top of page
dubnický kaštieľ dubnica nad váhom

dubnický kaštieľ dubnica nad váhom

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

241 mnm

dubnica nad váhom

+421 948 117 063

.dubnický kaštieľ  – pamiatka patrí k najväčším a najhodnotnejším stavbám na Slovensku. V súčasnosti je sídlom mestského múzea, galérie a mestského informačného centra.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

pondelok

utorok - piatok

sobota

nedeľa

zatvorené

13:00 - 17:00

10:00 - 18:00

13:00 - 18:00


4,00 €

2,00 €

10,00 €


4,50 €

2,00 €

11,00 €

malý okruh

dospelí

študent, dôchodca, zťp

rodinné 

veľký okruh 

dospelí

študent, dôchodca, zťp

rodinné 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcadubnický kaštieľ neprehliadnete, nachádza na námestí Svätého Jakuba. Zaparkovať môžete blízko neho a ak ste prišli vlakom, tak to máte zo stanice približne 300m.


história


bol postavený v 40. rokoch 17. storočia Gašparom Ilešházim. Pozostáva zo štvorkrídlových nepravidelných budov a jeho vnútro tvorí renesančné jadro. Tzv. átrium bolo postavené na vyššom kopci a jeho svah plnil čiastočne aj obrannú funkciu. Tá bola aj v celom kaštieli, nachádzali sa tu kľúčové strieľne, opevnená štvorhranná veža a okolo bola priekopa s vodou a padací most. Významným staviteľom v kaštieli bol jeho ďalší majiteľ, syn Gašpara Ilešháziho, Juraj. Ten dal vybudovať západné krídlo a zriadil barokovú Kaplnku Nanebovzatia Panny Márie. V juhozápadnom krídle dal postaviť oválne schodisko v klasicistickom štýle, ktoré ústi do rozsiahleho parku. V miestnostiach a spálňach sa v tej dobe nachádzali bohato zdobené krby a kachle s kamennými stĺpmi. Po Jurajovej smrti sa stal dedičom jeho adoptívny syn Mikuláš a ten prestaval kaštieľ už do súčasnej podoby. Po jeho smrti dedičstvo prevzal jeho syn Juraj a v tej dobe bol kaštieľ aj okolité statky na vrchole rozkvetu. Na poschodí sa nachádzala Ilešháziovská knižnica z vyše 6 000 zväzkami z 18. a 19. storočia. Posledným majiteľom z rodu Ilešháziovcov bol Štefan II, ktorý kaštieľ predal v roku 1835 obchodníkovi Jurajovi Sinovi. O ďalší významný rozvoj sa zaslúžila jeho vnučka Ifigénia d´Harcourt, ktorá sa tu rozhodla vytvoriť honosné sídlo na prijímanie hostí.


dubnické múzeum a expozície


kaštieľ je momentálne sídlom Dubnického múzea, galérie a mestského informačného centra. Nachádzajú sa tu významné zbierky zamerané hlavne na históriu Dubnice a rodu Ilešháziovcov. Návštevníci tu môžu vidieť rozsiahle obrazové zbierky, a to nielen portréty samotných majiteľov, ale aj krajinky, zátišia, sakrálne obrazy a podobne. V roku 2012 bola expozícia rozšírená o historický nábytok a zbierku zbraní.


rod Ilešháziovcov patril medzi najbohatšie významné rody samotnej Dubnice a Dubnického kaštieľa a vďaka nim sa okolie kaštieľa aj samotný kaštieľ stali významnými kultúrno-spoločenskými miestami.


zaujímavosť


v okolí bol vybudovaný francúzsky a neskôr anglický park. V polovici 18. storočia tu vznikla unikátna oranžéria s teplomilnými subtropickými rastlinami. Zanikla v roku 1937. Je tu aj pozoruhodné kamenné bludisko, ktoré pripomína prírodnú jaskyňu – tzv. grottu, nad ktorou je vybudovaná drevená vyhliadka.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 20:17:18

bottom of page