top of page
kaštieľ pruské

kaštieľ pruské

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

259 mnm

-

+ 421 42 432 65 45

.kaštieľ pruské - najvýznamnejšou pamiatkou v obci Pruské je pôvodne renesančný kaštieľ, národná kultúrna pamiatka, s rozľahlým anglickým parkom, ktorý vznikol v 16. storočí. Od roku 1954 v priestoroch kaštieľa sídli Stredné odborné učilište poľnohospodárske.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné


verejnosti neprístupné


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca



história


jednou z pamiatok obce Pruské v okrese Ilava je aj národná kultúrna pamiatka: renesančný kaštieľ. Postavili ho koncom 16. storočia ako poschodovú štvorkrídlovú budovu sarkádovým nádvorím a dvoma nárožnými vežami. Pôvodne bola okolo kaštieľa vodná priekopa, no neskôr ju zasypali, čím kaštieľ prepojili s rozľahlým parkom v anglickom štýle.


v roku 1663tiahlo Považím osmanské vojsko, ktoré spustošilo všetko, čo mu stálo v ceste.Za obeť padol i kaštieľ v Pruskom. Rodina Jakušičovcov a ďalšie šľachtické rodiny vtedy našli ochranu na hrade Vršatec. Začiatkom 17. storočia dal spustošené ruiny kaštieľa prebudovať barón Andrej Jakušič. V 19. storočí na sídle zmenili fasádu a barokovo-klasicisticky ho celý upravili. Po tejto prestavbe zamurovali nádvorné arkády, čím nový múr s oknami v jednotlivých oblúkoch ustúpil dovnútra. Kaštieľ je dvojtraktová budova so vstupným vestibulom, z ktorého na poschodie vedie reprezentačné schodište. Spojovacie arkádové chodby sú zaklenuté krížovými hrebienkovými klenbami. V nárožnej miestnosti v severovýchodnom krídle návštevníkov zaujme renesančná štuková sieťová klenba i kamenný erb zo 16. storočia.


v povojnových rokoch 1946 – 1952 užívali kaštieľ mníšky Kongregácie sestier Najväčšieho Spasiteľa. Po roku1954 v kaštieli zriadili záhradnú školu, v súčasnosti jeho priestory a okolie využívajú žiaci strednej odbornej školy poľnohospodárskej.


pár tipov pre turistov v okolí


čachtický hrad – tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.

Hrad Beckov – Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


hrad vršatec - najvyššie položený hrad z 13. storočia na Slovensku. Stojí na vápencovom brale nad obcou Vršatské Podhradie. Pohodlný prístup takmer až k zrúcanine hradu, poskytuje nádherný výhľad na celé Vážske podolie, Strážovské vrchy a Veľkú Fatru.


kaštieľ v klobušiciach - klasicistický kaštieľ z obdobia okolo roku 1840 stojí len pár km od Ilavy. Na východ od kaštieľa je zachovaný anglický park prístupný priamo z hlavnej cesty. Spred kaštieľa je pekný výhľad na skaly Vršatca.


hrad košeca - zvyšky Košeckého hradu z 13. storočia stoja na skalnatom kopci medzi Veľkým a Malým Košeckým Podhradím. Z obce vedie k ruinám značkovaný chodník. Z ruín je krásny výhľad na Vápeč a Strážovské vrchy.


ilavský hrad - pravdepodobne z 12. storočia. Slúžil ako hrad, kostol, kláštor, trestnica. Dodnes hradný komplex slúži ako nápravnovýchovné zariadenie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:34:39

bottom of page