top of page
hrad čachtice

hrad čachtice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

350 mnm

-

+421 903 252 415

.hrad čachtice – opradený tajomstvom a povesťami láka návštevníkov do svojich priestorov a tí hľadajú hrob zamurovanej krvavej grófky. Hrad nedávno prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a návštevníci si môžu popozerať pomerne zachovalé identifikovateľné budovy, ktoré sa tu kedysi nachádzali.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

mar so-ne

apr ut-pi/so-ne 

júl-aug po-ne

sep ut-ne

okt-nov ut-ne

dec so-ne

10:00 - 16:00/17:00

10:00 - 16:00/18:00

10:00 - 18:00

10:00 - 17:00

10:00 - 16:00

10:00 - 15:00


3,00 €/ 4,00 €

2,00 €/ 2,50 €

1,50 €/ 2,00 €

zadarmo

7,00 €/ 9,00 €

po-pi/ so-ne

dospelí

seniori, študenti, zťp

deti 6-15r

deti 0-6r

rodinné


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako na hrad krvavej grófky?


ak sa rozhodnete navštíviť Čachtický hrad, vybrali ste si správne. Hrad je dobre prístupný autom, vlakom ako aj autobusom. Čachtice sú len na skok od Nového Mesta nad Váhom. Nedaleko hradu smere z Čachtíc sa nachádza platené parkovisko ide v podstate o rozšírenú cestu. Parkovisko sa nachádza pred tabuľou zákaz vjazdu. Ak sa na hrad rozhodnete ísť pešo, po zelenej značke, z obce Čachtice musíte počítať s miernym a dlhým stúpaním do kopca, po ceste kde premávajú autá na horné parkovisko pri hrade.


čachtický hrad je prístupný pre všetky vekové kategórie, tiež pre rodiny s deťmi aj s kočíkom. Stačí si zabaliť svačinu do batoha a urobiť si príjemný výlet. Z Čachtického hradu sa vám naskytne nádherný výhľad na časti hrebeňa Malých Karpát a na Považský Inovec.

Na hrad je možné ísť aj so psíkom, ale musí byť na vôdzke pod dozorom dospelého. V prípade znečistenia areálu hradu výkalmi, ich musí majiteľ psíka odstrániť.


súčasnosť


pri návšteve hradu sa nemusíte ničoho obávať, hradné múry sú riadne spevnené a zakonzervované. Počas opráv boli upravené hradné múry, kaplnka, obnovili hlavnú vežu, na dolnom nádvorí vyrástla nová hospodárska budova. Pri archeologickom výskume objavili viaceré priestory v podzemí, kde pravdepodobne krvavá grófka mučila svoje obete. Boli objavené aj pôvodné schody, po ktorých Bátorička chodila. Hrad v súčasnosti láka veľké množstvo turistov hľadajúcich tajomný hrob krvavej grófky, ktorý sa nikdy nenašiel.


každoročné sa tu koná plno zaujímavých podujatí, stačí len sledovať stránku Čachtického hradu a vybrať si.


história


hrad sa prvýkrát spomína v 13. storočí ako pevnosť. Bol postavený Kazimírom z rodu Huntpazmánovcov. Prvými pánmi hradu boli Peter a Pongrác. Istý čas patril aj Matúšovi Čákovi. V roku 1392 ho vlastnil Ctibor zo Ctiboríc. Od roku 1569 boli vlastníkmi Nádasdyovci a medzi nimi i neslávna Alžbeta Bátoriová. V roku 1708 dobyli hrad vojská Františka Rákócziho II. a odvtedy začal chátrať, aj keď istý čas slúžil ako väzenie. V roku 1772 vyhorel, a to bol začiatok jeho konca. Ešte raz vyhorel v roku 1799, ale to už bol neobývaný. Ostali z neho iba ruiny.


v roku 1992 sa dostal na zoznam pamiatok, ktoré bolo potrebné zachrániť. V rokoch 2012 – 2014 prebiehalo na hrade statické zabezpečenie a hrad bol od roku 2014 opätovne otvorený pre verejnosť. Momentálne je hrad pod správou obce Čachtice.


zaujímavosť


ak keď hrad vlastnili viacerí významní majitelia a významné rody, azda najslávnejšou bola majiteľka Alžbeta Bátoriová, ktorej život je opradený legendami. Vydávala sa ako 15-ročná za Františka Nádasdyho a už vtedy sa hovorilo, že začala týrať a vraždiť mladé dievčatá. Ako 44-ročná ovdovela a už jej v ceste tyranizmu nikto nestál. Legenda hovorí, že v rokoch 1585 až 1610 umučila vyše 600 mladých žien a dievčat a keď ich zabíjala, ich krv tiekla do kade, v ktorej sa ona kúpala. Tak chcela byť večne krásna a mladá. Jej pomocníkov nakoniec popravili a grófku odsúdili. Hovorí sa, že bola zamurovaná v múroch Čachtického hradu a len cez malý otvor jej podávali jedlo.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. januára 2023, 19:06:32

bottom of page