top of page
kostol topoľčany

kostol topoľčany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

175 mnm

topoľčany

+421 38 53 263 02

.kostol nanebovzatia panny márie topoľčany - neskorobarokový rímsko-katolícky kostol postavený do dnešnej podoby v roku 1802. Patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky v Topoľčanoch.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol je umiestnený v strede historického námestia M. R. Štefánika, ktoré malo svoju pôvodnú trhovú funkciu. Na jeho južnej strane nájdete budovu Kláštora svätej Alžbety.


trochu z histórie


najstaršia zachovaná písomná zmienka o kostole je z roku 1285, kedy sa kostol uvádza ako „fília podzoborského kostola sv. Martina“. Kostol i faru v priebehu 13. až 15. storočia spravovali benediktíni. Nie je presne známe, komu bol kostol pôvodne zasvätený.


povesti


z roku 1802 sa viaže k soche Sedembolestnej Panne Márii umiestnenú v kaplnke neobyčajná udalosť. Vtedajší topoľčiansky richtár Šuchman usporiadal veľkú hostinu. Okrem stoličných pánov a úradníkov zavolal na ňu aj závadského farára Jána Andrejkoviča. Už bola tma a padal sneh keď sa Andrejkovič vydal na cestu domov. Keď prišli ku kaplnke, v ktorej bola umiestnená socha, kone odrazu zastali. Darmo ich kočiš nútil ďalej, ani sa z miesta nepohli. Na otázku p. farára, prečo sa kone tak vzpierajú, kočiš odpovedá: „Vidím stáť pred koňmi ženu bielo oblečenú, ktorá vyšla z kaplnky." „Šľahni ju bičom", hovorí mu farár. Prestrašený kočiš sa zdráhal. Pána farára prešla trpezlivosť. Sám šľahol bičom, pričom zasiahol tajomnú bielu ženu a kone sa rozbehli veľkým cvalom ďalej. Záhadná pani hneď zmizla. Keď prišiel farár domov ochorel a onedlho zomrel. Na druhý deň bolo vidieť na ľavom líci Sedembolestnej hlbokú, krvavú čiaru, ktorá je tam podnes. Kočiš farára prišiel k topoľčianskemu richtárovi a vyrozprával mu všetko, čo sa prihodilo. Chýr o tom sa hneď rozletel po celom kraji a zástupy sa hrnuli zo všetkých strán. Každý chcel vidieť podivné znamenie na tvári sochy.


pár tipov pre turistov v okolí


nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


hrad hrušov - z 13. storočia leží na vrchu Skalka pri obci Skýcov. Jeho úlohou bolo strážiť obchodnú cestu, ktorá spájala Požitavie s Ponitrím. Zachovali sa z neho ešte zvyšky veží a bášt, ktoré stoja za pozretie. Dnes slúži turistom najmä ako rozhľadňa na okolitú krásnu prírodu.


kaštieľ topoľčianky - V obci Topoľčianky 12 km južne od obce Skýcov sa nachádza rozsiahly anglický park, do ktorého bol dômyselne zakomponovaný kaštieľ a nájdete v ňom aj poľovnícky zámoček. Dnes v ňom môžeme nájsť múzeum historického nábytku a bytových doplnkov ako sú koberce, vyšívané orientálne závesy, obrazy, keramika, hodiny a zbrane.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:41:25

bottom of page