lista s ornamentom.png

POVAŽIE - DREVENÝ KOSTOL SVÄTÉHO JURAJA ŽILINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Drevený kostol svätého Juraja Žilina Považie
Drevený kostol svätého Juraja Žilina Považie

Drevený kostol svätého Juraja Žilina Považie
Drevený kostol svätého Juraja Žilina Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL SV. JURAJA V TRNOVOM – Rímskokatolícky kostol postavili začiatkom 17. storočia z dreva bez použitia jediného železného klinca. Nachádza sa desať minút od centra Žiliny, v mestskej časti Trnové, v strede cintorína.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

416 mnm

ŽILINA

+421 907 845 567

icon_HOME.png

SK.05.11.06

DREVENÝ KOSTOL SVÄTÉHO JURAJA ŽILINA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.11.06
POVAŽIE - DREVENÝ KOSTOL SVÄTÉHO JURAJA ŽILINA
Drevený kostol svätého Juraja Žilina Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

31. júla 2021, 19:31:36

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne


prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

na objednávku

Vstup

SPRIEVODCA 


Kostol vybudovali okolo roku 1615 pravdepodobne podľa vzoru kostolíka, ktorý sa nachádzal v Zábreži na Orave. Celý bol postavený z dreva a bez jediného železného klinca. Do roku 1994, keď v Trnovom dokončili nový murovaný kostol, sa v ňom pravidelne slúžili bohoslužby.

Hovorí sa, že drevený kostol do Trnového preniesli z iného miesta. Nie je známe, odkiaľ a kedy. Na celý zrub kostola pôvodne použili drevo z červeného smreka a jednotlivé zo všetkých strán kresané trámy ukladali tak, že medzi nimi nevznikali takmer žiadne medzery. Do bočných stien hlavnej lode dodatočne z exteriéru uchytili pomerne úzke striešky pultovej konštrukcie, ktoré chránia spodnú časť zrubu a základ kostola proti dažďu.

Z pôvodného vnútorného zariadenia kostola sa zachovalo len torzo. Barokový oltár pochádzajúci z prvej tretiny 18. storočia zdobila ústredná plastika svätého Juraja, ktorá je dnes z bezpečnostných dôvodov uložená v priestoroch farského úradu. Reštaurátorsky výskum potvrdil, že maľovaný strop nie je pôvodný, ale bol do kostola vložený dodatočne z iného objektu a je zhruba o vyše sto rokov starší ako kostol.

Súčasťou oltára je polychrómovaná drevorezba ukončená svätožiarou s dvoma anjelmi a olejomaľba sv. Anny a Panny Márie. Z maľovaných erbov a nápisov na ňom je zrejmé, že ho chrámu v roku 1720 darovala rodina Podhorských z Višňového.

V roku 2012 kostol kompletne obnovili a verejnosti sprístupnili. Museli ho rozobrať, jeho konštrukciu preniesť do dielní realizátorov, kde poškodené časti vymenili. Z pôvodnej zrubovej konštrukcie kostola je zachovaných asi 80 percent. Archeologický výskum dokázal, že súčasný kostol postavili okolo roku 1615 na mieste staršieho dreveného kostola, postavenom pravdepodobne okolo roku 1500, ktorý zhorel.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png