lista s ornamentom.png

PONITRIE - ROMÁNSKY KOSTOLÍK VEĽKÝ KLÍŽ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

ROMÁNSKY KOSTOLÍK VEĽKÝ KLÍŽ - nádherný románsky jednoloďový kostolík sv. Michala s polkruhovou apsidou a valcovou vežou. Menšia kamenná stavba, ktorú postavili v 12. storočí pôvodne ako zemepanský kostolík a zachovala sa dodnes. Románsky kostolík je typickou pamiatkou Veľkého Klíža, preto sa dostal aj do znaku obce. V roku 2002 sa kostolík dostal aj na známku Slovenskej pošty, ktorá ho vydala spolu s rane románskou rotundou v Skalici a katedrálou v Spišskej Kapitule.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

268 mnm

-

+421 37 741 0906

icon_HOME.png

SK.08.00.22

ROMÁNSKY KOSTOLÍK VEĽKÝ KLÍŽ

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

Víkendy

prístupný

otvorený

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné 

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Klížske Hradište je súčasťou obce Veľký Klíž, ktorá sa nachádza južne od Partizánskeho a cca 20 km východne od Topoľčian. Pri ceste z Nitry smerom na Partizánske odbočíte v Bošanoch doprava na obec Veľký Klíž - Klížske Hradište. Do obce sa dá dostať aj od Klátovej Novej Vsi cez Janovu Ves a Ješkovu Ves. Kostol svätého Michala archanjela tvorí dominantu obce, stojí na cintoríne, na severnom okraji Klížskeho Hradišťa.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Po stavebnej stránke je na kostolíku zaujímavé a na Slovensku ojedinelé excentrické umiestnenie valcovej veže kostolíka, posunutej doľava vzhľadom k celej stavbe lode. Okrúhla veža so zvonicou je zakončená ihlancovitou strieškou pokrytou dreveným šindľom. Kostolík sa zachoval v pôvodnej románske podobe, je bez vnútorného vybavenia a je v relatívne v dobrom stave.

Nad obcou sa vypína Michalov vrch, 541 m n m sa na starom hradisku nachádzajú ruiny hradu z 11. storočia.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Brodziansky kaštieľ - 18 km severne od Veľkého Klíža, 2 km juhozápadne od Partizánskeho a 15 km od Topoľčian. Renesančný kaštieľ s parkom patrí najznámejším kultúrno historickým stavebným pamiatkam Ponitria, bývalej Tekovskej stolice. Sídli v ňom Múzeum A. S. Puškina, ktoré je s výnimkou Moldavska jediným múzeom venovaným tomuto slávnemu básnikovi mimo územia Ruskej federácie. Okolo kaštieľa sa nachádza historický park, v ktorom je niekoľko búst významných slovenských a ruských spisovateľov.

V obci Klátová Nová Ves stoja až tri kaštiele v dobrom technickom stave. Renesančná tvrdza a neobarokový kaštieľ s parkom sú v centre obce, secesný kaštieľ so vzácnym dendrologickým parkom je v časti Janova Ves. Obec Klátova Nová Ves leží 6 km západne od Partizánskeho.


Barokový Kaštieľ Klátova Nová Ves - s parkom z druhej polovice 18. storočia. Najvýstavnejším z kaštieľov je tunajší novobarokový kaštieľ považovaný za jednu z najkrajších novobarokových šľachtických rezidencií na Slovensku. Priestory kaštieľa nie sú prístupné širokej turistickej verejnosti, ale aj pohľad zvonku stojí za to, kaštieľ obklopuje krásny park s fontánou a posedením. Novobarokový kaštieľ v Klátovej Novej Vsi predstavuje jednu zo zastávok miestneho turistického náučného chodníka.


Renesančný kaštieľ Klátova Nová Ves - starší renesančný kaštieľ bol menším opevneným sídlom miestnych zemanov. Dnes je jednou z tunajších významných národných kultúrnych pamiatok. Interiéry renesančného kaštieľa v súčasnosti slúžia kultúrno-spoločenským účelom obce. Renesančný kaštieľ v Klátovej Novej Vsi predstavuje jednu zo zastávok miestneho turistického náučného chodníka.


Tretí kaštieľ Bošány Langhammer - vznikol v 16. storočí v miestnej časti Janova Ves ako ochrana Bošányiovcov pred Turkami. Na konci druhej svetovej vojny kaštieľ vyrabovali, pričom sa nenávratne stratili umelecké zbierky, nábytok a knižnica. Posledný majiteľ Gertrúda Nessnerová, rodená Haut-Stummerová darovala kaštieľ štátu a dnes patrí obci, ktorá ho využíva ako detskú ozdravovňu pre liečenie chorôb dýchacieho ústrojenstva.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR