top of page
kláštor skalka nad váhom

kláštor skalka nad váhom

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

242 mnm

-

+421 910 842 824

.pútnické miesto Skalka – je najstarším pútnickým miestom na Slovensku, každoročne v júli, po sviatku sv. Andreja-Svorada a Beňadika sa tu koná významná púť. Nachádza sa tu tiež pôvodná jaskyňa pustovníkov, ktorá je najstaršou sprístupnenou jaskyňou u nás.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

apr víkendy 

máj víkendy 

jún - 15. sep

utorok - piatok

16. sep - okt

víkendy

nov - mar

13:00 - 17:00

10:00 - 17:00


10:00 - 17:00


13:00 - 17:00

zatvorené

dobrovoľné

vstupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcakadiaľ k pútnickému miestu?


pútnické miesto Skalka je od Trenčína vzdialené 6 km. Pôjdete cez Zamarovce smerom na Nemšovú. Kúsok za Zamarovcami prídete do Skalky nad Váhom. Kláštor na Veľkej Skalke je od kostola na Malej Skalke vzdialený ešte asi 1 km ďalej po ľavej strane. Od kláštora ku kostolu môžete ísť po ceste alebo po značenom lesnom chodníku. Pod kláštorom je vybudované veľké poľné parkovisko a odtiaľ je to len 5 minút do mierneho kopca. Autobus premáva z Trenčína do Skalky nad Váhom, zastávka pri Malej Skalke je na znamenie. Zastávka sa nachádza hneď pod kláštorom.


legenda hovorí


svorad bol pôvodom Poliak. Okolo roku 1020 prichádza na Slovensko. Po určitom čase strávenom v kláštore na Zobore sa utiahol do jaskyne na Skalke, kde viedol prísny asketický život. Po jeho smrti našli na jeho tele vrastenú reťaz, ktorou sa týral.


po Svoradovej smrti sa jeho mladý nástupca Beňadik rozhodol viesť podobný život, a tak zostal na tom istom mieste úplne sám. Legenda hovorí, že ho po 3 rokoch uniesli zbojníci, zabili ho a jeho telo hodili do rieky Váh. Po roku jeho telo našli obyvatelia úplne neporušené.


súčasnosť


pútnické miesto pozostáva z dvoch miest, a to z Veľkej a Malej Skalky. Na Veľkej Skalke sa vypínajú ruiny kláštora, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a je spojený so vznikom benediktínskeho opátstva z roku 1224. V 16. storočí patril kláštor jezuitom. Tí počas dlhých rokov kláštor opravili, rozšírili a pristavali schody vedúce od cesty až k bráne kláštora. Avšak vojny ani vtedajšie pomery kláštoru nepriali a začal postupne chátrať. V súčasnej dobe je objekt zastabilizovaný a bol tu vybudovaný prístrešok pre turistov. Vo Veľkej Skalke sa nachádza aj jaskyňa, kde údajne pútnici žili. Ide o najstaršiu sprístupnenú jaskyňu na Slovensku.


na Malej Skalke stál kedysi kostolík románskeho slohu, ktorého počiatky siahajú do roku 1208. Bol zasvätený sv. Beňadikovi. Na mieste pôvodnej stavby stála najprv kaplnka, ktorá bola neskôr jezuitmi rozšírená o vežu, bol postavený aj nový oltár. V roku 1745 kaplnku rozšírili o dve veže, ktoré sú súčasťou stavby dodnes. Počas druhej svetovej vojny bol objekt vážne poškodený a musel byť opäť zrekonštruovaný. Opravy boli ukončené v roku 1951. Posledné opravy prebehli v rokoch 2003 – 2006 a v roku 2012 bola v areáli pútnického miesta vybudovaná krížová cesta. 7. mája 2016 bol Pútnický chrám sv. Andreja-Svorada a Beňadika vyhlásený za Diecéznu svätyňu Nitrianskeho biskupstva.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:33:36

bottom of page