top of page
trenčiansky hrad trenčín

trenčiansky hrad trenčín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

290 mnm

trenčín

+421 901 918 825

.trenčiansky hrad trenčín – na vysokom brale nad mestom Trenčín sa s hrdosťou vypína Trenčiansky hrad. Je spolu so Spišským hradom a Devínom považovaný za jeden z najrozsiahlejších v Európe. Zohral dôležitú úlohu v dejinách počas tureckých vpádov a mal množstvo významných majiteľov. Od 50. rokov minulého storočia prebieha jeho obnova a konzervácia opevnenia. 

.otváracie doby

.poplatok za vstup

december - marec

apríl

máj - august

september

október

november

09:00 - 16:45

09:00 - 18:45

09:00 - 18:45

09:00 - 16:45

09:00 - 16:45

8,50 €

6,50 €

2,00 €

5,50 €

2,00 €

dospelí 

seniori

deti 3-6r

žiaci, študenti

zťp

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca ako sa dostať na hrad?


vlaková aj autobusová stanica sa nachádza pod hradom, cesta hore trvá približne 15 minút. Ak ste sa rozhodli prísť autom a nechcete hľadať parkovanie priamo v historickom centre, môžete parkovať mimo centra v niektorej z uličiek. K hradu to budete mať len o 15 - 20 minút dlhšie a pozriete si aj historické centrum mesta. Trenčiansky hrad budete mať stále na očiach.


exteriér hradu


hrad tvorí súbor hradných palácov a hlavná Matúšova veža, ku ktorej prislúchajú gotické paláce – Matúšov, Ľudovítov, Barborkin a kaplnka. Dolná časť hradu mala predovšetkým obrannú funkciu, a preto tu môžete nájsť delovú baštu. Na nádvorí vás zaujme 80 m hlboká Studňa lásky, ktorá je opradená povesťou o veľkej láske Omara a Fatimy.


varianty prehliadky


keďže Trenčiansky hrad je rozsiahlou pevnosťou, prehliadky sú rozdelené do troch variant. Variant A je bez sprievodcu a zahŕňa prehliadku dolného nádvoria, kasárne, hladomorne a Matúšovej veže. Variant B je so sprievodcom, ponúka okrem miest varianty A navyše prehliadku Ľudovítovho a Barborinho paláca, Lapidária a Rotundy. Samostatným variantom je prehliadka dolného nádvoria, ktorá je otvorená iba v určitých časoch, nájdete ich na stránke hradu.

Výhľad z Matúšovej veže je kruhový a skoro celé Považie máte ako na dlani. Celý Trenčín si pozriete z vtáčej perspektívy a je možné, že uvidíte aj Biele Karpaty a Strážovské vrchy.


expozície hradu


na hrade vás v súčasnej dobe čakajú významné expozície viažuci sa k dejinám hradu a trenčianskeho regiónu. Stálou expozíciou je rozsiahla rodová a obrazová galéria rodu Ilesházyiovcov. Je jednou z najväčších rodových galérií na Slovensku. V Ľudovítovom paláci nájdete expozíciu cenných zbraní od 12. do 19. storočia. Zaujímavou je aj expozícia venovaná rotunde z 9. storočia, kde nájdete archeologické nálezy, ktoré veľa napovedajú o zrode a histórii hradu. V Barborkinom paláci môžete vidieť expozíciu historického nábytku a feudalizmu.


história


slávny nápis na hradnej skale hovorí, že história brala siaha až do čias Rímskeho impéria a hlási víťazstvo II. rímskej cesie nad Germánmi pri Laugaríciu v roku 179 n. l. Hrad samotný vznikol na mieste hradiska, kde prvou stavbou bola rotunda a neskôr kamenná obytná veža. V 13. storočí sa stal majiteľom hradu Matúš Čák Trenčiansky a dobudoval k hradu viacero významných veží a obytný palác s mohutným opevnením. Ďalším významným majiteľom bol Žigmund Luxemburský, ktorý dal v 15. storočí pre svoju manželku k hradu postaviť nový palác a kaplnku. Hrad musel počas dlhých storočí odolávať niekoľkým husitským vpádom a neskôr aj tureckým výpravám, ktorým aj podľahol. V roku 1790 mesto Trenčín zachvátil rozsiahly požiar, ktorý neobišiel ani hrad. V 19. storočí boli zakonzervované poškodené objekty a od konca 50. rokov minulého storočia sa začalo s rozsiahlou obnovou poškodených objektov a konzervovaním hradného opevnenia.


najkrajšia povesť o láske


keď na hrade vládol rod Zápoľských čelili útoku Turkov. Zápoľský bitku vyhral a po zistení, že Tureckým vojskám velila žena - Fatima, ju zajali na hrad a uväznili. Fatima však mala svojho milého Omara. Ten chcel lásku zachrániť obetovaním svojho života. Navrhol Zápoľskému, že mu na hrade vykope studňu. Trvalo to tri roky, kopalo ju 300 tureckých mužov. Keď Omar odvážal oslobodenú Fatimu na koni z hradu, zachytil sa jej závoj na šípovom kríku. Na tom mieste dodnes stojí najstarší hostinec v Trenčíne, nazývaný "Fatima", alebo v skorších časoch i "Závoj". Studňa sa dodnes volá Studňa lásky.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. februára 2023, 16:53:37

bottom of page