lista s ornamentom.png

POVAŽIE - HRAD KOŠECA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hrad Košeca Považie
Hrad Košeca Považie

Hrad Košeca Považie
Hrad Košeca Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

HRAD KOŠECA – medzi dedinami Veľké a Malé Košecké Podhradie, sa nachádza vrch s názvom Zámok. Tu nájdete už iba pozostatky kedysi významného hradu Košeca. Hrad bol považovaný za nedobytný, avšak po sprisahaní jeho majiteľa Petroczyho dal cisár hrad podmínovať a doslova vyhodiť do vzduchu, a tak zostali z neho iba pozostatky. Tie mali pôvodne výšku 2 – 3 metre, no v súčasnosti dosahujú výšku maximálne 1 meter a návštevníkom sa plynúcimi rokmi doslova hrad stráca pred očami.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

454 mnm

-

+421 918 461 201

icon_HOME.png

SK.05.00.36

HRAD KOŠECA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.36
POVAŽIE - HRAD KOŠECA
Hrad Košeca Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:03:46

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

voľne prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Trasa k zrúcanine hradu Košeca


Len 7 km od mesta Ilava leží dedinka Košecké Podhradie. Odparkujte auto blízko autobusovej zastávky, tu sa nachádza smerovník, ktorý vás navedie ku Košeckému hradu. Zelená turistická značka vedie okolo cintorína a domu smútku pomedzi domy. Na kopci za obcou musíte odbočiť doľava a ďalej vás zelená turistická značka dovedie až k samotnej zrúcanine hradu.


História


K pôvodu hradu neexistujú žiadne oficiálne správy. Známa je však povesť, podľa ktorej hrad postavil rytier Smaragdus – vodca templárskych rytierov, ktorý sa vracal so svojou družinou z Palestíny. Prvá písomná zmienka o hrade sa viaže k roku 1272 a vtedy už bol kráľovským majetkom. V 14. storočí bol známy pod menom „Kassa“. Za skoro 400 rokov svojej slávy vystriedal viacerých významných majiteľov a bol svedkom rôznych bojov. Osudným sa mu stalo sprisahanie jeho posledného majiteľa Petroczyho a v roku 1670 ho dal cisár podmínovať a zničiť tak dokonale, že sa už potom nikto ani len nepokúsil hrad obnoviť.


Zaujímavosti


Zaujímavosťou je, že na fotkách z 30. rokov 20. storočia sa hrad pýšil pozostatkami múrov vo výške 2 až 3 metrov. Avšak zub času spôsobil, že v súčasnosti môžeme vidieť už iba metrové múry, a to len na niektorých miestach. Aj keď ide iba o zrúcaninu kedysi majestátneho hradu, určite stojí za to ho navštíviť. Čaká vás čistá nedotknutá príroda, prekrásne výhľady na Strážovské vrchy, Košecké Podhradie i vzdialené okolie.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png