lista s ornamentom.png

PONITRIE - ROMÁNSKY KOSTOLÍK VEĽKÝ KLÍŽ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Románsky kostolík Veľký Klíž Ponitrie
Románsky kostolík Veľký Klíž Ponitrie

Románsky kostolík Veľký Klíž Ponitrie
Románsky kostolík Veľký Klíž Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

ROMÁNSKY KOSTOLÍK VEĽKÝ KLÍŽ - nádherný románsky jednoloďový kostolík sv. Michala s polkruhovou apsidou a valcovou vežou. Menšia kamenná stavba, ktorú postavili v 12. storočí pôvodne ako zemepanský kostolík a zachovala sa dodnes. Románsky kostolík je typickou pamiatkou Veľkého Klíža, preto sa dostal aj do znaku obce. V roku 2002 sa kostolík dostal aj na známku Slovenskej pošty, ktorá ho vydala spolu s rane románskou rotundou v Skalici a katedrálou v Spišskej Kapitule.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

268 mnm

-

+421 37 741 0906

icon_HOME.png

SK.07.00.22

ROMÁNSKY KOSTOLÍK VEĽKÝ KLÍŽ

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.22
PONITRIE - ROMÁNSKY KOSTOLÍK VEĽKÝ KLÍŽ
Románsky kostolík Veľký Klíž Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

Víkendy

prístupný

otvorený

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:12:05

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Klížske Hradište je súčasťou obce Veľký Klíž, ktorá sa nachádza južne od Partizánskeho a cca 20 km východne od Topoľčian. Pri ceste z Nitry smerom na Partizánske odbočíte v Bošanoch doprava na obec Veľký Klíž - Klížske Hradište. Do obce sa dá dostať aj od Klátovej Novej Vsi cez Janovu Ves a Ješkovu Ves. Kostol svätého Michala archanjela tvorí dominantu obce, stojí na cintoríne, na severnom okraji Klížskeho Hradišťa.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Po stavebnej stránke je na kostolíku zaujímavé a na Slovensku ojedinelé excentrické umiestnenie valcovej veže kostolíka, posunutej doľava vzhľadom k celej stavbe lode. Okrúhla veža so zvonicou je zakončená ihlancovitou strieškou pokrytou dreveným šindľom. Kostolík sa zachoval v pôvodnej románske podobe, je bez vnútorného vybavenia a je v relatívne v dobrom stave.

Nad obcou sa vypína Michalov vrch, 541 m n m sa na starom hradisku nachádzajú ruiny hradu z 11. storočia.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Brodziansky kaštieľ - 18 km severne od Veľkého Klíža, 2 km juhozápadne od Partizánskeho a 15 km od Topoľčian. Renesančný kaštieľ s parkom patrí najznámejším kultúrno historickým stavebným pamiatkam Ponitria, bývalej Tekovskej stolice. Sídli v ňom Múzeum A. S. Puškina, ktoré je s výnimkou Moldavska jediným múzeom venovaným tomuto slávnemu básnikovi mimo územia Ruskej federácie. Okolo kaštieľa sa nachádza historický park, v ktorom je niekoľko búst významných slovenských a ruských spisovateľov.

V obci Klátová Nová Ves stoja až tri kaštiele v dobrom technickom stave. Renesančná tvrdza a neobarokový kaštieľ s parkom sú v centre obce, secesný kaštieľ so vzácnym dendrologickým parkom je v časti Janova Ves. Obec Klátova Nová Ves leží 6 km západne od Partizánskeho.


Barokový Kaštieľ Klátova Nová Ves - s parkom z druhej polovice 18. storočia. Najvýstavnejším z kaštieľov je tunajší novobarokový kaštieľ považovaný za jednu z najkrajších novobarokových šľachtických rezidencií na Slovensku. Priestory kaštieľa nie sú prístupné širokej turistickej verejnosti, ale aj pohľad zvonku stojí za to, kaštieľ obklopuje krásny park s fontánou a posedením. Novobarokový kaštieľ v Klátovej Novej Vsi predstavuje jednu zo zastávok miestneho turistického náučného chodníka.


Renesančný kaštieľ Klátova Nová Ves - starší renesančný kaštieľ bol menším opevneným sídlom miestnych zemanov. Dnes je jednou z tunajších významných národných kultúrnych pamiatok. Interiéry renesančného kaštieľa v súčasnosti slúžia kultúrno-spoločenským účelom obce. Renesančný kaštieľ v Klátovej Novej Vsi predstavuje jednu zo zastávok miestneho turistického náučného chodníka.


Tretí kaštieľ Bošány Langhammer - vznikol v 16. storočí v miestnej časti Janova Ves ako ochrana Bošányiovcov pred Turkami. Na konci druhej svetovej vojny kaštieľ vyrabovali, pričom sa nenávratne stratili umelecké zbierky, nábytok a knižnica. Posledný majiteľ Gertrúda Nessnerová, rodená Haut-Stummerová darovala kaštieľ štátu a dnes patrí obci, ktorá ho využíva ako detskú ozdravovňu pre liečenie chorôb dýchacieho ústrojenstva.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png