lista s ornamentom.png

POVAŽIE - KAŠTIEĽ BRUNOVCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Brunovce Považie
Kaštieľ Brunovce Považie

Kaštieľ Brunovce Považie
Kaštieľ Brunovce Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ BRUNOVCE – na pravom brehu rieky Váh, na okraji obce Brunovce sa nachádza renesančný kaštieľ z druhej polovice 17. storočia. Síce je momentálne pre verejnosť neprístupný, určite stojí za návštevu okolitý anglický park z konca 18. storočia.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

173 mnm

-

+421 32 779 7138

icon_HOME.png

SK.05.00.07

KAŠTIEĽ BRUNOVCE

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.07
POVAŽIE - KAŠTIEĽ BRUNOVCE
Kaštieľ Brunovce Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 14:58:16

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

Kaštieľ

Park 


nesprístupnený

sprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstup 

SPRIEVODCA 


História


Stojí na mieste pôvodného poľovníckeho kaštieľa, ktorý bol postavený z dreva. Súčasný kaštieľ postavili Bercsényiovci v rokoch 1695 – 1697 ako poschodový kaštieľ s trojkrídlovým pôdorysom. Neskôr v roku 1723, keď bol jeho majiteľom J. Sándor zo Slávnice, ho nechali upraviť do barokového štýlu a doplnili o nárožné veže s cibuľovitými kupolami. Celý kaštieľ bol pôvodne opevnený a obohnaný vodnou priekopou. Ďalšie úpravy kaštieľa prebehli v polovici 18. storočia a okolo roku 1900, kedy bol majiteľmi pôdorys rozšírený na štvorkrídlový. Od roku 1997 patril Únii žien Slovenska. V súčasnosti je školiacim strediskom štátnej správy a pre verejnosť je neprístupný.


Súčasnosť


Kaštieľ je pre verejnosť uzavretý, park však stojí za návštevu. Pri vstupnej bráne sa nachádza rokokové súsošie sv. Jána Nepomuckého z druhej polovice 18. storočia. V dvorovom trakte kaštieľa bola postavená Kaplnka nanebovzatia Panny Márie. Nachádza sa v nej barokový oltár z čias okolo roku 1700. Zachovala sa v nej bohatá štuková výzdoba klenieb z druhej polovice 17. storočia.


Zaujímavosť


Kaštieľ v Brunovciach spája legenda s hradom Tematín, ktorý sa nachádza neďaleko. Hovorí sa, že vojaci prišli do kaštieľa po ťažkom boji a čakali pomoc a uvítanie, avšak všade bolo hrobové ticho. Vtedy si uvedomili, že sa asi deje niečo zlé. Medzitým oddaný sluha Janko Sekera dobehol k svojmu pánovi a varoval ho, že musí ujsť. Vtedy sa Janko prezliekol za svojho pána a bránil hrad do poslednej chvíle. A odvtedy legenda hovorí, že blúdi po hrade so svojím psom.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png