lista s ornamentom.png

POVAŽIE - HRAD KOŠECA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hrad Košeca Považie
Hrad Košeca Považie

press to zoom
Hrad Košeca Považie
Hrad Košeca Považie

press to zoom
1/1
icon_STARS 5.0.png

HRAD KOŠECA – medzi dedinami Veľké a Malé Košecké Podhradie, sa nachádza vrch s názvom Zámok. Tu nájdete už iba pozostatky kedysi významného hradu Košeca. Hrad bol považovaný za nedobytný, avšak po sprisahaní jeho majiteľa Petroczyho dal cisár hrad podmínovať a doslova vyhodiť do vzduchu, a tak zostali z neho iba pozostatky. Tie mali pôvodne výšku 2 – 3 metre, no v súčasnosti dosahujú výšku maximálne 1 meter a návštevníkom sa plynúcimi rokmi doslova hrad stráca pred očami.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

454 mnm

-

+421 918 461 201

icon_HOME.png

SK.05.00.36

HRAD KOŠECA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.36
POVAŽIE - HRAD KOŠECA
Hrad Košeca Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:03:46

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Trasa k zrúcanine hradu Košeca


Len 7 km od mesta Ilava leží dedinka Košecké Podhradie. Odparkujte auto blízko autobusovej zastávky, tu sa nachádza smerovník, ktorý vás navedie ku Košeckému hradu. Zelená turistická značka vedie okolo cintorína a domu smútku pomedzi domy. Na kopci za obcou musíte odbočiť doľava a ďalej vás zelená turistická značka dovedie až k samotnej zrúcanine hradu.


História


K pôvodu hradu neexistujú žiadne oficiálne správy. Známa je však povesť, podľa ktorej hrad postavil rytier Smaragdus – vodca templárskych rytierov, ktorý sa vracal so svojou družinou z Palestíny. Prvá písomná zmienka o hrade sa viaže k roku 1272 a vtedy už bol kráľovským majetkom. V 14. storočí bol známy pod menom „Kassa“. Za skoro 400 rokov svojej slávy vystriedal viacerých významných majiteľov a bol svedkom rôznych bojov. Osudným sa mu stalo sprisahanie jeho posledného majiteľa Petroczyho a v roku 1670 ho dal cisár podmínovať a zničiť tak dokonale, že sa už potom nikto ani len nepokúsil hrad obnoviť.


Zaujímavosti


Zaujímavosťou je, že na fotkách z 30. rokov 20. storočia sa hrad pýšil pozostatkami múrov vo výške 2 až 3 metrov. Avšak zub času spôsobil, že v súčasnosti môžeme vidieť už iba metrové múry, a to len na niektorých miestach. Aj keď ide iba o zrúcaninu kedysi majestátneho hradu, určite stojí za to ho navštíviť. Čaká vás čistá nedotknutá príroda, prekrásne výhľady na Strážovské vrchy, Košecké Podhradie i vzdialené okolie.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png