top of page
múzeum holokaustu sereď

múzeum holokaustu sereď

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

126 mnm

sereď

+421 31 2451 103

.múzeum holokaustu sereď - múzeum, ktoré prezentuje reálne miesto tragického obdobia pre židovskú časť obyvateľstva. Predstavuje obdobie druhej svetovej vojny na Slovensku a jej riešenie židovskej otázky. Múzeum sídli priamo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, čo je dodáva na vážnosti. Múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea židovskej kultúry v Bratislave.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

sept - jún

pondelok - štvrtok 

nedeľa

júl - aug

pondelok - piatok

nedeľa


08:00 - 15:00

09:00 - 16:00 


09:00 - 16:00

09:00 - 16:00 

7,00 €

3,00 € 

zadarmo


dospelí

žiaci, studenti, seniori

deti do 6r, zťp

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcadostupnosť


múzeum holokaustu v Seredi sa nachádza na Kasárenskej ulici v blízkosti vojenských kasární Ženijného práporu v Seredi. Neďaleko sa nachádza autobusová a železničná stanica. Parkovať je možné priamo pred areálom múzea. Múzeum je otvorený od nedele do štvrtka. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup do múzea zdarma.


história


slovenská vláda 9.9.1941 prijala vládne nariadenie - Židovský kódex, ktorý určoval Židom vo veku od 16 do 60 rokov pracovnú povinnosť. O pár dní neskôr Ministerstvo vnútra slovenského štátu nariadilo zriadiť židovské pracovné strediská v Novákoch, Vyhniach a Seredi.


oficiálnym názvom tábora v Seredi bol - Koncentračné stredisko a pracovný tábor pre Židov. Nováky, ani Vyhne sa nezachovali, ako jediná sa zachovala Sereď. Tábor v Seredi najprv pracovný, neskôr koncentračný.


boli tu osoby, ktorých mali deportovať do nacistických vyhladzovacích táborov v Poľsku, najmä do Osvienčimu. Preživší označujú Sereď ako Prvá Sereď, ktorý trval od septembra 1941 do augusta 1944, a Druhá Sereď, ktorá pokračovala od augusta 1944 do marca 1945. Počas tejto doby prešlo týmto táborom 16 tisíc slovenských Židov, z ktorých väčšina bola zavraždená počas holokaustu.


múzeum


v areáli pracovného a koncentračného tábora v Seredi je dnes zriadené Múzeum holokaustu. Múzeum dokumentuje tragický osud slovenských Židov počas druhej svetovej vojny. Históriu prezentuje pomocou dobových dokumentov, fotografií rôznych predmetov, ktoré sa važiu k Židom a k ich prenasledovaniu. K najzaujímavejším exponátom patrí dobytčí vagón, ktorý slúžil na deportovanie Židov priamo do koncentračného tábora Auschwitz.


múzeum holokaustu slúži aj ako pamätník všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska. Zároveň je aj vzdelávacím a školiacim strediskom, ktoré poskytuje rôzne možnosti na vzdelávanie, semináre, školenia i výstavy na oboznámenie verejnosti so židovskou kultúrou a obdobím holokaustu na Slovensku. Cieľom týchto podujatí je priblížiť život Židov na území Slovenska a nadobudnúť základné vedomosti o židovskej komunite počas druhej svetovej vojny.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. februára 2023, 16:31:07

bottom of page