top of page
zraková pyramída súľov

zraková pyramída súľov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

507 mnm

-

+421 32 16 186

.zraková pyramída súľov - nad Súľovom v časti Hájik sa nachádza zvláštny objekt, ktorý má tvar ležiacej pyramídy. Táto netradičná vyhliadka ponúka jedinečný výhľad na Súľovské skaly. Môžete mať pocit, že sa pozeráte na obrázok v drevenom ráme. Jej autor chcel, aby sa ľudia v súčasnej uponáhľanej dobe na chvíľu zastavili, odovzdali sa prírode a vychutnali si jej krásu. Okrem toho si tu môžete urobiť nádherné fotky. Zraková pyramída má však i praktické využitie, poslúži ako úkryt pred nepriaznivým počasím.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

zatvorené

neprístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcaprístup


  • Súľov - Hradná po modrej značke, 40 minút.

od parkoviska pri potravinách uvidíte reštauráciu. Prejdete okolo nej a pôjdete hore po asfaltovej ceste. Neskôr sa táto cesta zmení na poľnú. Po pár minútach pôjdete mierne vpravo a to už budete vidieť v diaľke váš cieľ.


ako a prečo?


pyramída bola pôvodne umiestnená v galérii v Zlíne, v jej vnútri boli premietané zábery krajiny. Autorovi Jurajovi Gáborovi napadlo, že by jej bolo lepšie v skutočnej prírode. Vďaka podpore ľudí a ochote obce Súľov sa mu podarilo jeho myšlienku zrealizovať.


drevený ihlan je dlhý 18 metrov, vysoký 5 metrov a široký je 8 metrov. Dá sa doňho vojsť, no keď ho obídete v zadnej časti nájdete otvor cez ktorý sa môžete pozrieť. Naskytne sa vám ohraničený pohľad na krajinu, akoby ste sa pozerali cez hľadáčik fotoaparátu. Keď sa však poobzeráte okolo zistíte, že žiadnu rozhľadňu nepotrebujete. Tie nádherné výhľady stoja zato aby ste sa nachvíľu zastavili a obdivovali krásu okolitej prírody, ktorú máte ako na dlani. A práve to bolo hlavným cieľom autora, aby „človek zastal, rozmýšľal nad tým, čo vidí a prečo by to mohlo byť zaujímavé.“


túto unikátnu stavbu realizovala partia dobrovoľníkov z Bytče a jej okolia pod vedením Petra Marciša. Hlavným koordinátorom prác bol dobrovoľník Róbert Blaško a stavbyvedúcim bol autorov otec Ján Gábor. Podporu získali od Ministerstva kultúry a pomocnú ruku podala i obec Súľov-Hradná. Jej realizácia však bola 3 krát drahšia ako pôvodne predpokladali. Finančnú podporu zabezpečila aj nadácia Erste a asi 80 jednotlivcov.


ak by Vás toto dielo zaujalo natoľko, že by ste sa o ňom chceli dozvedieť viac, navštívte výstavu v žilinskej galérii Plusmínusnula.


Zraková pyramída je už minulosťou. Hlavným dôvodom rozobratia stavby bolo to, že pyramída mala už v dobe svojej výstavby v roku 2015 jasne spečatený osud. Mala slúžiť len päť rokov a po uplynutí tohto obdobia mala byť demontovaná a presunutá. Kam, však zatiaľ nie je možné presne povedať.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 14:15:51

bottom of page