lista s ornamentom.png

POVAŽIE - KOSTOL SVÄTÉHO MARTINA A KAPLNKA ŽOFIE BOSNIAKOVEJ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kostol svätého Martina Teplička nad Váhom Považie
Kostol svätého Martina Teplička nad Váhom Považie

Kostol svätého Martina Teplička nad Váhom Považie
Kostol svätého Martina Teplička nad Váhom Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL SV. MARTINA A KAPLNKA ŽOFIE BOSNIAKOVEJ - tento impozantný kostol v Tepličke nad Váhom neprehliadnete. Jeho história siaha do 16. storočia a súčasťou je aj Loretánska kaplnka Žofie Bosniakovej s telesnými pozostatkami tejto svätice.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

342 mnm

-

+421 902 788 290

icon_HOME.png

SK.05.00.48

KOSTOL SVÄTÉHO MARTINA A KAPLNKA ŽOFIE BOSNIAKOVEJ

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.00.48
POVAŽIE - KOSTOL SVÄTÉHO MARTINA A KAPLNKA ŽOFIE BOSNIAKOVEJ
Kostol svätého Martina Teplička nad Váhom Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:04:38

OTVÁRACIE DOBY

Celoročneprístupný 

POPLATOK ZA VSTUP


počas bohoslužieb

na objednávku

Vstup 

Kostol 

Kaplnka

SPRIEVODCA


Kde sa kostol a kaplnka nachádzajú?


Teplička nad Váhom sa nachádza v tesnom susedstve mesta Žilina v smere na Terchovú. Približne v strede obce odbočíte doľava a ste tam. Kostol je výraznou dominantou obce, neminiete ho. Loretánska kaplnka sa nachádza v tesnom susedstve Kostola sv. Martina.


Trochu z histórie.


Pôvodne gotický kostolík stál na mieste toho dnešného už od roku 1305. V rokoch 1583-1589 dala rodina Deršffyovcov z vlastných peňazí postaviť nový kostol v neskororománskom štýle, ktorý slúžil veriacim až do začiatku 20. storočia. V rokoch 1926-1928 bol kostol prestavaný na základe návrhov architekta Milana Michala Harminca.

Loretánsku kaplnku dal k severnej stene kostola pristavať gróf Löwenburg v rokoch 1728-1729. Do kaplnky bolo z krypty kostola prenesené neporušené telo Žofie Bosniakovej. Jej telesné pozostatky boli nájdené pri prestavbe Hradu Strečno v roku 1689 neporušené , napriek tomu, že telo nebolo balzamované. Bolo to už úctyhodných 45 rokov po jej smrti.


Žofia Bosniaková


Bola manželkou uhorského paltína Františka Vesselényiho a počas života pôsobila v Strečne a práve v Tepličke nad Váhom. Narodila sa 2. júna 1609 v Šuranoch. Prvý krát sa vydala v 17 rokoch za Michala Šeréniho, z ktorým žila na jeho moravskom panstve. Šeréni však zomrel už 5 mesiacov po svatbe a zanechal po sebe závet, ktorým majetky zanechal dlžníkom a chudobným. Žofia Bosniaková sa ako 20 ročná opäť vydala a s Fratniškom Vesselényim žili na panstve v Tepličke nad Váhom.

Počas svojho života založila nemocnicu a útulok pre chudobných. Zomrela 28. apríla 1644 v Strečne. Dobročinnosti zasvätila celý svoj život a bola preto veľmi obľúbená - dostala tak prívlastok svätica zo Strečna. Keď gróf Löwenburg pri prestavbe hradu Strečno našiel rodinnú kryptu, jedine telo Žofie Bosniakovej bolo stále neporušené.


Súčasnosť


Neporušené telo Žofie Bosniakovej odpočívalo v kaplnke až do roku 2009, keď sa duševne chorý človek rozhodol telo podpáliť. Ostatky takto poškodeného tela boli uložené do špeciálnej schránky sú dnes nanovo vystavené v Loretánskej kaplnke pri Kostol sv. Martina v Tepličke nad Váhom.

Kostol sv. Martina je možné navštíviť počas bohoslužieb a ďalších podujatí počas roka. Loretánska kaplnka Žofie Bosniakovej je verejnosti prístupná po dohode na tel. čísle +421902 788 290.


Čo sa dá vidieť v okolí?


Kaštieľ Teplička nad Váhom - časť kaštieľa je schátraná a prebieha na ňom obnova, iná časť je stále obývaná. Nazrieť do útrob je možné v priestoroch baru, ktorý je na severnej strane kaštieľa.

Cyklotrasy - v okolí Tepličky nad Váhom je hustá sieť cykloturistických trás a priamo z centra obce vedú bezpečné cyklotrasy napríklad na Hrad Strečno, k Budatínskemu hradu alebo na vrch Straník.

Vodné dielo Žilina - centrum relaxu a športu žilinčanov sa nachádza z veľkej časti na južnom okraji katastra Tepličky nad Váhom

Vyhliadková veža Dubeň - veža nominovaná na cenu za architektúru CEZAAR je v pešej dostupnosti.

Straník - centrum paraglidingu a vyhliadkový chodník - víťaz CEZAAR sa nachádza na severnom okraji Tepličky nad Váhom.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png