lista s ornamentom.png

POVAŽIE - DUBNICKÝ KAŠTIEĽ DUBNICA NAD VÁHOM

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Dubnický kaštieľ Dubnica nad Váhom Považie
Dubnický kaštieľ Dubnica nad Váhom Považie

Dubnický kaštieľ Dubnica nad Váhom Považie
Dubnický kaštieľ Dubnica nad Váhom Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

DUBNICKÝ KAŠTIEĽ – pamiatka patrí k najväčším a najhodnotnejším stavbám na Slovensku. V súčasnosti je sídlom mestského múzea, galérie a mestského informačného centra.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

241 mnm

DUBNICA NAD VÁHOM

+421 948 117 063

icon_HOME.png

SK.05.07.02

DUBNICKÝ KAŠTIEĽ DUBNICA NAD VÁHOM

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.07.02
POVAŽIE - DUBNICKÝ KAŠTIEĽ DUBNICA NAD VÁHOM
Dubnický kaštieľ Dubnica nad Váhom Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 14:12:41

OTVÁRACIE DOBY

Pondelok

Utorok - Piatok

Sobota

Nedeľa

zatvorené

13:00 - 17:00

10:00 - 18:00

13:00 - 18:00

POPLATOK ZA VSTUP


4,00 €

2,00 €

10,00 €


4,50 €

2,00 €

11,00 €

Malý okruh

dospelí

študent, dôchodca, ZŤP

rodinné 

Veľký okruh 

dospelí

študent, dôchodca, ZŤP

rodinné 

SPRIEVODCA 


Dubnický kaštieľ neprehliadnete, nachádza na námestí Svätého Jakuba. Zaparkovať môžete blízko neho a ak ste prišli vlakom, tak to máte zo stanice približne 300m.


História


Bol postavený v 40. rokoch 17. storočia Gašparom Ilešházim. Pozostáva zo štvorkrídlových nepravidelných budov a jeho vnútro tvorí renesančné jadro. Tzv. átrium bolo postavené na vyššom kopci a jeho svah plnil čiastočne aj obrannú funkciu. Tá bola aj v celom kaštieli, nachádzali sa tu kľúčové strieľne, opevnená štvorhranná veža a okolo bola priekopa s vodou a padací most. Významným staviteľom v kaštieli bol jeho ďalší majiteľ, syn Gašpara Ilešháziho, Juraj. Ten dal vybudovať západné krídlo a zriadil barokovú Kaplnku Nanebovzatia Panny Márie. V juhozápadnom krídle dal postaviť oválne schodisko v klasicistickom štýle, ktoré ústi do rozsiahleho parku. V miestnostiach a spálňach sa v tej dobe nachádzali bohato zdobené krby a kachle s kamennými stĺpmi. Po Jurajovej smrti sa stal dedičom jeho adoptívny syn Mikuláš a ten prestaval kaštieľ už do súčasnej podoby. Po jeho smrti dedičstvo prevzal jeho syn

Juraj a v tej dobe bol kaštieľ aj okolité statky na vrchole rozkvetu. Na poschodí sa nachádzala Ilešháziovská knižnica z vyše 6 000 zväzkami z 18. a 19. storočia. Posledným majiteľom z rodu Ilešháziovcov bol Štefan II, ktorý kaštieľ predal v roku 1835 obchodníkovi Jurajovi Sinovi. O ďalší významný rozvoj sa zaslúžila jeho vnučka Ifigénia d´Harcourt, ktorá sa tu rozhodla vytvoriť honosné sídlo na prijímanie hostí.


Dubnické múzeum a expozície


Kaštieľ je momentálne sídlom Dubnického múzea, galérie a mestského informačného centra. Nachádzajú sa tu významné zbierky zamerané hlavne na históriu Dubnice a rodu Ilešháziovcov. Návštevníci tu môžu vidieť rozsiahle obrazové zbierky, a to nielen portréty samotných majiteľov, ale aj krajinky, zátišia, sakrálne obrazy a podobne. V roku 2012 bola expozícia rozšírená o historický nábytok a zbierku zbraní.

Rod Ilešháziovcov patril medzi najbohatšie významné rody samotnej Dubnice a Dubnického kaštieľa a vďaka nim sa okolie kaštieľa aj samotný kaštieľ stali významnými kultúrno-spoločenskými miestami.


Zaujímavosť


V okolí bol vybudovaný francúzsky a neskôr anglický park. V polovici 18. storočia tu vznikla unikátna oranžéria s teplomilnými subtropickými rastlinami. Zanikla v roku 1937. Je tu aj pozoruhodné kamenné bludisko, ktoré pripomína prírodnú jaskyňu – tzv. grottu, nad ktorou je vybudovaná drevená vyhliadka.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png