lista s ornamentom.png

POVAŽIE - MESTSKÁ RADNICA ŽILINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Mestská radnica Žilina Považie
Mestská radnica Žilina Považie

Mestská radnica Žilina Považie
Mestská radnica Žilina Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

MESTSKÁ RADNICA ŽILINA - mesto Žilina patrí medzi štyri najväčšie mestá na Slovensku. Pre návštevníkov je atraktívne hlavne jej historické centrum, ktorého stredom je Mariánske námestie so svojimi historickými domami a typickými podlubiami na všetkých stranách námestia. Jedným z nich je aj budova mestskej radnice.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

349 mnm

ŽILINA

+421 907 845 567

icon_HOME.png

SK.05.11.07

MESTSKÁ RADNICA ŽILINA

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.11.07
POVAŽIE - MESTSKÁ RADNICA ŽILINA
Mestská radnica Žilina Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:07:32

OTVÁRACIE DOBY

Pracovné dni

zavísí od podujatia

POPLATOK ZA VSTUP

závisí od podujatia

Vstupné

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku radnici dostať ?


Budova Mestskej radnice je na rohu Radničnej ulice, ktorá sa v centra meste Žilina spája s centrálnym Mariánskym námestím. Parkovanie je k dispozícii v OC Mirage, len necelých 200 metrov východne od vchodu do radnice.


Čo všetko môžete na radnici a jej okolí vidieť ?


O vlastníctvo budovy radnice viedlo mesto Žilina dlhé spory s majiteľmi strečnianskeho panstva. Až v roku 1509 prešla radnica do majetku mesta Žilina. Sídlila tu správa mesta, nočná stráž, väzenie a archív. V roku 1942 vzniklo v budove radnice múzeum, ktoré sa rozdelilo na dve časti a to na dejiny mesta a okolia a na drotársku expozícia. Od roku 1948 je múzeum presťahované do Budatínskeho hradu. Z Radničnej ulice môžete na fasáde vidieť reliéf erbu Žiliny, ktorý sa používal v roku 1683 a pamätnú tabuľu, ktorá tam bola umiestnená na počesť 600. výročia vydania „Privilegia Pro Slavis Solnensis“. Od roku 1990 je budova radnice sídlom primátora mesta Žiliny, v roku 1994 bola na radnicu nainštalovaná zvonkohra. Prízemie radnice sa využíva ako sobášna sieň, na poschodí je umiestnená zasadacia miestnosť mestského zastupiteľstva.


Trochu z histórie.


Žilinská radnica sa po prvý raz spomína v roku 1508 v Žilinskej knihe pod názvom „radhaws“. Žilinská mestská kniha je najstaršia a najvýznamnejšia jazyková a právna pamiatka Slovenska. Je pozoruhodné, že mesto si dokázalo napriek požiarom, zemetraseniam a vojnovým časom zachovať svoj archív a mestské zápisnice. V archíve sú uložené písomnosti z rokov 1378 až 1995.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Prvá písomná zmienka o Žiline je z roku 1208. V centre mesta sa dnes nachádza pamiatková rezervácia, ktorej jadrom je Mariánske námestie s typickými meštianskymi domami. Z histórie sú známe aj Meštiansky dom č. 6 kde bola známa žilinská lekáreň "U zlatého orla". V Meštianskom dome č. 9 sa údajne zhromažďovali ženy "ľahkých mravov".

V strede námestia stojí Mariánsky stĺp z roku 1738. V centre Žiliny sú tri kostoly, ktoré patria k architektonickým dominantám mesta. Významnou secesnou pamiatkou, ktorá pripomína viedenský zámok Belveder, je Rosenfeldov palác zo začiatku 20. storočia. Oproti nemu sa nachádza Neologická synagóga, odborníci ju radia k jedinečným stavebným pamiatkam. Dom umenia Fatra, bývalé Grand Bio Univerzum, je dielom secesnej architektúry. V roku 1921 sa tu konala premiéra prvého slovenského filmu Jánošík.


V okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.


Budatínsky hrad sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce, kde sa vyberalo clo. Sídli v ňom Považské múzeum.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png