top of page
renesančný kaštieľ klátova nová ves

renesančný kaštieľ klátova nová ves

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

193 mnm

-

+421 38 542 0201

.renesančný kaštieľ klátova nová ves – sa nachádza v malebnej dedinke v centre Klátová Nová ves a v minulosti to bolo sídlo miestnych zemanov. Je to naša národná kultúrna pamiatka. Nie je to veľká architektonická stavba , ale pôsobí romanticky a útulne.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

na objednávku

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


je to renesančná stavba, v tvare obdĺžnika s nárožnými valcovými baštami. Postavená bola približne v polovici 16. storočia, kedy boli pravdepodobne majitelia obce Novoveskovci. Má dvojtraktovú dispozíciu a je to dvojpodlažná budova s pivnicou. V nárožných bastiónoch sú kľúčové strieľne pre ručné palné zbrane so systémom odvetrania pomocou dvojíc úzkych prieduchov. Všetky strieľne boli vybudované z tehlových tvárnic.


okolo kaštieľa sa nezachovalo žiadne opevnenie a tak sa historici domnievajú, že stavba bola pravdepodobne obkolesená dreveným opevnením, ktoré sa zničilo. V okolí stavby sa počas archeologických výskumov zistilo, že táto oblasť bola osídlená už v čase tzv. lužickej kultúry.


v interiéri sa nachádzala kamenná dlažba a krajné miestnosti na prízemí boli zaklenuté valenými klenbami. Zo strednej miestnosti išlo jedno schodisko cez stropné trámy hore na poschodie a druhé kamenné schody viedli do pivnice. Všetky miestnosti mali malé okienka. Klenby v súčasnosti už nie sú.


v 13. storočí viedla cez obec obchodná cesta a všetci, ktorí tadiaľ prechádzali museli zastaviť a zaplatiť mýto. Toto mýto sa platilo v kaštieli, kde aj mnohí kupci a obchodníci prespávali. Po vpáde tureckých vojsk bola budova vypálená a chátrala. Neskôr slúžila ako sýpka pre majiteľa kaštieľa baróna Stummera z Tovarníkov.


po požiari v 19. storočí bol kaštieľ opravovaný a prestavali ho na pivovar, neskôr na sýpku a v rámci týchto úprav sa urobila aj sanácia vnútorných stien a klenby a zväčšili sa pôvodné okná. Zo západnej strany urobili hospodársku prístavbu, ktorú neskôr asanovali v súvislosti s pamiatkovou obnovou tvŕdze. Kaštieľ začal postupne chátrať.


koncom 20. storočia bola budova pamiatkovo zrekonštruovaná. V súčasnosti slúži interiér kaštieľa na kultúrno spoločenské účely a tiež ako obradná sieň. Nie je verejnosti bežne dostupný, takže môžete obdivovať len jeho exteriér, ktorý pôsobí veľmi príjemne a cítiť z neho kus histórie.


zaujímavosti a tipy


v Klátovej Novej Vsi sa nachádza aj barokový kaštieľ s historickým parkom, Rímskokatolícky kostol Panny Márie – kráľovnej anjelov a neďaleko sa nachádza secesný kaštieľ v Jánovej Vsi.

Kaštieľ je jednou zo zastávok náučného chodníka.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:25:16

bottom of page