top of page
kostol svätého martina a kaplnka žofie bosniakovej teplička nad váhom

kostol svätého martina a kaplnka žofie bosniakovej teplička nad váhom

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

342 mnm

-

+421 902 788 290

.kostol svätého martina a kaplnka žofie bosniakovej  - tento impozantný kostol v Tepličke nad Váhom neprehliadnete. Jeho história siaha do 16. storočia a súčasťou je aj Loretánska kaplnka Žofie Bosniakovej s telesnými pozostatkami tejto svätice.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné


počas bohoslužieb

na objednávku

vstup 

kostol 

kaplnka

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcakde sa kostol a kaplnka nachádzajú?


teplička nad Váhom sa nachádza v tesnom susedstve mesta Žilina v smere na Terchovú. Približne v strede obce odbočíte doľava a ste tam. Kostol je výraznou dominantou obce, neminiete ho. Loretánska kaplnka sa nachádza v tesnom susedstve Kostola sv. Martina.


trochu z histórie


pôvodne gotický kostolík stál na mieste toho dnešného už od roku 1305. V rokoch 1583-1589 dala rodina Deršffyovcov z vlastných peňazí postaviť nový kostol v neskororománskom štýle, ktorý slúžil veriacim až do začiatku 20. storočia. V rokoch 1926-1928 bol kostol prestavaný na základe návrhov architekta Milana Michala Harminca.


loretánsku kaplnku dal k severnej stene kostola pristavať gróf Löwenburg v rokoch 1728-1729. Do kaplnky bolo z krypty kostola prenesené neporušené telo Žofie Bosniakovej. Jej telesné pozostatky boli nájdené pri prestavbe Hradu Strečno v roku 1689 neporušené , napriek tomu, že telo nebolo balzamované. Bolo to už úctyhodných 45 rokov po jej smrti.


žofia Bosniaková


bola manželkou uhorského paltína Františka Vesselényiho a počas života pôsobila v Strečne a práve v Tepličke nad Váhom. Narodila sa 2. júna 1609 v Šuranoch. Prvý krát sa vydala v 17 rokoch za Michala Šeréniho, z ktorým žila na jeho moravskom panstve. Šeréni však zomrel už 5 mesiacov po svatbe a zanechal po sebe závet, ktorým majetky zanechal dlžníkom a chudobným. Žofia Bosniaková sa ako 20 ročná opäť vydala a s Fratniškom Vesselényim žili na panstve v Tepličke nad Váhom.


počas svojho života založila nemocnicu a útulok pre chudobných. Zomrela 28. apríla 1644 v Strečne. Dobročinnosti zasvätila celý svoj život a bola preto veľmi obľúbená - dostala tak prívlastok svätica zo Strečna. Keď gróf Löwenburg pri prestavbe hradu Strečno našiel rodinnú kryptu, jedine telo Žofie Bosniakovej bolo stále neporušené.


súčasnosť


neporušené telo Žofie Bosniakovej odpočívalo v kaplnke až do roku 2009, keď sa duševne chorý človek rozhodol telo podpáliť. Ostatky takto poškodeného tela boli uložené do špeciálnej schránky sú dnes nanovo vystavené v Loretánskej kaplnke pri Kostol sv. Martina v Tepličke nad Váhom.


kostol sv. Martina je možné navštíviť počas bohoslužieb a ďalších podujatí počas roka. Loretánska kaplnka Žofie Bosniakovej je verejnosti prístupná po dohode na tel. čísle +421902 788 290.


čo sa dá vidieť v okolí?


kaštieľ Teplička nad Váhom - časť kaštieľa je schátraná a prebieha na ňom obnova, iná časť je stále obývaná. Nazrieť do útrob je možné v priestoroch baru, ktorý je na severnej strane kaštieľa.


cyklotrasy - v okolí Tepličky nad Váhom je hustá sieť cykloturistických trás a priamo z centra obce vedú bezpečné cyklotrasy napríklad na Hrad Strečno, k Budatínskemu hradu alebo na vrch Straník.


vodné dielo Žilina - centrum relaxu a športu žilinčanov sa nachádza z veľkej časti na južnom okraji katastra Tepličky nad Váhom


vyhliadková veža Dubeň - veža nominovaná na cenu za architektúru CEZAAR je v pešej dostupnosti.


straník - centrum paraglidingu a vyhliadkový chodník - víťaz CEZAAR sa nachádza na severnom okraji Tepličky nad Váhom.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:37:30

bottom of page