lista s ornamentom.png

POVAŽIE - HRAD VRŠATEC

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hrad Vršatec Považie
Hrad Vršatec Považie

Hrad Vršatec Považie
Hrad Vršatec Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

HRAD VRŠATEC – na severozápade Slovenska, v oblasti Bielych Karpát, sa majestátne vyníma zrúcanina kedysi veľkého a významného kráľovského pohraničného hradu. Bol postavený ako najvyššie položený hrad na vápencovom Vršateckom brale.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

694 mnm

-

+421 904 654 409

icon_HOME.png

SK.05.00.30

HRAD VRŠATEC

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.30
POVAŽIE - HRAD VRŠATEC
Hrad Vršatec Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 14:17:38

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstup

SPRIEVODCA 


Ako sa tam dostanete?


Prístup k hradu je z Vršateckého Podhradia a zaujímavosťou je, že vedie k nemu iba jediná prístupová cesta. Ak ste sa rozhodli prísť autom, prejdite cez obec a miernym esíčkom sa dostanete hore. Pod hradom sa nachádza parkovisko. Ak zaparkujete v obci alebo prídete autobusom, z obce vedie chodník po modrej značke. Po nie dlhej túre, sa dostanete medzi Vršatecký hrad a náučný okruh Vršatecké bradlá. Odbočka na hrad je umiestnená vedľa informačného panelu na ľavej strane asfaltovej cesty. Keď uvidíte tabuľu: „Na horný hrad vstup zakázaný“ tak sa musíte vybrať doprava. Pôjdete stále rovno a o pár minút ste pri hrade.


Strážna veža


Najvyššou a najstaršou postavenou budovou na hrade bola dominantná strážna veža. Prístup k nej vedie cez dieru a po schodoch vytesaných do skaly. V súčasnosti je pre návštevníkov prístup na ňu na vlastnú zodpovednosť. Práve strážna veža plnila svojím umiestnením najlepšiu obrannú funkciu.


História


Počiatky hradu siahajú do 13. storočia. Bol postavený ako strážny hrad na vysokom nedostupnom vápencovom brale. Tvoril ho horný hrad s vnútornou vežou a bol obkolesený dominantným obranným múrom. Koncom 13. storočia sa stal jeho majiteľom Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr v 14. storočí Stibor zo Stiboríc. Hrad prešiel kompletnou rekonštrukciou v 15. a 17. storočí, kedy nadobudol svoju impozantnosť a boli k nemu pristavené ďalšie budovy. V roku 1680 bol prvýkrát vypálený vojskami a druhýkrát počas Rákociho povstania. Po tomto povstaní hrad obsadili vojaci a na príkaz cisára bol v roku 1708 podmínovaný a zničený.


Legendy


K hradu sa viažu viaceré legendy. Jednou z nich je legenda o levovi, ktorého na hrad priviezol hradný pán. Keď hradný pán zomrel a za ním po krátkej dobe aj jeho manželka, o deti – siroty sa mala postarať ich teta. Tá však chcela vládnuť sama, a tak vymyslela plán, že ráno, keď pôjdu deti k levovej klietke, nechá otvorená vráta a lev deti zožerie. No keď išla dvere otvoriť, nestihla ujsť a lev zožral ju a ušiel. V tej dobe zmizlo veľa dedinského dobytka aj obyvateľov. Až statočný mládenec leva prekabátil a zabil. Odvtedy nosil leviu kožu.

Ďalšia legenda hovorí o tom, ako Tatári zajali vršateckého zemepána a jeho verného kastelána Ondreja Budiača. Keď sa dozvedeli, že na nich čaká istá smrť, kastelán si podľa legendy odsekol časť nohy, aby zachránil svojho pána pred smrťou. Pánovi sa podarilo utiecť. Keď Tatári videli kastelánovu obetavosť a vernosť voči pánovi, pustili ho tiež. Kastelán sa vrátil na hrad Vršatec a žil tam ako člen kráľovskej rodiny.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png