top of page
hrad košeca

hrad košeca

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

454 mnm

-

+421 918 461 201

.hrad košeca  – medzi dedinami Veľké a Malé Košecké Podhradie, sa nachádza vrch s názvom Zámok. Tu nájdete už iba pozostatky kedysi významného hradu Košeca. Hrad bol považovaný za nedobytný, avšak po sprisahaní jeho majiteľa Petroczyho dal cisár hrad podmínovať a doslova vyhodiť do vzduchu, a tak zostali z neho iba pozostatky. 

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcatrasa k zrúcanine hradu Košeca


len 7 km od mesta Ilava leží dedinka Košecké Podhradie. Odparkujte auto blízko autobusovej zastávky, tu sa nachádza smerovník, ktorý vás navedie ku Košeckému hradu. Zelená turistická značka vedie okolo cintorína a domu smútku pomedzi domy. Na kopci za obcou musíte odbočiť doľava a ďalej vás zelená turistická značka dovedie až k samotnej zrúcanine hradu.


história


k pôvodu hradu neexistujú žiadne oficiálne správy. Známa je však povesť, podľa ktorej hrad postavil rytier Smaragdus – vodca templárskych rytierov, ktorý sa vracal so svojou družinou z Palestíny. Prvá písomná zmienka o hrade sa viaže k roku 1272 a vtedy už bol kráľovským majetkom. V 14. storočí bol známy pod menom „Kassa“. Za skoro 400 rokov svojej slávy vystriedal viacerých významných majiteľov a bol svedkom rôznych bojov. Osudným sa mu stalo sprisahanie jeho posledného majiteľa Petroczyho a v roku 1670 ho dal cisár podmínovať a zničiť tak dokonale, že sa už potom nikto ani len nepokúsil hrad obnoviť.


zaujímavosti


zaujímavosťou je, že na fotkách z 30. rokov 20. storočia sa hrad pýšil pozostatkami múrov vo výške 2 až 3 metrov. Avšak zub času spôsobil, že v súčasnosti môžeme vidieť už iba metrové múry, a to len na niektorých miestach. Aj keď ide iba o zrúcaninu kedysi majestátneho hradu, určite stojí za to ho navštíviť. Čaká vás čistá nedotknutá príroda, prekrásne výhľady na Strážovské vrchy, Košecké Podhradie i vzdialené okolie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:35:34

bottom of page