lista s ornamentom.png

PONITRIE - RENESANČNÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVA NOVÁ VES

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Renesančný kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie
Renesančný kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie

Renesančný kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie
Renesančný kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

RENESANČNÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVÁ NOVÁ VES – sa nachádza v malebnej dedinke v centre Klátová Nová ves a v minulosti to bolo sídlo miestnych zemanov. Je to naša národná kultúrna pamiatka. Nie je to veľká architektonická stavba , ale pôsobí romanticky a útulne.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

193 mnm

-

+421 38 542 0201

icon_HOME.png

SK.07.00.20

RENESANČNÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVA NOVÁ VES

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.20
PONITRIE - RENESANČNÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVA NOVÁ VES
Renesančný kaštieľ Klátova Nová Ves Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

na objednávku

Vstup 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:11:50

SPRIEVODCA 


Je to renesančná stavba, v tvare obdĺžnika s nárožnými valcovými baštami. Postavená bola približne v polovici 16. storočia, kedy boli pravdepodobne majitelia obce Novoveskovci. Má dvojtraktovú dispozíciu a je to dvojpodlažná budova s pivnicou. V nárožných bastiónoch sú kľúčové strieľne pre ručné palné zbrane so systémom odvetrania pomocou dvojíc úzkych prieduchov. Všetky strieľne boli vybudované z tehlových tvárnic.

Okolo kaštieľa sa nezachovalo žiadne opevnenie a tak sa historici domnievajú, že stavba bola pravdepodobne obkolesená dreveným opevnením, ktoré sa zničilo. V okolí stavby sa počas archeologických výskumov zistilo, že táto oblasť bola osídlená už v čase tzv. lužickej kultúry.

V interiéri sa nachádzala kamenná dlažba a krajné miestnosti na prízemí boli zaklenuté valenými klenbami. Zo strednej miestnosti išlo jedno schodisko cez stropné trámy hore na poschodie a druhé kamenné schody viedli do pivnice. Všetky miestnosti mali malé okienka. Klenby v súčasnosti už nie sú.

V 13. storočí viedla cez obec obchodná cesta a všetci, ktorí tadiaľ prechádzali museli zastaviť a zaplatiť mýto. Toto mýto sa platilo v kaštieli, kde aj mnohí kupci a obchodníci prespávali. Po vpáde tureckých vojsk bola budova vypálená a chátrala. Neskôr slúžila ako sýpka pre majiteľa kaštieľa baróna Stummera z Tovarníkov.

Po požiari v 19. storočí bol kaštieľ opravovaný a prestavali ho na pivovar, neskôr na sýpku a v rámci týchto úprav sa urobila aj sanácia vnútorných stien a klenby a zväčšili sa pôvodné okná. Zo západnej strany urobili hospodársku prístavbu, ktorú neskôr asanovali v súvislosti s pamiatkovou obnovou tvŕdze. Kaštieľ začal postupne chátrať.

Koncom 20. storočia bola budova pamiatkovo zrekonštruovaná. V súčasnosti slúži interiér kaštieľa na kultúrno spoločenské účely a tiež ako obradná sieň. Nie je verejnosti bežne dostupný, takže môžete obdivovať len jeho exteriér, ktorý pôsobí veľmi príjemne a cítiť z neho kus histórie.


Zaujímavosti a tipy


V Klátovej Novej Vsi sa nachádza aj barokový kaštieľ s historickým parkom, Rímskokatolícky kostol Panny Márie – kráľovnej anjelov a neďaleko sa nachádza secesný kaštieľ v Jánovej Vsi.

Kaštieľ je jednou zo zastávok náučného chodníka.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png