top of page
kaštieľ brunovce

kaštieľ brunovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

173 mnm

-

+421 32 779 7138

.kaštieľ brunovce  – na pravom brehu rieky Váh, na okraji obce Brunovce sa nachádza renesančný kaštieľ z druhej polovice 17. storočia. Síce je momentálne pre verejnosť neprístupný, určite stojí za návštevu okolitý anglický park z konca 18. storočia.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

kaštieľ

park 


neprístupné

voľne prístupnévoľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcahistória


stojí na mieste pôvodného poľovníckeho kaštieľa, ktorý bol postavený z dreva. Súčasný kaštieľ postavili Bercsényiovci v rokoch 1695 – 1697 ako poschodový kaštieľ s trojkrídlovým pôdorysom. Neskôr v roku 1723, keď bol jeho majiteľom J. Sándor zo Slávnice, ho nechali upraviť do barokového štýlu a doplnili o nárožné veže s cibuľovitými kupolami. Celý kaštieľ bol pôvodne opevnený a obohnaný vodnou priekopou. Ďalšie úpravy kaštieľa prebehli v polovici 18. storočia a okolo roku 1900, kedy bol majiteľmi pôdorys rozšírený na štvorkrídlový. Od roku 1997 patril Únii žien Slovenska. V súčasnosti je školiacim strediskom štátnej správy a pre verejnosť je neprístupný.


súčasnosť


kaštieľ je pre verejnosť uzavretý, park však stojí za návštevu. Pri vstupnej bráne sa nachádza rokokové súsošie sv. Jána Nepomuckého z druhej polovice 18. storočia. V dvorovom trakte kaštieľa bola postavená Kaplnka nanebovzatia Panny Márie. Nachádza sa v nej barokový oltár z čias okolo roku 1700. Zachovala sa v nej bohatá štuková výzdoba klenieb z druhej polovice 17. storočia.


zaujímavosť


kaštieľ v Brunovciach spája legenda s hradom Tematín, ktorý sa nachádza neďaleko. Hovorí sa, že vojaci prišli do kaštieľa po ťažkom boji a čakali pomoc a uvítanie, avšak všade bolo hrobové ticho. Vtedy si uvedomili, že sa asi deje niečo zlé. Medzitým oddaný sluha Janko Sekera dobehol k svojmu pánovi a varoval ho, že musí ujsť. Vtedy sa Janko prezliekol za svojho pána a bránil hrad do poslednej chvíle. A odvtedy legenda hovorí, že blúdi po hrade so svojím psom.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. januára 2023, 19:02:35

bottom of page