lista s ornamentom.png

POVAŽIE - MÚZEUM HOLOKAUSTU SEREĎ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Múzeum Holokaustu Sereď Považie
Múzeum Holokaustu Sereď Považie

Múzeum Holokaustu Sereď Považie
Múzeum Holokaustu Sereď Považie

1/1
icon_STARS 5.0.png

MÚZEUM HOLOKAUSTU V SEREDI - múzeum, ktoré prezentuje reálne miesto tragického obdobia pre židovskú časť obyvateľstva. Predstavuje obdobie druhej svetovej vojny na Slovensku a jej riešenie židovskej otázky. Múzeum sídli priamo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, čo je dodáva na vážnosti. Múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea židovskej kultúry v Bratislave.

REGIÓN: ► POVAŽIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

126 mnm

SEREĎ

+421 31 2451 103

icon_HOME.png

SK.05.02.03

MÚZEUM HOLOKAUSTU SEREĎ

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.05.02.03
POVAŽIE - MÚZEUM HOLOKAUSTU SEREĎ
Múzeum Holokaustu Sereď Považie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

16. mája 2021, 15:06:01

OTVÁRACIE DOBY

September - Jún

Pondelok - Štvrtok 

Nedeľa

Júl - August

Pondelok - Piatok

Nedeľa


08:00 - 15:00

09:00 - 16:00 


09:00 - 16:00

09:00 - 16:00 

POPLATOK ZA VSTUP

5,00 €

2,00 € 

zadarmo


dospelí

žiaci, studenti, seniori

deti do 6r, ZŤP 

SPRIEVODCA 


Dostupnosť


Múzeum holokaustu v Seredi sa nachádza na Kasárenskej ulici v blízkosti vojenských kasární Ženijného práporu v Seredi. Neďaleko sa nachádza autobusová a železničná stanica. Parkovať je možné priamo pred areálom múzea. Múzeum je otvorený od nedele do štvrtka. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup do múzea zdarma.


História


Slovenská vláda 9.9.1941 prijala vládne nariadenie - Židovský kódex, ktorý určoval

Židom vo veku od 16 do 60 rokov pracovnú povinnosť. O pár dní neskôr Ministerstvo vnútra slovenského štátu nariadilo zriadiť židovské pracovné strediská v Novákoch, Vyhniach a Seredi.

Oficiálnym názvom tábora v Seredi bol - Koncentračné stredisko a pracovný tábor pre Židov. Nováky, ani Vyhne sa nezachovali, ako jediná sa zachovala Sereď. Tábor v Seredi najprv pracovný, neskôr koncentračný.

Boli tu osoby, ktorých mali deportovať do nacistických vyhladzovacích táborov v Poľsku, najmä do Osvienčimu. Preživší označujú Sereď ako Prvá Sereď, ktorý trval od septembra 1941 do augusta 1944, a Druhá Sereď, ktorá pokračovala od augusta 1944 do marca 1945. Počas tejto doby prešlo týmto táborom 16 tisíc slovenských Židov, z ktorých väčšina bola zavraždená počas holokaustu.


Múzeum


V areáli pracovného a koncentračného tábora v Seredi je dnes zriadené Múzeum holokaustu. Múzeum dokumentuje tragický osud slovenských Židov počas druhej svetovej vojny. Históriu prezentuje pomocou dobových dokumentov, fotografií rôznych predmetov, ktoré sa važiu k Židom a k ich prenasledovaniu. K najzaujímavejším exponátom patrí dobytčí vagón, ktorý slúžil na deportovanie Židov priamo do koncentračného tábora Auschwitz.

Múzeum holokaustu slúži aj ako pamätník všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska. Zároveň je aj vzdelávacím a školiacim strediskom, ktoré poskytuje rôzne možnosti na vzdelávanie, semináre, školenia i výstavy na oboznámenie verejnosti so židovskou kultúrou a obdobím holokaustu na Slovensku. Cieľom týchto podujatí je priblížiť život Židov na území Slovenska a nadobudnúť základné vedomosti o židovskej komunite počas druhej svetovej vojny.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png