opevnený kostol haluzice | xplór #srdcomposlovensku
top of page
opevnený kostol haluzice

opevnený kostol haluzice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

271 mnm

-

+421 32 16 186

.opevnený kostol haluzice - romantická zrúcanina neskororománského jednoloďového kostolíka z 13. storočia. Ponúka veľa pekných výhľadov do okolia, v areáli kostolíka sa nachádza aj murovaná vyhliadková veža.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca



ako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Haluzice sa nachádza okolo 10 km západne od Nového Mesta nad Váhom v Bošáckej doline. Pred Bošácou treba odbočiť doprava. Pri obecnom úrade sa dá parkovať. Zrúcanina románskeho opevneného kostola sa nachádza na vyvýšenom poli pri obci a je obohnaná kamenným múrom. Prístup je voľný a bezplatný.


čo všetko môžete v okolí kostolíka vidieť ?


z kostolíka je výborný výhľad do okolia, hlavne smerom na Beckov. Hneď za obvodovými múrmi sa nachádza Haluzická tiesňava a oproti nej môžete na vrchu spozorovať malú rozhľadňu Hájnica. Na druhom brehu Váhu sa nachádza ruina hradu Beckov a Trenčiansky hrad, ktoré vás ako prvé upútajú pri pohľade od kostolíka v Haluziciach. Celkový výhľad odtiaľto je malebný. Vidno veľký kus Považia s protiľahlým pohorím Vtáčnik.


trochu z histórie


románsky kostolík s obranným múrom so vstupnou vežou, strieľňami a zvonicou postavili na okraji dnešnej obce Haluzice už v roku 1240. Prvý krát sa spomína už v roku 1299, kedy ho dobylo vojsko Matúša Čáka. Okolie rieky Váh bolo už od nepamäti chránené rôznymi hradmi. Miesto, kde sa nachádzal haluzický kostol bolo akýmsi slepým bodom v obrannom systéme vytvorenom popri rieke Váh. Práve preto okolo kostola postavili V 16. storočí ochranný múr s vežami a strieľňami. V čase bojov slúžil ako dočasné útočisko pre najbližšie okolie. V roku 1810 v ňom cirkev zakázala vykonávať omše kvôli zlému technickému stavu a od tej doby kostol chátral.


zaujímavosťou je, že v dobe Matúša Čáka je toto miesto spomenuté v jednom dokumente ako Matúš Čákov Haluzický hrad dobytý naspäť kráľovskými vojskami.


neskoro gotická socha Madony z konca 15. storočia, jediný kus pôvodného inventára, je od roku 1718 v katolíckom kostole v Beckove.


pár tipov pre turistov v okolí


tesne pri zrúcaninách kostola sa tiahne asi 1 km dlhá, 200 m široká a 50 m hlboká Haluzická tiesňava, ktorá vznikla eróziou potoka vo vrstve menej hlinitých bridlíc. Roklina sa neustále rozširuje. V roku 1870 sa cez ňu dalo ľahko prejsť po lávke. Jej rýchle rozširovanie dnes ohrozuje ruinu Haluzického kostolíka aj iné okolité stavby. Tiesňava je dnes chráneným krajinným územím.


zaujímavá je aj obec Bošáca a priľahlé kopanice s obrovskými lúkami a množstvom ovocných stromov. Môžete tu ochutnať určite pravú „bošácku“ slivovicu.


hrad beckov sa týči na 60 metrov vysokom brale nad obcou Beckov, 15 km juhovýchodne od Haluzíc, neďaleko rieky Váh.


park miniatúr, 23 km južne od Haluzíc, Park tvorí až viac ako 70 modelov slovenských hradov, zámkov, kostolov, chát a rozhľadní. Toto mini Slovensko vyrástlo v krásnom parku miniatúr. Nájdete ho v obci Podolie. Všetky hrady, zámky či architektonické skvosty Slovenska na jednom mieste. Modely sú presnými kópiami originálov a zachytávajú ich v časoch najväčšej slávy a sily. A tak sú hrady stavané v podobách pred 300 - 500 rokmi.


trenčiansky hrad, 25 km severovýchodne od Haluzíc, je dominantou nielen Trenčína ale celého Považia. Vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité vážske brody a karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes sa v jeho starobylých priestoroch nachádzajú výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea. Prehliadka hradu je veľmi zaujímavým zážitkom.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022, 19:33:12

bottom of page