lista s ornamentom.png

POVAŽIE - KOSTOL SVÄTÉHO MARTINA A KAPLNKA ŽOFIE BOSNIAKOVEJ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_HIST_HRAD.png
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL SV. MARTINA A KAPLNKA ŽOFIE BOSNIAKOVEJ - tento impozantný kostol v Tepličke nad Váhom neprehliadnete. Jeho história siaha do 16. storočia a súčasťou je aj Loretánska kaplnka Žofie Bosniakovej s telesnými pozostatkami tejto svätice.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

342 mnm

-

+421 902 788 290

icon_HOME.png

SK.06.00.48

KOSTOL SVÄTÉHO MARTINA A KAPLNKA ŽOFIE BOSNIAKOVEJ

XPLÓR eSHOP

XPLÓR eSHOP

1/8

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročneprístupný 

POPLATOK ZA VSTUP


počas bohoslužieb

na objednávku

Vstup 

Kostol 

Kaplnka

SPRIEVODCA


Kde sa kostol a kaplnka nachádzajú?


Teplička nad Váhom sa nachádza v tesnom susedstve mesta Žilina v smere na Terchovú. Približne v strede obce odbočíte doľava a ste tam. Kostol je výraznou dominantou obce, neminiete ho. Loretánska kaplnka sa nachádza v tesnom susedstve Kostola sv. Martina.


Trochu z histórie.


Pôvodne gotický kostolík stál na mieste toho dnešného už od roku 1305. V rokoch 1583-1589 dala rodina Deršffyovcov z vlastných peňazí postaviť nový kostol v neskororománskom štýle, ktorý slúžil veriacim až do začiatku 20. storočia. V rokoch 1926-1928 bol kostol prestavaný na základe návrhov architekta Milana Michala Harminca.

Loretánsku kaplnku dal k severnej stene kostola pristavať gróf Löwenburg v rokoch 1728-1729. Do kaplnky bolo z krypty kostola prenesené neporušené telo Žofie Bosniakovej. Jej telesné pozostatky boli nájdené pri prestavbe Hradu Strečno v roku 1689 neporušené , napriek tomu, že telo nebolo balzamované. Bolo to už úctyhodných 45 rokov po jej smrti.


Žofia Bosniaková


Bola manželkou uhorského paltína Františka Vesselényiho a počas života pôsobila v Strečne a práve v Tepličke nad Váhom. Narodila sa 2. júna 1609 v Šuranoch. Prvý krát sa vydala v 17 rokoch za Michala Šeréniho, z ktorým žila na jeho moravskom panstve. Šeréni však zomrel už 5 mesiacov po svatbe a zanechal po sebe závet, ktorým majetky zanechal dlžníkom a chudobným. Žofia Bosniaková sa ako 20 ročná opäť vydala a s Fratniškom Vesselényim žili na panstve v Tepličke nad Váhom.

Počas svojho života založila nemocnicu a útulok pre chudobných. Zomrela 28. apríla 1644 v Strečne. Dobročinnosti zasvätila celý svoj život a bola preto veľmi obľúbená - dostala tak prívlastok svätica zo Strečna. Keď gróf Löwenburg pri prestavbe hradu Strečno našiel rodinnú kryptu, jedine telo Žofie Bosniakovej bolo stále neporušené.


Súčasnosť


Neporušené telo Žofie Bosniakovej odpočívalo v kaplnke až do roku 2009, keď sa duševne chorý človek rozhodol telo podpáliť. Ostatky takto poškodeného tela boli uložené do špeciálnej schránky sú dnes nanovo vystavené v Loretánskej kaplnke pri Kostol sv. Martina v Tepličke nad Váhom.

Kostol sv. Martina je možné navštíviť počas bohoslužieb a ďalších podujatí počas roka. Loretánska kaplnka Žofie Bosniakovej je verejnosti prístupná po dohode na tel. čísle +421902 788 290.


Čo sa dá vidieť v okolí?


Kaštieľ Teplička nad Váhom - časť kaštieľa je schátraná a prebieha na ňom obnova, iná časť je stále obývaná. Nazrieť do útrob je možné v priestoroch baru, ktorý je na severnej strane kaštieľa.

Cyklotrasy - v okolí Tepličky nad Váhom je hustá sieť cykloturistických trás a priamo z centra obce vedú bezpečné cyklotrasy napríklad na Hrad Strečno, k Budatínskemu hradu alebo na vrch Straník.

Vodné dielo Žilina - centrum relaxu a športu žilinčanov sa nachádza z veľkej časti na južnom okraji katastra Tepličky nad Váhom

Vyhliadková veža Dubeň - veža nominovaná na cenu za architektúru CEZAAR je v pešej dostupnosti.

Straník - centrum paraglidingu a vyhliadkový chodník - víťaz CEZAAR sa nachádza na severnom okraji Tepličky nad Váhom.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR