top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

2624 mnm

-

+421 903 112 200

.lomnický štít – jednou z najväčších turistických atrakcií Vysokých Tatier je výlet lanovkou na druhý najvyšší vrch Slovenska – Lomnický štít. Dobrodružnejšie povahy sa môžu na vrchol dostať v sprievode horských vodcov rôznymi zaujímavými trasami. Hore na vás čakajú nádherné výhľady do Malej Studenej doliny, na Päť spišských plies, Ľadový štít, Gerlach, Vysokú, Rysy a Kriváň.

.otváracie doby

lanovka

skalnaté pleso - lomnický štít

lomnický štít - skalnaté pleso


09.00 - 14:00

09:10 - 15:10

.poplatok za vstup

lanovka obojsmerná

dospelí

junior, senior

deti


27,00 €

23,00 €

20,00 €

lomnický štít

icon_hist_ZRÚCANINA.png
lomnický štít
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


v minulosti sa štít nazýval Dedo, pomenovanie bolo odvodené od jeho tvaru. Dnes je všetkým známy pod názvom Lomničák. Je to druhý najvyšší vrch Tatier s výškou 2634 m n.m. no zároveň patrí k najkrajším tatranským štítom.


dostupnosť


najjednoduchší spôsob ako sa dostať na Lomnický štít je nasadnúť na lanovú dráhu a vyviesť sa až hore. Autom prídete do Tatranskej Lomnice, kde môžete nechať zaparkované auto. Lanová dráha pozostáva z dvoch nezávislých úsekov:

  • Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso

  • Skalnaté pleso – Lomnický štít – premáva tu jedna kabína s kapacitou 15 osôb a jazda trvá 8 minút. Na vrchole sa môžete zdržať 35 minút, lístok je obojsmerný a kupuje sa na konkrétny čas. Preto najmä v čase turistickej sezóny sa lístky rýchlo vypredajú a je najlepšie si ich objednať vopred online.

  • Tip: Dočasné karty, ktoré ste si zakúpili online je nutné vymeniť v pokladniach alebo v infocentre v Tatranskej Lomnici v deň jazdy. Včasný nástup na lanovku v Tatranskej Lomnici aspoň hodinu vopred aby ste stihli vybaviť všetky formality.

pre milovníkov adrenalínu odporúčame výstup pešo. Nevedú tu však turistické značky, preto je potrebné využiť služby horského sprievodcu (môže sprevádzať max. 3 osoby). Trás na vrchol je niekoľko, tradične sa však vychádza z Lomnického sedla a cez Lomnickú kopu. Niektoré úseky sú zabezpečené skobami a reťazami. Skúsenejší môžu vyraziť z Malej studenej doliny Jordánovou cestou alebo Džipsiho ferratou so so zostupom do Téryho kuláru s výstupom na vrchol. Túra trvá približne 5-6 hodín.


zaujímavosti


lomnický štít je najchladnejšie miesto na Slovensku, priemerná teplota tu dosahuje výšku iba -3, -7°C. Je tu veľmi nízky tlak a málo kyslíka, okrem toho je problémom relatívna vlhkosť vzduchu, ktorá je v budove bežne pod 10 %.


je tu zavedené ústredné kúrenie pomocou elektrických kotlov. Koncom 80 rokov sa kúrilo koksom, ostalo to zachované dodnes. Kúri sa tu 365 dní v roku.

Problém tu vedia narobiť jarné a letné búrky. Priamy zásah bleskov, ktorý je tu pomerne častý poškodzuje elektrické prístroje a dokáže narobiť veľké škody. Medzi nie celkom bežné prejavy búrky, ktoré je tu možné zaznamenať je sršanie, Eliášove ohne a silný statický náboj, ktorý sa dostáva a vie narobiť šarapatu najmä s vlasmi, ktoré stoja úplne dupkom.


nachádza sa tu najvyššie položený telefónny automat na Slovensku a je tu dokonca i pripojenie na internet.


história


lomnický štít bol dlho považovaný za najvyšší vrch Tatier a miestny obyvatelia ho pokladali za najvyšší na svete. Pravdepodobne prvým človekom, ktorý zdolal jeho vrchol bol kežmarský učiteľ Dávid Fröhlich v roku 1615. Svoj výstup opísal v diele Medulla geographiae practicae (Príručka praktického zemepisu). Či však naozaj išlo o Lomnický štít nie je doposiaľ úplne jasné, podľa niektorých zdrojov išlo skôr o Kežmarský štít. Jasne dokladovateľný výstup bol zrealizovaný až niekedy okolo rokov 1760-1790 Jakubom Fábrym z Medených lávok.


nadmorská výška Lomničáku bola presne určená v roku 1793 anglickým cestovateľom Robertom Townsonom, ten ju určil s obdivuhodnou presnosťou pomocou barometra.


od roku 1891 sa konali aj zimné výstupy na druhý najvyšší vrch Tatier.


v tridsiatych rokoch 20. storočia bola sprístupnená Skalnatá dolina a Lomnický štít pomocou visutej lanovky. Predtým malo byť podobné zariadenie na Gerlachovskom a Slavkovskom štíte. Bol už schválený aj projekt avšak majitelia Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici rozhodli, že lanovka bude postavená tam, kde stojí dnes. Stavať sa začalo v roku 1936. Prvý úsek z Tatranskej Lomnice do Skalnatého plesa bol spustený v roku 1937. Druhý úsek zo Skalnatého plesa na Lomnický štít dokončili v roku 1941. Na vrchol umiestnili turistické a technické zázemie a meteorologická pozorovacia stanica, ktorá patrila v tom období vojakom. Na konci 50-tych rokov bolo k pôvodnej budove pristavené vedecké pracovisko Slovenskej akadémie vied. V 80-tych rokoch boli zrealizované rekonštrukčné práce lanovej dráhy.


súčasnosť


v súčasnosti sa v budove na vrchole Lomnického štítu nachádzajú 4 pracoviská:

  • Tatranské lanové dráhy (TLD)

  • Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

  • Ústav experimentálnej fyziky SAV Košice, Oddelenie kozmickej fyziky

  • Astronomický ústav SAV Stará Lesná, Oddelenie fyziky Slnka.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:11:47

bottom of page