lista s ornamentom.png

TATRANSKÉ HORSKÉ CHATY - CHATA POD RYSMI

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.17.00.41

CHATA POD RYSMI

REGIÓN: ► TATRY 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

2250 mnm

-

+421 52 442 23 14

icon_STARS 5.0.png

CHATA POD RYSMI – známa aj pod názvom chata pod Váhou (2250 m n. m.) je najvyššie položená chata nielen v Tatrách, ale i na Slovensku. Nájdete ju v odnoži Mengusovskej doliny, v dolinke pod Váhou. Táto útulná chatka s neopakovateľnou atmosférou sa nachádza mimo civilizácie a vedie k nej jeden z najťažších turistických chodníkov. Očarí vás nádherný výhľad na okolité štíty, ktorý si môžete dokonca vychutnať aj z miestnej panoramatickej latríny, ktorá má prednú stenu celú zo skla. Zaručujeme že na toalete s tak exkluzívnym výhľadom ste ešte nesedeli.

Chata pod Rysmi
Chata pod Rysmi

Chata pod Rysmi
Chata pod Rysmi

1/1
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.17.00.41
TATRANSKÉ HORSKÉ CHATY - CHATA POD RYSMI
Chata pod Rysmi
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

7. júna 2021, 18:42:32

OTVÁRACIE DOBY

Jún - Október

v prevádzke

POPLATOK ZA VSTUP

Nocľah

24,00 €

1/28

SPRIEVODCA


Prístup


K Chate pod Rysmi sa dostanete z dvoch miest:

  • Zo Štrbského plesa na Popradské pleso po červenej značke a odtiaľ na rozcestník Nad Žabím potokom po modrej a opäť po červenej až k chate. (3:30 h)

  • Od Morského oka cez Rysy po červenej značke. (3:50 h)


Okolie


Chata pod Rysmi je ideálne východisko pre horolezecké výstupy v Bielovodskej doline (Ťažká-Česká dolina, Galéria Ganku, Rysy a iné) ale aj v hornej časti Mengusovskej doliny a Zlomísk. Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy čo je asi najpopulárnejší výstup vo Vysokých Tatrách, ďalej s prechodom na Morské oko.


História


Chata pod Rysmi bola postavená 17. septembra 1932 firmou staviteľa Jozefa Šašinku. Materiál bol dovážaný vicinálnou železnicou a v doline ho prenášali vojaci. Stavali ju 93 dní a robotníci tu riskovali svoje životy v snehových víchriciach. Je postavená z kameňa a má plechovú strechu. Prvými nájomcami boli Václav Fiška a Otakar Štáfl z Chaty pri Popradskom plese. V roku 1977 ju rozšírili o jedno poschodie. Počas svojej existencie bola viackrát poškodená lavínou. Kvôli tomu sa začali robiť prieskumy a realizovať návrhy na postavenie novej chaty, ktorú by lavíny tak veľmi neohrozovali. Neboli však realizované.


Súčasnosť


Chata pod Rysmi je v prevádzke iba v letnej sezóne a to od 15. júna do 31. októbra. Už desaťročia je jej majiteľom Viktor Beránek, ktorý utiekol do tunajších hôr pred komunistickým režimom a žije tu dodnes. Podľa jeho slov svoj spôsob života miluje a nevymenil by ho za nič na svete.

Zásobovanie je realizované vysokohorskými nosičmi, ktorý obyčajne nosia na 4,5 km dlhej trase s prevýšením 750m od 60 až do 90 kg nákladu, výnimočne vynesú aj viac ako 100 kg. Súčasný chatár Viktor Beránek dokonca prekonal rekord a v roku 2003 vyniesol na chatu až 122,5 kg nákladu.

Na chate je k dispozícií nocľah pre 20 ľudí, budete však potrebovať spací vak. Dôležité je aj zásobiť sa vodou, nakoľko tu nie je prameň.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png