lista s ornamentom.png

POVAŽIE - KOSTOL NARODENIA PANNY MÁRIE NOVÉ MESTO NAD VÁHOM

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kostol Narodenia Panny Márie Nové Mesto nad Váhom Považie
Kostol Narodenia Panny Márie Nové Mesto nad Váhom Považie

Kostol Narodenia Panny Márie Nové Mesto nad Váhom Považie
Kostol Narodenia Panny Márie Nové Mesto nad Váhom Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL NARODENIA PANNY MÁRIE NOVÉ MESTO nad VÁHOM - Impozantná dominanta mesta, spolu s Prepoštským palácom je súčasťou prepozitúry. Kostol bol vybudovaný na mieste staršej románskej stavby z prvej polovice 13. storočia.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

198 mnm

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM

+421 32 771 2373

icon_HOME.png

SK.05.05.03

KOSTOL NARODENIA PANNY MÁRIE NOVÉ MESTO NAD VÁHOM

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.05.03
POVAŽIE - KOSTOL NARODENIA PANNY MÁRIE NOVÉ MESTO NAD VÁHOM
Kostol Narodenia Panny Márie Nové Mesto nad Váhom Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 14:59:24

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné 

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Kostol Narodenia Panny Márie sa nachádza v časti Centrum II., na severnej časti parku Petra Matejku. Parkovanie nájdete na južnej časti parku pri Hviezdoslavovej ulici.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Na mieste pôvodnej románskej baziliky vybudovali nový gotický centrálny kostol. Neskôr bol často prestavovaný. Okolo kostola sa nachádza hradobný múr na pôdoryse oválu zo 17. storočia. Pred polovicou 18. stor. pribudla západná predsieň a bola zvýšená veža, ktorá dostala cibuľovú prilbu a boli pristavené mohutné oporné piliere, čím kostol definitívne získal dnešnú podobu.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Mestská veža Trenčín - Dolná brána, tiež aj Turecká brána, dnes nazývaná aj Mestská veža, bola postavená ako súčasť mestského opevnenia začiatkom 15. storočia. Už od vrcholného stredoveku slúži ako západný vstup na hlavné, Mierové námestie.


Kostol sv. Františka Xaverského Trenčín - Pôvodne jezuitský kostol v Trenčíne, bol pravdepodobne prvým na Slovensku, postavený k úcte sv. Františka Xaverského. Je dominantou západnej časti Mierového námestia a právom patrí medzi najkrajšie sakrálne barokové pamiatky na Slovensku.


Čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


Čachtické podzemie - prastaré, povesťami opradené Čachtické podzemie, sa ako pavučina rozprestiera pod celými Čachticami. Nevynechajte návštevu podzemia v Čachticiach opradeného povesťami o krvavej grófke Alžbete Báthoryovej. Pozrite si legendárny vražedný nástroj „železná panna“ a ochutnajte miestne vína, okrem iného aj červené prívlastkové víno „Báthoryčkina krv“.


Hrad Beckov – Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov, 16 km severne od Čachtíc. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


Tematín - alebo Tematínsky hrad, 25 km východne od Čachtíc, je zrúcanina hradu na západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png