lista s ornamentom.png

POVAŽIE - KATEDRÁLA NAJSVATEJŠEJ TROJICE A BURIANOVA VEŽA ŽILINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Katedrála Najsvätejšej Trojice a Burianova veža Žilina Považie
Katedrála Najsvätejšej Trojice a Burianova veža Žilina Považie

Katedrála Najsvätejšej Trojice a Burianova veža Žilina Považie
Katedrála Najsvätejšej Trojice a Burianova veža Žilina Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KATEDRÁLA NAJSVÄTEJŠEJ TROJICE - ľudovo Farský kostol, je rímskokatolícky kostol v historickom centre Žiliny. Vedľa kostola je samotne stojaca zvonica, tzv. Burianova veža, vysoká 46 m. S veľkou pravdepodobnosťou, v blízkosti a na mieste dnešného kostola stál od 13. storočia Žilinský hrad. Katedrála je najvýznamnejším a najstarším objektom v centre mesta.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

343 mnm

ŽILINA

+421 904 738 524

icon_HOME.png

SK.05.11.15

KATEDRÁLA NAJSVATEJŠEJ TROJICE A BURIANOVA VEŽA ŽILINA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.11.15
POVAŽIE - KATEDRÁLA NAJSVATEJŠEJ TROJICE A BURIANOVA VEŽA ŽILINA
Katedrála Najsvätejšej Trojice a Burianova veža Žilina Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:07:44

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

počas bohoslužieb

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku katedrále dostať ?


Katedrála Najsvätejšej Trojice sa nachádza na východnom okraji historického jadra mesta, nad Námestím A. Hlinku, na ulici Horný val. Pohľad na obe veže z Námestia Andreja Hlinku je pre Žilinu najtypickejší, je to symbol Žiliny. Parkovanie je k dispozícii v OC Mirage, len necelých 100 metrov od vchodu do katedrály.


Trochu z histórie.


Prvá písomná zmienka o pôvodnom kostole pochádza z roku 1400. S veľkou pravdepodobnosťou v blízkosti a čiastočne na mieste terajšieho kostola stál od 13. storočia Žilinský hrad, o ktorom máme písomné správy od roku 1318 do roku 1454. Stavba sa ako kostol po prvýkrát spomína už v roku 1423. V polovici 16. storočia ozbrojenci lúpežných rytierov Jána Podmanického a jeho brata Rafaela dva razy v rokoch 1540 a 1548 obsadili a vypálili Žilinu a kostol prebudovali na pevnosť. V roku 1678 pri požiari kostol celkom zhorel, roztopili sa aj zvony na Novej veži.

Obrovský požiar zničil dňa 21. júna 1848 takmer celú Žilinu. Zhorela strecha kostola, obe veže i celé vnútorné zariadenie kostola. Dva malé zvony na hodinovej veži kostola ostali. Kríž z veže farského kostola spadol a cez strechu a klenbu prepadol až do krýpt, kde začali horieť rakvy. Z farského kostola ostala ruina. Pri požiari sa na Novej veži roztopili tri najväčšie zvony. Dielo skazy dokonalo zemetrasenie dňa 15. januára 1858. Ďalší požiar vznikol v roku 1886. Charakter, ktorý má veža v blízkosti katedrály v podstate i dnes, dostala pri prestavbe v roku 1890. Podľa najväčšieho zvona na nej, ktorý vážil 2 336 kg, dostala vtedy pomenovanie Burianova veža.

Prvá svetová vojna poznačila aj žilinské kostoly. V auguste 1917 zrekvirovali všetky tri zvony z Burianovej veže na výrobu vojenského materiálu. Až v roku 1924 dostala táto veža 6 nových zvonov. Pri tejto príležitosti bola dňa 15. augusta v Žiline veľká slávnosť – Andrej Hlinka posvätil zvony, ktoré ešte v ten deň vytiahli na vežu. Farský kostol dostal nový organ, ktorý vyhotovila firma Bratia Rieger v Krnove roku 1936. Na kostole je pamätná tabuľa pripomínajúca rekonštrukciu objektu v roku 1942. V roku 2000 bolo pod farským kostolom odhalené súsošie sv. Cyrila a Metoda.

V roku 2008 sa kostol stal katedrálou Žilinskej diecézy.


Čo všetko môžete v okolí katedrály zaujímavé vidieť?


Prvá písomná zmienka o Žiline je z roku 1208. V centre mesta sa dnes nachádza pamiatková rezervácia, ktorej jadrom je Mariánske námestie s typickými meštianskymi domami. V jeho strede stojí Mariánsky stĺp z roku 1738. V centre Žiliny sú tri kostoly, ktoré patria k architektonickým dominantám mesta.

Významnou secesnou pamiatkou, ktorá pripomína viedenský zámok Belveder, je Rosenfeldov palác zo začiatku 20. storočia. Oproti nemu sa nachádza Neologická synagóga, odborníci ju radia k jedinečným stavebným pamiatkam. Dom umenia Fatra, bývalé Grand Bio Univerzum, je dielom secesnej architektúry. V roku 1921 sa tu konala premiéra prvého slovenského filmu Jánošík.

V okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.

Budatínsky hrad sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce, kde sa vyberalo clo. Sídli v ňom Považské múzeum.

Považské múzeum v Žiline je regionálne múzeum so sídlom v Budatíne. Jeho expozície sú zamerané na dejiny slovenského umenia a kultúry. Jeho hlavným poslaním je dokumentácia dejín drotárstva, špecializuje sa aj na dejiny dopravy.

Rozhľadňa Dubeň bola otvorená na jar v roku 2018. Nová rozhľadňa je zhotovená z oceľovej konštrukcie a je obložená drevom. 10 poschodí má celkovú výšku 27,4 metrov. Rozhľadňa je návštevníkom voľne prístupná.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png