lista s ornamentom.png

považie - renesančný kaštieľ galanta

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.05.01.02

renesancny-kastiel-galanta

.renesančný kaštieľ galanta
.renesančný kaštieľ galanta

press to zoom
.renesančný kaštieľ galanta
.renesančný kaštieľ galanta

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

122 mnm

galanta

+421 31 780 4731

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.05.01.02
považie - renesančný kaštieľ galanta
.renesančný kaštieľ galanta
.renesančný kaštieľ galanta
icon_STARS 5.0.png

.renesančný kaštieľ galanta – výstavný renesančný kaštieľ z rúk Esterházyovcov. Je ukrytý v panelovej zástavbe mesta. Renesančný kaštieľ prešiel viacerými prestavbami. Renesanciu pripomína už iba dispozícia objektu a nástenné rastlinné a heraldické maľby. Fasáda budovy, ako aj strecha a klenba je už v štýle barokovo-klasicistickom. V minulosti bol obranným kaštieľom, čo je naznačené aj okolo pamiatky.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

utorok - piatok 

sobota

nedeľa - pondelok09:00 – 17:00 

14:00 – 18:00 

zatvorené

1,00 €

0,50 €

zadarmo

dospelí 

deti, študenti, seniori

deti 0-6r, zťp00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png


.sprievodcaprístup ku kaštieľu


kaštieľ sa nachádza neďaleko neogotického kaštieľa. Priamo pred kaštieľom sa nachádza parkovisko. Kaštieľ je prístupný každý deň okrem pondelka a nedele Na svoje si prídu všetky vekové kategórie, od najmenších po najstarších. Pre viac informácií ako aj o otváracích hodinách a prehliadke je potrebné sa informovať v Mestskom kultúrnom stredisku Galanta.


história kaštieľa


renesančný kaštieľ bol vďaka uhorskému magnátovskému rodu Esterházyovcov postavený na prelome 16. a 17. Storočia, niekedy pred rokom 1609.


vzhľad kaštieľa v minulosti a dnes


pôvodná dispozícia sa s menšími zmenami zachovala do dnešných dní. Objekt mal aj štíhlu vežu priamo nad hlavným vchodom do kaštieľa. Kaštieľ bol v minulosti bohato zdobený plastikou a veľkými symetrickými oknami. Suterén mal menšie okná a slúžil na skladovacie účely. Niektoré miestnosti, hlavne tie na prízemí, boli vymaľované spolu s rastlinnými motívmi na klenbách a obvode portálov. Kaštieľ chránilo opevnenie s nárožnými vežami so strieľňami. Hlavný vstup bol umiestnený na južnej strane, do ktorého sa dalo dostať pomocou padacieho mosta. Opevnenie bolo sfinalizované v rokoch 1647-1648. V 18.storočí nastala prestavba kaštieľa, kedy mu bol dodaný barokovo-klasicistický štýl, ktorý sa zachoval do dnešných dní. Samozrejme ani tento kaštieľ neobišla degradácia budovy. Slúžil ako telocvičňa, dielne či ateliéry. Vďaka pracovníkom pamiatkových organizácií sa neskôr podarilo kaštieľ zachrániť. Obnova tejto pamiatky trvala vyše 10 rokov a od roku 1992 je prístupná verejnosti.


galéria


v kaštieli sídli dnes mestská galéria. Nachádzajú sa tu expozície Vlastivedného múzea v Galante. Expozície sú zamerané na meštianske bývanie, nábytkovej tvorby z konca 19.storočia až po secesiu, a na rod Esterházyovcov. V kaštieli sú dnes reprezentačné priestory, obradná miestnosť , pivničné priestory, a aj expozícia Miestopis Galanty a okolia, ktorá sa zameriava na históriu mesta. Ponúka priestory pre rôzne akcie, medzi najznámejšie patrí festival speváckych zborov Kodályove dni.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. februára 2022, 11:43:19

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór