top of page
kaštieľ orlové

kaštieľ orlové

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

298 mnm

považská bystrica

+421 917 99 88 77

.kaštieľ orlové - jeden z najzachovalejších kaštieľov na Slovensku. Jeho vznik je spätý s neďalekým Považským hradom. Syn niekdajšieho majiteľa Považského hradu, uhorského šľachtica Andreja Balassa Žigmund, dal na pozemkoch prislúchajúcich k hradu postaviť kaštieľ dlho nazývaný po ňom „Zsigmondháza“.  V roku 1963 bol kaštieľ zapísaný do zoznamu kultúrnych pamiatok.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

slúži ako hotel

info na webe


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ stojí v Považskej Bystrici, miestnej časti Orlové a je to pri ceste z  v smere na Púchov po pravej strane. Stojí na vyvýšenej terase nad pravým brehom Váhu ktorý smeruje k vodnej nádrži Nosice.


trochu z histórie


syn majiteľa hradu Žigmund Balassa dal v roku 1612 postaviť nový renesančný kaštieľ na pozemkoch kde je dnes Orlové. V tom čase už hrad nedokázal rodine Ballasovcov poskytnúť moderné a pohodlné bývanie. V roku 1616 však kaštieľ vyhorel. O storočie neskôr, v rokoch 1733 až 1773 uskutočnil Pavol Balassa veľkorysú prestavbu, ktorá dala kaštieľu terajší barokový vzhľad. K najhodnotnejším častiam kaštieľa patrí neskorobaroková kaplnka sv. J. Nepomuckého. V mnohých miestnostiach kaštieľa sa zachovala originálna štuková výzdoba a pôvodné barokové kachle. V miestnostiach sú pôvodné dvere, krby a pece. Rodina Balassovcov vlastnila veľkolepé rodinné sídlo viac ako 250 rokov.


posledným predvojnovým majiteľom kaštieľa bol riaditeľ Zbrojovky Brno Klement Ružička. V rokoch 1948 až 1949 bola v kaštieli umiestnená správa Československých štátnych lesov. Od roku 1952 boli vlastníkom kaštieľa Považské strojárne, n.p., ktoré kaštieľ používali ako internát pre 200 zamestnancov. Okrem internátu tu boli sklady, okresný archív, autoservis a v hospodárskych budovách pôsobilo JRD.


do roku 1984 sa uskutočnila komplexná obnova kaštieľa. Časť kaštieľa potom slúžila ako reprezentačné priestory Považských strojární a bola tu umiestnená expozícia Považských strojární, ktorá predstavovala históriu vzniku strojární a produkciu výrobkov strojární. Popularite sa tešila zbierka motocyklov, ktoré sa vyrábali v Považských strojárňach v Považskej Bystrici a neskôr v Kolárove.


v dolných častiach kaštieľa bolo zriadené Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici, jedno z najmladších múzeí na Slovensku., Vystavalo predmety, nástroje, keramiku, zbrane, šperky a súčasti odevu ktoré reprezentujú kultúru lengyelskú, bádenskú, únětickú, lužickú, púchovskú i kultúru včasného a neskorého stredoveku. V roku 1982 sa dokončila nákladná oprava kaštieľa.


v roku 2004 bol kaštieľ ponúknutý na predaj a Vlastivedné múzeum sa z kaštieľa odsťahovalo. Kaštieľ prešiel rekonštrukciou a od roku 2016 sa v jeho priestoroch nachádza luxusný Hotel.


pár tipov pre turistov v okolí


renesančný kaštieľ - kaštieľ, ktorý sa stojí v Považskom Podhradí pod zrúcaninou Považského hradu. V súčasnosti je kaštieľ zanedbaný a spustnutý a je pre verejnosť neprístupný.


súľovský hrad - hrad z 15. storočia ležiaci v známych Súľovských skalách. Na ťažšie prístupnom mieste sú už len jeho zrúcaniny.


hrad lednica - je najnepristúpenejším hradom na Slovensku. Obranný hrad z 13. storočia je dnes už len ruinou. Náročný výstup k nemu odmení pekný výhľad na okolitú krajinu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 14:26:25

bottom of page