top of page
mestská brána trenčín

mestská brána trenčín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

220 mnm

trenčín

+421 32 16 186

.mestská brána trenčín - dolná brána, tiež aj Turecká brána, dnes nazývaná aj Mestská veža, bola postavená ako súčasť mestského opevnenia začiatkom 15. storočia. Už od vrcholného stredoveku slúži ako západný vstup na hlavné, Mierové námestie.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

dočasne zatvorené

zadarmo 

0,50 €

0,50 €

1,00 € 

deti do 5r

žiaci, študenti

seniori, zťp

dospelí

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaako sa dá ku mestskej veži dostať ?


mestská veža, ktorá bola súčasťou dnes už zbúraného mestského opevnenia, stojí v historickom centre mesta, na západnom konci Mierového námestia ktoré má tvar oblúka. Z Mestskej veže je nádherný pohľad na dominantu mesta Trenčiansky hrad. Zhora poskytuje výhľad na priľahlé Mierové námestie od severovýchodu a Sládkovičovu ulicu od juhozápadu. Môžete vidieť Farský kostol narodenia Panny Márie a ďalšie historické budovy na námestí ako Piaristický kostol sv. Františka Xaverského a tiež známu židovskú synagógu, postavenú v roku 1913 na mieste bývalej modlitebne a inšpirovanú byzantskou a orientálnou architektúrou.


na vežu vysokú 32 metrov je možné dostať sa výťahom zo Sládkovičovej ulice po prvú vyhliadku aj pre imobilných občanov, schody v samotnej veži je už potrebné absolvovať pešo. Latinský nápis na veži, ktorý je možné vidieť z oboch prístupových strán hlása stredoveké motto Trenčína: „Ak Pán nechráni mesto, márne bdie ten, kto ho stráži“.


čo všetko môžete v mestskej veži a jej okolí vidieť ?


pôvodná brána bola iba dvojpodlažná, postavená na štvorcovom základe. Neskôr bola brána prestavaná, zvýšená a zosilnená vybudovaním polkruhového barbakanu s menšou predsunutou baštou, do ktorého sa vstupovalo padacím mostom. Veža bola postupne nadstavená do osembokého pôdorysu na súčasných šesť podlaží. Vo vrchole veže bol pôvodne renesančný hodinový stroj zo 16. storočia, ktorý v roku 1934 vystriedali elektrické vežové hodiny, ktoré sa tam nachádzajú dodnes ako výstavný exponát. Pôvodný renesančný stroj je súčasťou expozície Katovho domu.

Na začiatku Mierového námestia stojí hotel Elizabeth, dávnejšie to bol hotel Tatra. Na poschodí si môžete cez sklenenú stenu prečítať vytesanú do hradnej kamennej steny nápis veliteľa rímskej légie Maximianusa venovaný pamiatke víťazstva Rimanov nad germánskymi Kvádmi. Latinský nápis na skale Trenčianskeho hradu pochádza z roku 179 a je najsevernejšou pamiatkou na pobyt Rimanov v strednej Európe. Maximianus v ňom vyslovuje vďaku za víťazstvo cisárovmu vojsku druhej pomocnej légie v počte 855 vojakov.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. februára 2023, 17:03:34

bottom of page