zobor nitra | xplór #srdcomposlovensku
top of page
zobor nitra

zobor nitra

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

587 mnm

nitra

+421 37 16 186

.zobor - sa nachádza na vrchole vrchu Zobor. Patrí k najvýraznejším vrcholom v pohorí Tribeč. Je z neho nádherný výhľad na okolitú nížinu, ale hlavne na mesto Nitra.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


zaujímavá cesta na Zobor


svoju túru môžete začať od liečebného ústavu (na konečnej autobusov). Tu sa nachádza bezplatné parkovisko, ak je parkovisko plné môžete auto odstaviť aj popri ceste. Túra od tohto bodu trvá približne trištvrte hodinku a je vhodná aj pre rodiny s deťmi.


výstup na hradisko sa začína prvou zaujímavou zastávkou – Svoradov prameň. Vyteká z neho kvalitná pramenitá voda, ktorá je pitná. Prameň je pod strieškou a je tam zhotovená aj lavička, kde si môžete oddýchnuť. Od prameňa začína trochu strmšie stúpanie a dostanete sa k náučnému chodníku. Je to množstvo infotabuli, na ktorých sú napísané životné príbehy svätcov, ktorí tam žili a pôsobili. Na Zobore mali svoj kláštor Benediktíni a pustovníckym životom tu žili svätci Svorad a Benedikt. Čítaním týchto životných príbehov si spestríte výstup a ani sa nenazdáte a ste pri Svoradovej jaskyni. Od vchodu do jaskyne sú nádherné výhľady do okolia. Jaskyňa slúžila ako pustovňa, kde žil sv. Svorad. Jeho prítomnosť tu znázorňuje kríž a jeho podobizeň, ktoré sa nachádzajú v interiéri jaskyne. Návštevníci väčšinou vstupujú len do predných častí jaskyne, teda kaplnky, lebo tie ďalšie sú dosť komplikované. Nad jaskyňou je postavený kríž. Z jaskyne sa dostanete priamo na Zoborskú lesostep.


na jej začiatku je kríž a rastú tu trávy, kvety a rôzne formované borovice. Pri kríži v skalách sa nachádzajú zvetrané tvary, ktoré pripomínajú ľudské stopy a legenda hovorí, že keď tuhla láva sv. Svorad tu zanechal odtlačok chodidla. Nepodarilo sa potvrdiť, že Zobor je sopka, ale tvarom ju pripomína. Vrcholom Zoborskej lesostepy je Meškov vrch a rastie tu 14 druhov chránených rastlín a je tu 5. stupeň ochrany. Pokračujete na lyžiarsku lúku. Kedysi tu bol aj prístrešok, ale v súčasnosti už nie je. Na začiatku lúky je bod, ktorý sa nazýva Tri duby. Tu sa cesta rozdeľuje a jednou sa dostanete k Pyramíde a druhou prídete k Starej Pyramíde. Vhodné je urobiť si okolo nich okruh a pozrieť si obe.


z pyramídy je úžasný impozantný výhľad na všetky strany. Stojí tam aj vysielač, ktorý znázorňuje pyramídu. Nachádza sa tu zvyšok vojenského pamätníka, časť lanovky a plocha pre bezmotorové lietanie a stacionárny ďalekohľad, z ktorého je exkluzívny výhľad. Dá sa tu zažiť nádherný západ slnka. Chodníkom sa dostanete až k Starej pyramíde, kde je aj prístrešok a môžete si po krásnom výstupe oddýchnuť a pokochať sa prírodou. Samotný vrchol Zobora je označený tyčou a križuje sa tam niekoľko turistických trás, po ktorých sa dá zísť z vrchu.


trošku o hradisku


na vrchu Zobor, nám veľa tabuliek, ale aj terén naznačujú, že sa tu v minulosti nachádzalo nejaké hradisko. V súčasnosti je to všetko pokryté porastom. Datuje sa, že je to najstaršia pamiatka na území Nitry s rozlohou 2 kilometre obranného valu a výšky 7 metrov. Vznik hradiska sa spája s 8. storočím pred naším letopočtom. Hradisko malo strategické postavenie a bolo súčasťou systému hradísk, ktoré plnili dorozumievaciu, obrannú a signálnu funkciu. Dnu sa vchádzalo tromi kliešťovými bránami a vo vnútri sa nachádzali drevené obydlia a skladové a hospodárske priestory. Známa je aj listina Zoborského opátstva z roku 1111, v ktorej zoborský opát žaluje kráľovských vyberačov daní, že chcú opátstvo obrať o jeho právo vyberať mýto v oblasti Nitry.


zaujímavosti a tipy


o vzniku názvu vrchu Zobor sa traduje niekoľko teórií. Jedna hovorí o tom ako nitrianske knieža Zubur, položil život pri obrane Nitry pred maďarskými vojskami. Podľa Anonymovej kroniky sa postavil Maďarom na odpor, Slovanskí vojaci podľahli množstvu šípov a Maďari za niekoľko dní vyhrali a knieža Zubura zajali a obesili ho na najbližšom vrchu. Keď naposledy vydýchol údajne sa nad vrchom zatiahla obloha, strhol sa silný vietor, prišli hromy blesky a udierali do katov, ktorý ho popravili. Pokladali to za boží trest, iní za Perúnov hnev, na počesť ktorého vtedy na vrchu stála socha.


druhá, hovorí o zubrovi hrivnatom, ktorý vraj žil v zoborských lesoch. Ďalšia hovorí o tom, že medzi obcami Breston a Mirkovce sa nachádzajú vrchy Malá a Veľká Zobrana. Kedysi bola na vrchu malá Zobrana pustovňa mníchov - eremitov, ktorí tu prišli koncom 9, storočia z Opátstva sv. Hypolita pri Nitre. Nevedno, či bola nejaká súvislosť medzi názvami vrchov Zobrana a Zobor a či ich pomenovali mnísi z Kláštora sv. Hypolita.


pokiaľ zdoláte Zobor, máte veľa možností, kde sa vybrať za poznávaním, určite navštívte nitriansky hrad, Kalváriu, hrad Gýmeš alebo lezenie na Kalvárii a množstvo iných zákutí, ktoré ponúka starobylá Nitra.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:47:42

bottom of page