top of page
synagóga nové zámky

synagóga nové zámky

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

116 mnm

nové zámky

+421 35 6401 759

.synagóga nové zámky - novozámocká synagóga, postavená v druhej polovici 19. storočia, je jednou zo štyroch synagóg na celom Slovensku, ktoré dodnes slúžia svojmu pôvodnému účelu. Hrdí sa zachovaným pôvodným historickým inventárom, čo je na Slovensku raritou. Synagóga v Nových Zámkoch je významná súčasť kultúrneho dedičstva mesta a zaujímavá národná kultúrna pamiatka.

.otváracie doby

celoročne

na základe rezervácie

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku synagóge dostať ?


synagóga stojí uprostred Nových zámkov na ulici Česká bašta a na požiadanie je prístupná i širokej verejnosti. Zo strany Komárňanskej ulice si môžete pozrieť postavený Pamätník obetiam holokaustu. 150 metrov západne na Hlavnom námestí stojí Kostol svätého Kríža.


trochu z histórie


zákaz vstupu židov do mesta platil do roku 1840. Neskôr mohli síce obchodovať na trhu v priebehu dňa, ale nesmeli zostať v meste nocovať. Po tom, ako bol tento zákaz zrušený, sa židovské osídlenie rozvíjalo rýchlo a už v roku 1869 žilo v meste 1 205 židov. V roku 1938, kedy boli Nové Zámky okupované horthyovským Maďarskom, žilo v meste 2 500 židov. V roku 1944 v dvoch transportoch boli deportovaní do Auschwitzu. V synagóge i v jej areáli sa nachádza viacero pamätníkov holokaustu. V budove bývalej školy je možné navštíviť malé múzeum venované histórii komunity. V roku 1999 umiestnila miestna židovská obec 19 tabúľ  s menami 2300 obetí holokaustu na steny v zadnej časti hlavnej sály synagógy. Ďalšia tabuľa je venovaná pamiatke švédskeho diplomata Raoula Wallenberga, ktorý počas holokaustu zachránil v Budapešti tisíce židov. Posledný pamätník holokaustu bol postavený v parčíku vedľa synagógy z iniciatívy mestského zastupiteľstva.


pár tipov pre turistov v okolí


kaštieľ palárikovo - dominantou obce Palárikovo je neoklasicistický, pôvodne barokový kaštieľ z 18. storočia, ktorý však pre verejnosť nie je bežne dostupný. Návštevníci si môžu vychutnať zámocký park, kde je možné pri kŕmidlách sledovať voľne žijúce lesné zvieratá. Môžu si pozrieť aj unikátnu celodrevenú historickú vodáreň, ktorá dnes slúži aj ako vyhliadková veža.


hrádocká venuša - z Nitrianskeho Hrádku, je jedna z najznámejších slovenských sošiek venuše, ide o archeologický nález pochádzajúci z obdobia neolitu. Bola motívom na slovenských dvojkorunových minciach po roku 1993 až do zavedenia €. Soška ženy sediacej na stolčeku je z vypálenej hliny. Originál Hrádockej, alebo aj Nitrianskej venuše, sa nachádza v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.


synagóga šurany - Ortodoxná synagóga‌ v‌ Šuranoch‌ bola postavená v roku 1916. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Slúži ako mestské múzeum, v ktorom je stála expozícia venovaná histórii mesta.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

29. januára 2023, 8:48:32

bottom of page