top of page
hrad beckov

hrad beckov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

190 mnm

-

+421 32 774 27 27

.hrad beckov – vypína sa na 60 metrov vysokom a strmom brale priamo nad rovnomennou obcou Beckov. Bol sídlom významných kráľov a rytierov, miesto s výnimočnou atmosférou opradené legendami a množstvom tajomstiev, je po opravách ešte krajší.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

december - január

február víkendy

marec víkendy

apríl každý deň

máj - september

pondelok-piatok

víkend

október

november

zatvorený

09:00 - 16:00

09:00 - 17:00

10:00 - 18:00

09:00 - 18:00

09:00 - 17:00

09:00 - 16:00 

5,00 €

4,00 €

3,50 €

0,50 €

14,00 €

dospelí

seniori, študenti, zťp

deti 6-15r

deti 3-6r

rodinné 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca

 


prístup k beckovu


hrad beckov je ideálnou prechádzkou pre rodiny s deťmi, ale aj pre seniorov. Môžete si pribaliť do batohu desiatu a na hrade deťom vyrozprávať staré legendy o hrade.


hrad Beckov sa nachádza v rovnomennej obci blízko Nového Mesta nad Váhom. Parkovať môžete pod hradným bralom kde je menšie parkovisko pri “Lipovom sade”. Odtiaľ sa už vyberte pešo po zelenej značke cez centrum Beckova. Odporúčame vám vybrať sa na hrad v ranných hodinách aby sa vám ušlo parkovacie miesto.


čo všetko na hrade uvidíte?


hneď za prvou vstupnou bránou na hrad sa nachádza vyhliadkové miesto - vežička. Je to trochu krkolomná cesta, no odmenou sú pekné výhľady. ďalej sa po kamennom chodníku dostanete na dolné nádvorie a ďalšími schodiskami do ústrednej časti Beckova. Na nádvorí budete prechádzať okolo amfiteátra a menších budov, v ktorých nájdeme múzeum, predaj suvenírov, občerstvenia a toalety. Kúsok od nádvoria narazíte na schody vedúce k studni. Odporúčame však šetriť si sily na horný hrad, ku ktorému vedie séria schodov. Čaká vás tam Donjon - veľká obranná veža z 12-13 stor., Východná stiborovská bašta z 15. stor., Západný palác postavený za Stiborovcov a upravený do renesančnej podoby za Bánffyovcov, Delová bašta z polovice 16. stor., hospodárske stavby zo 16. stor, Západná obranná bašta zo 16. stor., Priečny palác, hradná cisterna, Severný palác a Centrálne nádvorie. Na hrade sa od roku 2018 stretnete aj s drakmi, ktoré sú umiestnené v rôznych častiach a vydávajú zvuky. Je to atrakcia, ktorá možno trošku deti vystraší, no pridáva na zaujímavosti. V najvyšších častiach hradu uvidíte zakonzervovanú kaplnku a knižnicu. Keď prídete na najvyššie kamenné námestíčko po mnohých schodoch vás čaká odmena vo forme nádherných výhľadov na Považie. Ak budete mať šťastie uvidíte Trenčiansky hrad a hrad Tematín. Prave tieto hrady boli schopné medzi sebou komunikovať pomocou svetelných signálov.


súčasnosť


postupná rekonštrukcia hradu sa začala ešte v 80. rokoch 20. storočia. Vtedy boli sprístupnené dolné a horné nádvorie a veľká časť horného hradu. V roku 2007 vznikla organizácia Hrad Beckov, ktorá na základe získaných financií z eurofondov vytvorila tzv. Muzeálne nádvorie, kde môžu návštevníci vidieť rôzne expozície. Konajú sa tu rôzne kultúrno-spoločenské podujatia. Postupne sa na základe ďalších získaných financií opravili niektoré murivá, zastrešila sa kaplnka, sprístupnil sa horný hrad – východné krídlo, z ktorého majú návštevníci nezabudnuteľný výhľad na okolité dedinky a prírodu.


hrad Beckov láka turistov mnohými akciami a kultúrnymi podujatiami, ktoré sa tu často konajú. Návštevníkom chcú hlavne priblížiť život, ktorý bol v minulosti na hrade, a to reálnymi ukážkami bojov rytierov a mnohého iného.


história


pôvodne nazývaný Castrum Blundix (alebo aj hrad „Bludište“) sa spomína prvýkrát v listine nitrianskeho župana Tomáša v roku 1208. Tento názov dostal kvôli zložitému usporiadaniu objektov a priestorov, ktoré sa tu nachádzali. Zaujímavosťou je, že podhradie hradu sa už v tom čase volalo Beckov, ale hrad toto pomenovanie dostal až neskôr.


hrad bol postavený na významnej obchodnej ceste a mal slúžiť na ochranu pred nepriateľmi, ktorých bolo v tom čase neúrekom. Prvými majiteľmi hradu boli uhorskí králi. Svoj najväčší rozmach zažil v dobe, keď jeho majiteľmi boli Matúš Čák Trenčiansky a Stibor zo Stiboríc, pôvodom z Poľska. Počas obdobia Matúša sa spevnilo opevnenie a hrad sa stal nedobytný, bol významným miestom obchodu a služieb. Stibor ho zmenil na honosné rodinné sídlo gotického štýlu, pristaval reprezentatívne priestory, kaplnku s bohatou maliarskou výzdobou.


v roku 1437 sa stal majiteľom hradu rytier Pavol Bánfi a keď jeho syn Ján v roku 1594 padol v boji, rod Bánfiovcov vymrel po meči. Hrad si rozdelili viacerí dediči, ale kvôli nezhodám začal hrad postupne chátrať. Osudným sa mu stal požiar v roku 1729, po ktorom z hradu zostali iba ruiny.


prečo Beckov?


jedna povesť hovorí, že vraj dal hrad postaviť Stibor pre svojho šaša Becka. Raz po dlhej poľovačke unavený knieža Stibor oddychoval neďaleko jedného brala. Celá jeho družina sa ho snažila rozveseliť, no márne. Podarilo sa to až jeho dvornému šašovi Beckovi. Stibor vo veselej nálade mu prisľúbil splniť každé jeho želanie. Šašo Becko si zažiadal postaviť na neďalekom brale hrad. Stibor svoje slovo dodržal a hrad dal postaviť. Keď bol hrad hotový, samotnému Stiborovi sa zapáčil natoľko, že v ňom chcel mať svoje sídlo. Šašovi povedal, že keď sa hradu vzdá, dá mu toľko zlata, koľko sám váži. Šašo súhlasil, ale len s jednou podmienkou, že hrad bude niesť jeho meno. Tak dostal hrad meno Beckov.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. januára 2023, 19:22:05

bottom of page