lista s ornamentom.png

PONITRIE- KOSTOL NANEBOVZATIA PANNY MÁRIE TOPOĽČANY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kostol Nanebovzatia Panny Márie Topoľčany
Kostol Nanebovzatia Panny Márie Topoľčany

Kostol Nanebovzatia Panny Márie Topoľčany
Kostol Nanebovzatia Panny Márie Topoľčany

1/1
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL NANEBOVZATIA PANNY MÁRIE TOPOĽČANY - neskorobarokový rímsko-katolícky kostol postavený do dnešnej podoby v roku 1802. Patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky v Topoľčanoch.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

175 mnm

TOPOĽČANY

+421 38 53 263 02

icon_HOME.png

SK.07.06.03

KOSTOL NANEBOVZATIA PANNY MÁRIE TOPOĽČANY

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.06.03
PONITRIE- KOSTOL NANEBOVZATIA PANNY MÁRIE TOPOĽČANY
Kostol Nanebovzatia Panny Márie Topoľčany
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľný

Vstup

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

29. mája 2021, 10:33:12

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Kostol je umiestnený v strede historického námestia M. R. Štefánika, ktoré malo svoju pôvodnú trhovú funkciu. Na jeho južnej strane nájdete budovu Kláštora svätej Alžbety.


Trochu z histórie


Najstaršia zachovaná písomná zmienka o kostole je z roku 1285, kedy sa kostol uvádza ako „fília podzoborského kostola sv. Martina“. Kostol i faru v priebehu 13. až 15. storočia spravovali benediktíni. Nie je presne známe, komu bol kostol pôvodne zasvätený.


Povesti


Z roku 1802 sa viaže k soche Sedembolestnej Panne Márii umiestnenú v kaplnke neobyčajná udalosť. Vtedajší topoľčiansky richtár Šuchman usporiadal veľkú hostinu. Okrem stoličných pánov a úradníkov zavolal na ňu aj závadského farára Jána Andrejkoviča. Už bola tma a padal sneh keď sa Andrejkovič vydal na cestu domov. Keď prišli ku kaplnke, v ktorej bola umiestnená socha, kone odrazu zastali. Darmo ich kočiš nútil ďalej, ani sa z miesta nepohli. Na otázku p. farára, prečo sa kone tak vzpierajú, kočiš odpovedá: „Vidím stáť pred koňmi ženu bielo oblečenú, ktorá vyšla z kaplnky." „Šľahni ju bičom", hovorí mu farár. Prestrašený kočiš sa zdráhal. Pána farára prešla trpezlivosť. Sám šľahol bičom, pričom zasiahol tajomnú bielu ženu a kone sa rozbehli veľkým cvalom ďalej. Záhadná pani hneď zmizla. Keď prišiel farár domov ochorel a onedlho zomrel. Na druhý deň bolo vidieť na ľavom líci Sedembolestnej hlbokú, krvavú čiaru, ktorá je tam podnes. Kočiš farára prišiel k topoľčianskemu richtárovi a vyrozprával mu všetko, čo sa prihodilo. Chýr o tom sa hneď rozletel po celom kraji a zástupy sa hrnuli zo všetkých strán. Každý chcel vidieť podivné znamenie na tvári sochy.


Pár tipov pre turistov v okolí


Nitriansky hrad - zachovalý hradný komplex v Nitre. Nachádza sa na hradnom vrchu v centre mesta vo výške 220 m n. m., a vytvára výraznú dominantu mesta pod južnými výbežkami pohoria Tribeč.


Hrad Hrušov - z 13. storočia leží na vrchu Skalka pri obci Skýcov. Jeho úlohou bolo strážiť obchodnú cestu, ktorá spájala Požitavie s Ponitrím. Zachovali sa z neho ešte zvyšky veží a bášt, ktoré stoja za pozretie. Dnes slúži turistom najmä ako rozhľadňa na okolitú krásnu prírodu.


Kaštieľ Topoľčianky - V obci Topoľčianky 12 km južne od obce Skýcov sa nachádza rozsiahly anglický park, do ktorého bol dômyselne zakomponovaný kaštieľ a nájdete v ňom aj poľovnícky zámoček. Dnes v ňom môžeme nájsť múzeum historického nábytku a bytových doplnkov ako sú koberce, vyšívané orientálne závesy, obrazy, keramika, hodiny a zbrane.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png