top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

904 mnm

-

+421 52 446 73 75

.belianska jaskyňa – nachádza sa v najvýchodnejšej časti Národnej prírodnej rezervácie Belianskych Tatier. Je to najväčšia a jediná sprístupnená jaskyňa na území Tatranského národného parku. Očarí vás bohatou kvapľovou výzdobou a veľkými priestormi v sivomodrých vápencoch s jaskynnými jazierkami.

.otváracie doby

celoročne

utorok - nedeľa 

09:00 - 14:00

.poplatok za vstup

dospelí

deti

študenti

seniori

zťp

8,00 €

4,00 €

7,00 €

7,00  €

4,00 €

belianska jaskyňa

icon_hist_ZRÚCANINA.png
belianska jaskyňa
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


do Belianskej jaskyne sa dostanete lesnou cestičkou z osady Tatranská kotlina po žltej značke. Na začiatku chodníka sa nachádza spoplatnené parkovisko, Je tu vybudovaný náučný chodník s informačnými tabuľami. Vstup do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 890 m n. m., preto budete stúpať do pomerne strmého kopca asi pol hodinu. Počas výstupu prejdete veľkým prevýšením na krátkom úseku (na 1 km – cca 122 výškových metrov).

Prehliadka jaskyne trvá približne hodinu a pol s výkladom od sprievodcu.


o jaskyni


jaskyňa bola vytvorená v strednotriasových vápencoch a dlhodobo na ňu pôsobila povrchová voda, ktorá prenikala cez medzivrstvové a tektonické pukliny. Zlatokopom bola známa už v roku 1826, o čom svedčia uhľové nápisy mien a dátumov na jej stenách. Objav však zostal utajený až do roku 1881, kedy tu boli jej prvý známy objavitelia Július Husz a Johan Britz. Verejnosti bola za veľkých ťažkostí sprístupnená v roku 1884.


celková dĺžka jaskyne je 3641 metrov, z toho je verejnosti prístupných 1370 metrov s počtom schodov 860. Teplota vzduchu dosahuje 5,0 – 6,3 °C a relatívna vlhkosť je až 90 – 97 %. Takže sa dobre oblečte.


počas návštevy môžete obdivovať rôzne formy jaskynnej výzdoby, najmä stalagmity pripomínajúce pagody (Palmová sieň) a sintrové kamenné vodopády (Vysoký dóm, Dóm SNP, Vodopádový dóm, Hudobná sieň), ktoré dosahujú výšku niekoľko desiatok metrov a ďalšie formy sintrovej výplne (Galéria, Klenotnica, Biela sieň) . Nachádza sa tu niekoľko menších i väčších jazierok. Prehliadka končí v nádhernej hudobnej sieni s väčším jazierkom. V tejto miestnosti je veľmi dobrá akustika a občas sa v nej konajú koncerty vážnej hudby.


jaskyňu obývajú tri druhy netopierov - netopier obyčajný (Myotis myotis), netopier fúzatý (Myotis myscinus) a netopier Blythov (Myotis blythii). Ďalšími obyvateľmi sú plch obyčajný (Glis glis) a v jazierkach žije bezpancierovec slepý (Bathynella chappuisi) a druhy z radu chvostoskokov (Colembolla).


zaujímavosti


do jaskyne bolo zavedené elektrické osvetlenie už v roku 1896, t. j. 12 rokov po objavení žiarovky.


okolo roku 1934 sa robili v jaskyni pokusy so zaľadňovaním jej spodných častí. Mala tak vzrásť atraktivita jaskyne. Celkom sa to podarilo, ale veľmi sa poškodila kvapľová výzdoba a popraskali vápencové steny, preto sa zaľadnením prestalo.

Mnohé z jaskynných útvarov pripomínajú živé či neživé objekty a podľa nich sú aj pomenované.

Belianska jaskyňa sa môže pochváliť takmer sterilným prostredím bez alergénov a s nízkym obsahom baktérií a prachu vo vzduchu.


špecifická klíma jaskyne sa využíva na speleoklimatické liečebné pobyty. Ide o liečebnú metódu využívajúcu liečivé účinky aerosólu a blahodarného pôsobenia prostredia jaskýň. Nízka a stabilná teplota jaskyne s vysokou vlhkosťou priaznivo pôsobí na dýchacie cesty, liečia sa tu alergické a chronické ochorenia.

Názov Hudobnej siene vznikol vďaka zvukom, ktoré vydávali dopadajúce kvapky vody na hladinu jazierka..pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:12:46

bottom of page