top of page
rozhľadňa skýcov

rozhľadňa skýcov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

526 mnm

-

+421 37 634 6216

.rozhľadňa Skýcov - nad obcou Skýcov stála rozhľadňa už v minulosti, musela byť však pre zlý stav odstránená. Niekoľko rokov to trvalo, no nakoniec sa ju podarilo nahradiť novou. Výhľady z nej sú v skutku nádherné.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


Ako sa tam dostanem?


Nachádza sa asi 15 km od Zlatých Moraviec v obci Skýcov na Vápenatom vrchu. K rozhľadni vedie náučný chodník z parkoviska za obcou v smere na Bošany. Cesta ide cez lesík, dostanete sa tam v pohode aj s kočíkom. Za 10 minút ste na mieste.


História


Na mieste súčasnej rozhľadne kedysi už jedna rozhľadňa stála, tú však museli pre jej zlý technický stav odstrániť v roku 2011. Obec sa usilovala postaviť novú, nemala však finančné prostriedky.  Podarilo sa im získať dotácie vo výške 35-tisíc eur z Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu z programu na podporu cestovného ruchu. Novú rozhľadňu otvorili v roku 2020.

Náučný chodník ktorý vedie k rozhľadni je dlhý približne dva kilometre. Vybudovaný bol v roku 2005 na Vápenatom vrchu, kde sa nachádzalo množstvo štôlni na lámanie vápenca. V súčasnosti sa tu nachádza areál vápenatých pecí. Vápenarstvo patrilo medzi najstaršie remeslá tejto obce. V minulosti tu bolo až 84 funkčných pecí, obec obnovila tri objekty v pôvodnom štýle.


Súčasnosť


Drevená rozhľadňa je vysoká 18 metrov, pri ideálnych poveternostných podmienkach budete vidieť až do vzdialenosti 100 km. Teda môžete vidieť Malú Fatru, Veľký a Malý Kriváň na severe ale aj maďarský Ostrihom na juhu.


Zaujímavosť


V Skýcove okrem rozhľadne vyrástla aj obria lavička, ktorá láka množstvo turistov. Okrem samotnej lavičky je zaujímavé a zároveň veľmi vtipné lezenie na ňu. Nemá žiadne prístupové schodíky preto musíte niekoho poprosiť aby Vám na ňu pomohol.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 11:01:32

bottom of page