lista s ornamentom.png

PONITRIE - RENESANČNÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVA NOVÁ VES

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

RENESANČNÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVÁ NOVÁ VES – sa nachádza v malebnej dedinke v centre Klátová Nová ves a v minulosti to bolo sídlo miestnych zemanov. Je to naša národná kultúrna pamiatka. Nie je to veľká architektonická stavba , ale pôsobí romanticky a útulne.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

193 mnm

-

+421 38 542 0201

icon_HOME.png

SK.08.00.20

RENESANČNÝ KAŠTIEĽ KLÁTOVA NOVÁ VES

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

na objednávku

Vstup 

SPRIEVODCA 


Je to renesančná stavba, v tvare obdĺžnika s nárožnými valcovými baštami. Postavená bola približne v polovici 16. storočia, kedy boli pravdepodobne majitelia obce Novoveskovci. Má dvojtraktovú dispozíciu a je to dvojpodlažná budova s pivnicou. V nárožných bastiónoch sú kľúčové strieľne pre ručné palné zbrane so systémom odvetrania pomocou dvojíc úzkych prieduchov. Všetky strieľne boli vybudované z tehlových tvárnic.

Okolo kaštieľa sa nezachovalo žiadne opevnenie a tak sa historici domnievajú, že stavba bola pravdepodobne obkolesená dreveným opevnením, ktoré sa zničilo. V okolí stavby sa počas archeologických výskumov zistilo, že táto oblasť bola osídlená už v čase tzv. lužickej kultúry.

V interiéri sa nachádzala kamenná dlažba a krajné miestnosti na prízemí boli zaklenuté valenými klenbami. Zo strednej miestnosti išlo jedno schodisko cez stropné trámy hore na poschodie a druhé kamenné schody viedli do pivnice. Všetky miestnosti mali malé okienka. Klenby v súčasnosti už nie sú.

V 13. storočí viedla cez obec obchodná cesta a všetci, ktorí tadiaľ prechádzali museli zastaviť a zaplatiť mýto. Toto mýto sa platilo v kaštieli, kde aj mnohí kupci a obchodníci prespávali. Po vpáde tureckých vojsk bola budova vypálená a chátrala. Neskôr slúžila ako sýpka pre majiteľa kaštieľa baróna Stummera z Tovarníkov.

Po požiari v 19. storočí bol kaštieľ opravovaný a prestavali ho na pivovar, neskôr na sýpku a v rámci týchto úprav sa urobila aj sanácia vnútorných stien a klenby a zväčšili sa pôvodné okná. Zo západnej strany urobili hospodársku prístavbu, ktorú neskôr asanovali v súvislosti s pamiatkovou obnovou tvŕdze. Kaštieľ začal postupne chátrať.

Koncom 20. storočia bola budova pamiatkovo zrekonštruovaná. V súčasnosti slúži interiér kaštieľa na kultúrno spoločenské účely a tiež ako obradná sieň. Nie je verejnosti bežne dostupný, takže môžete obdivovať len jeho exteriér, ktorý pôsobí veľmi príjemne a cítiť z neho kus histórie.


Zaujímavosti a tipy


V Klátovej Novej Vsi sa nachádza aj barokový kaštieľ s historickým parkom, Rímskokatolícky kostol Panny Márie – kráľovnej anjelov a neďaleko sa nachádza secesný kaštieľ v Jánovej Vsi.

Kaštieľ je jednou zo zastávok náučného chodníka.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR