top of page
katedrála najsvätejšej trojice a burianova veža žilina

katedrála najsvätejšej trojice a burianova veža žilina

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

343 mnm

žilina

+421 904 738 524

.katedrála najsvätejšej trojice a burianova veža žilina  - ľudovo Farský kostol, je rímskokatolícky kostol v historickom centre Žiliny. Vedľa kostola je samotne stojaca zvonica, tzv. Burianova veža, vysoká 46 m. S veľkou pravdepodobnosťou, v blízkosti a na mieste dnešného kostola stál od 13. storočia Žilinský hrad. Katedrála je najvýznamnejším a najstarším objektom v centre mesta.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

počas bohoslužieb

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku katedrále dostať ?


katedrála Najsvätejšej Trojice sa nachádza na východnom okraji historického jadra mesta, nad Námestím A. Hlinku, na ulici Horný val. Pohľad na obe veže z Námestia Andreja Hlinku je pre Žilinu najtypickejší, je to symbol Žiliny. Parkovanie je k dispozícii v OC Mirage, len necelých 100 metrov od vchodu do katedrály.


trochu z histórie


prvá písomná zmienka o pôvodnom kostole pochádza z roku 1400. S veľkou pravdepodobnosťou v blízkosti a čiastočne na mieste terajšieho kostola stál od 13. storočia Žilinský hrad, o ktorom máme písomné správy od roku 1318 do roku 1454. Stavba sa ako kostol po prvýkrát spomína už v roku 1423. V polovici 16. storočia ozbrojenci lúpežných rytierov Jána Podmanického a jeho brata Rafaela dva razy v rokoch 1540 a 1548 obsadili a vypálili Žilinu a kostol prebudovali na pevnosť. V roku 1678 pri požiari kostol celkom zhorel, roztopili sa aj zvony na Novej veži.


obrovský požiar zničil dňa 21. júna 1848 takmer celú Žilinu. Zhorela strecha kostola, obe veže i celé vnútorné zariadenie kostola. Dva malé zvony na hodinovej veži kostola ostali. Kríž z veže farského kostola spadol a cez strechu a klenbu prepadol až do krýpt, kde začali horieť rakvy. Z farského kostola ostala ruina. Pri požiari sa na Novej veži roztopili tri najväčšie zvony. Dielo skazy dokonalo zemetrasenie dňa 15. januára 1858. Ďalší požiar vznikol v roku 1886. Charakter, ktorý má veža v blízkosti katedrály v podstate i dnes, dostala pri prestavbe v roku 1890. Podľa najväčšieho zvona na nej, ktorý vážil 2 336 kg, dostala vtedy pomenovanie Burianova veža.


prvá svetová vojna poznačila aj žilinské kostoly. V auguste 1917 zrekvirovali všetky tri zvony z Burianovej veže na výrobu vojenského materiálu. Až v roku 1924 dostala táto veža 6 nových zvonov. Pri tejto príležitosti bola dňa 15. augusta v Žiline veľká slávnosť – Andrej Hlinka posvätil zvony, ktoré ešte v ten deň vytiahli na vežu. Farský kostol dostal nový organ, ktorý vyhotovila firma Bratia Rieger v Krnove roku 1936. Na kostole je pamätná tabuľa pripomínajúca rekonštrukciu objektu v roku 1942. V roku 2000 bolo pod farským kostolom odhalené súsošie sv. Cyrila a Metoda.


v roku 2008 sa kostol stal katedrálou Žilinskej diecézy.


čo všetko môžete v okolí katedrály zaujímavé vidieť?


prvá písomná zmienka o Žiline je z roku 1208. V centre mesta sa dnes nachádza pamiatková rezervácia, ktorej jadrom je Mariánske námestie s typickými meštianskymi domami. V jeho strede stojí Mariánsky stĺp z roku 1738. V centre Žiliny sú tri kostoly, ktoré patria k architektonickým dominantám mesta.


významnou secesnou pamiatkou, ktorá pripomína viedenský zámok Belveder, je Rosenfeldov palác zo začiatku 20. storočia. Oproti nemu sa nachádza Neologická synagóga, odborníci ju radia k jedinečným stavebným pamiatkam. Dom umenia Fatra, bývalé Grand Bio Univerzum, je dielom secesnej architektúry. V roku 1921 sa tu konala premiéra prvého slovenského filmu Jánošík.


v okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.


budatínsky hrad sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce, kde sa vyberalo clo. Sídli v ňom Považské múzeum.


považské múzeum v Žiline je regionálne múzeum so sídlom v Budatíne. Jeho expozície sú zamerané na dejiny slovenského umenia a kultúry. Jeho hlavným poslaním je dokumentácia dejín drotárstva, špecializuje sa aj na dejiny dopravy.


rozhľadňa dubeň bola otvorená na jar v roku 2018. Nová rozhľadňa je zhotovená z oceľovej konštrukcie a je obložená drevom. 10 poschodí má celkovú výšku 27,4 metrov. Rozhľadňa je návštevníkom voľne prístupná.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 20:23:49

bottom of page