top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

2250 mnm

-

+421 52 442 23 14

.chata pod rysmi – známa aj pod názvom chata pod Váhou (2250 m n. m.) je najvyššie položená chata nielen v Tatrách, ale i na Slovensku. Nájdete ju v odnoži Mengusovskej doliny, v dolinke pod Váhou. Táto útulná chatka s neopakovateľnou atmosférou sa nachádza mimo civilizácie a vedie k nej jeden z najťažších turistických chodníkov. Očarí vás nádherný výhľad na okolité štíty, ktorý si môžete dokonca vychutnať aj z miestnej panoramatickej latríny, ktorá má prednú stenu celú zo skla. Zaručujeme že na toalete s tak exkluzívnym výhľadom ste ešte nesedeli.

.otváracie doby

jún - október

v prevádzke

.poplatok za vstup

nocľah

24,00 €

chata pod rysmi

icon_hist_ZRÚCANINA.png
chata pod rysmi
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.sprievodca


prístup


k chate pod Rysmi sa dostanete z dvoch miest:

  • Zo Štrbského plesa na Popradské pleso po červenej značke a odtiaľ na rozcestník Nad Žabím potokom po modrej a opäť po červenej až k chate. (3:30 h)

  • Od Morského oka cez Rysy po červenej značke. (3:50 h)


okolie


chata pod Rysmi je ideálne východisko pre horolezecké výstupy v Bielovodskej doline (Ťažká-Česká dolina, Galéria Ganku, Rysy a iné) ale aj v hornej časti Mengusovskej doliny a Zlomísk. Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy čo je asi najpopulárnejší výstup vo Vysokých Tatrách, ďalej s prechodom na Morské oko.


história


chata pod Rysmi bola postavená 17. septembra 1932 firmou staviteľa Jozefa Šašinku. Materiál bol dovážaný vicinálnou železnicou a v doline ho prenášali vojaci. Stavali ju 93 dní a robotníci tu riskovali svoje životy v snehových víchriciach. Je postavená z kameňa a má plechovú strechu. Prvými nájomcami boli Václav Fiška a Otakar Štáfl z Chaty pri Popradskom plese. V roku 1977 ju rozšírili o jedno poschodie. Počas svojej existencie bola viackrát poškodená lavínou. Kvôli tomu sa začali robiť prieskumy a realizovať návrhy na postavenie novej chaty, ktorú by lavíny tak veľmi neohrozovali. Neboli však realizované.


súčasnosť


chata pod Rysmi je v prevádzke iba v letnej sezóne a to od 15. júna do 31. októbra. Už desaťročia je jej majiteľom Viktor Beránek, ktorý utiekol do tunajších hôr pred komunistickým režimom a žije tu dodnes. Podľa jeho slov svoj spôsob života miluje a nevymenil by ho za nič na svete.


zásobovanie je realizované vysokohorskými nosičmi, ktorý obyčajne nosia na 4,5 km dlhej trase s prevýšením 750m od 60 až do 90 kg nákladu, výnimočne vynesú aj viac ako 100 kg. Súčasný chatár Viktor Beránek dokonca prekonal rekord a v roku 2003 vyniesol na chatu až 122,5 kg nákladu.


na chate je k dispozícií nocľah pre 20 ľudí, budete však potrebovať spací vak. Dôležité je aj zásobiť sa vodou, nakoľko tu nie je prameň.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:12:46

bottom of page