top of page
kostol handlová

kostol handlová

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

423 mnm

handlová

+421 909 250 838

.kostol svätej kataríny alexandrijskej - je historicky prvá verejná stavba postavená v meste Handlová. Je dominantou Mestského hradného komplexu. Kostol postavili už v stredoveku a zasvätili ho svätej Kataríne Alexandrijskej. Má nádherne zdobenú kostolnú vežu, patriacu medzi najkrajšie na Slovensku.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


história


jeho počiatky siahajú do roku 1376. Bol postavený v podobných rozmeroch ako súčasný kostol. V roku 1502 bola táto jednoloďová budova zničená ohňom. V roku 1599 mesto napadli krymskí Tatári a zničili spolu s obcou aj kostolík, z ktorého zostali iba múry. Oheň ho zničil aj druhýkrát, no obyvateľom Handlovej sa ho znova podarilo obnoviť a to v priebehu troch rokov. V roku 1770 bola veža kostola prestavaná a vznikla tak jedna z najkrajších kostolných veží na Slovensku. Počas druhej svetovej vojny bola zničená iba časť kostola, veža a presbytérium poškodené neboli. V neogotickom oltári kostola sú umiestnené, okrem patrónky svätej Kataríny Alexandrijskej, sochy svätého Ladislava, svätého Štefana, svätej Terézie z Lisieux a svätého Aloiza. Okolo stien kostola je vybudovaný trojposchodový chór. V súčasnosti je kostol obnovený a predstavuje najkrajšiu a najcennejšiu pamiatku mesta. 


zaujímavosť


patrónka Katarína Alexandrijska  bola veľmi múdra a krásna žena, ktorá pochádzala z mesta Alexandria v Egypte. Keď prijala kresťanskú vieru, dokázala vďaka svojej výrečnosti, modlitbe, viere a múdrym slovám dostať ku kresťanskej viere aj učencov, ktorých k nej poslal vtedajší cisár Maximilián. Tí mali jej kresťanskú vieru vyvrátiť, ona ich však umlčala. To cisára veľmi rozhnevalo a nechal Katarínu mučiť. Nakoniec jej dal sťať hlavu.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:41:06

bottom of page