lista s ornamentom.png

POVAŽIE - MESTSKÁ RADNICA ŽILINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

MESTSKÁ RADNICA ŽILINA - mesto Žilina patrí medzi štyri najväčšie mestá na Slovensku. Pre návštevníkov je atraktívne hlavne jej historické centrum, ktorého stredom je Mariánske námestie so svojimi historickými domami a typickými podlubiami na všetkých stranách námestia. Jedným z nich je aj budova mestskej radnice.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

349 mnm

ŽILINA

+421 907 845 567

icon_HOME.png

SK.06.11.07

MESTSKÁ RADNICA ŽILINA

XPLÓR eSHOP

XPLÓR eSHOP

1/8

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Pracovné dni

zavísí od podujatia

POPLATOK ZA VSTUP

závisí od podujatia

Vstupné

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku radnici dostať ?


Budova Mestskej radnice je na rohu Radničnej ulice, ktorá sa v centra meste Žilina spája s centrálnym Mariánskym námestím. Parkovanie je k dispozícii v OC Mirage, len necelých 200 metrov východne od vchodu do radnice.


Čo všetko môžete na radnici a jej okolí vidieť ?


O vlastníctvo budovy radnice viedlo mesto Žilina dlhé spory s majiteľmi strečnianskeho panstva. Až v roku 1509 prešla radnica do majetku mesta Žilina. Sídlila tu správa mesta, nočná stráž, väzenie a archív. V roku 1942 vzniklo v budove radnice múzeum, ktoré sa rozdelilo na dve časti a to na dejiny mesta a okolia a na drotársku expozícia. Od roku 1948 je múzeum presťahované do Budatínskeho hradu. Z Radničnej ulice môžete na fasáde vidieť reliéf erbu Žiliny, ktorý sa používal v roku 1683 a pamätnú tabuľu, ktorá tam bola umiestnená na počesť 600. výročia vydania „Privilegia Pro Slavis Solnensis“. Od roku 1990 je budova radnice sídlom primátora mesta Žiliny, v roku 1994 bola na radnicu nainštalovaná zvonkohra. Prízemie radnice sa využíva ako sobášna sieň, na poschodí je umiestnená zasadacia miestnosť mestského zastupiteľstva.


Trochu z histórie.


Žilinská radnica sa po prvý raz spomína v roku 1508 v Žilinskej knihe pod názvom „radhaws“. Žilinská mestská kniha je najstaršia a najvýznamnejšia jazyková a právna pamiatka Slovenska. Je pozoruhodné, že mesto si dokázalo napriek požiarom, zemetraseniam a vojnovým časom zachovať svoj archív a mestské zápisnice. V archíve sú uložené písomnosti z rokov 1378 až 1995.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Prvá písomná zmienka o Žiline je z roku 1208. V centre mesta sa dnes nachádza pamiatková rezervácia, ktorej jadrom je Mariánske námestie s typickými meštianskymi domami. Z histórie sú známe aj Meštiansky dom č. 6 kde bola známa žilinská lekáreň "U zlatého orla". V Meštianskom dome č. 9 sa údajne zhromažďovali ženy "ľahkých mravov".

V strede námestia stojí Mariánsky stĺp z roku 1738. V centre Žiliny sú tri kostoly, ktoré patria k architektonickým dominantám mesta. Významnou secesnou pamiatkou, ktorá pripomína viedenský zámok Belveder, je Rosenfeldov palác zo začiatku 20. storočia. Oproti nemu sa nachádza Neologická synagóga, odborníci ju radia k jedinečným stavebným pamiatkam. Dom umenia Fatra, bývalé Grand Bio Univerzum, je dielom secesnej architektúry. V roku 1921 sa tu konala premiéra prvého slovenského filmu Jánošík.


V okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.


Budatínsky hrad sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce, kde sa vyberalo clo. Sídli v ňom Považské múzeum.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR