lista s ornamentom.png

POVAŽIE - MÚZEUM HOLOKAUSTU SEREĎ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

MÚZEUM HOLOKAUSTU V SEREDI - múzeum, ktoré prezentuje reálne miesto tragického obdobia pre židovskú časť obyvateľstva. Predstavuje obdobie druhej svetovej vojny na Slovensku a jej riešenie židovskej otázky. Múzeum sídli priamo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, čo je dodáva na vážnosti. Múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea židovskej kultúry v Bratislave.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

126 mnm

SEREĎ

+421 31 2451 103

icon_HOME.png

SK.06.02.03

MÚZEUM HOLOKAUSTU SEREĎ

XPLÓR eSHOP

XPLÓR eSHOP

1/8

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

September - Jún

Pondelok - Štvrtok 

Nedeľa

Júl - August

Pondelok - Piatok

Nedeľa


08:00 - 15:00

09:00 - 16:00 


09:00 - 16:00

09:00 - 16:00 

POPLATOK ZA VSTUP

5,00 €

2,00 € 

zadarmo


dospelí

žiaci, studenti, seniori

deti do 6r, ZŤP 

SPRIEVODCA 


Dostupnosť


Múzeum holokaustu v Seredi sa nachádza na Kasárenskej ulici v blízkosti vojenských kasární Ženijného práporu v Seredi. Neďaleko sa nachádza autobusová a železničná stanica. Parkovať je možné priamo pred areálom múzea. Múzeum je otvorený od nedele do štvrtka. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup do múzea zdarma.


História


Slovenská vláda 9.9.1941 prijala vládne nariadenie - Židovský kódex, ktorý určoval

Židom vo veku od 16 do 60 rokov pracovnú povinnosť. O pár dní neskôr Ministerstvo vnútra slovenského štátu nariadilo zriadiť židovské pracovné strediská v Novákoch, Vyhniach a Seredi.

Oficiálnym názvom tábora v Seredi bol - Koncentračné stredisko a pracovný tábor pre Židov. Nováky, ani Vyhne sa nezachovali, ako jediná sa zachovala Sereď. Tábor v Seredi najprv pracovný, neskôr koncentračný.

Boli tu osoby, ktorých mali deportovať do nacistických vyhladzovacích táborov v Poľsku, najmä do Osvienčimu. Preživší označujú Sereď ako Prvá Sereď, ktorý trval od septembra 1941 do augusta 1944, a Druhá Sereď, ktorá pokračovala od augusta 1944 do marca 1945. Počas tejto doby prešlo týmto táborom 16 tisíc slovenských Židov, z ktorých väčšina bola zavraždená počas holokaustu.


Múzeum


V areáli pracovného a koncentračného tábora v Seredi je dnes zriadené Múzeum holokaustu. Múzeum dokumentuje tragický osud slovenských Židov počas druhej svetovej vojny. Históriu prezentuje pomocou dobových dokumentov, fotografií rôznych predmetov, ktoré sa važiu k Židom a k ich prenasledovaniu. K najzaujímavejším exponátom patrí dobytčí vagón, ktorý slúžil na deportovanie Židov priamo do koncentračného tábora Auschwitz.

Múzeum holokaustu slúži aj ako pamätník všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska. Zároveň je aj vzdelávacím a školiacim strediskom, ktoré poskytuje rôzne možnosti na vzdelávanie, semináre, školenia i výstavy na oboznámenie verejnosti so židovskou kultúrou a obdobím holokaustu na Slovensku. Cieľom týchto podujatí je priblížiť život Židov na území Slovenska a nadobudnúť základné vedomosti o židovskej komunite počas druhej svetovej vojny.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR