top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

2250 mnm

-

+421 52 442 23 14

.chata pod rysmi – známa aj pod názvom chata pod Váhou (2250 m n. m.) je najvyššie položená chata nielen v Tatrách, ale i na Slovensku. Nájdete ju v odnoži Mengusovskej doliny, v dolinke pod Váhou. Táto útulná chatka s neopakovateľnou atmosférou sa nachádza mimo civilizácie a vedie k nej jeden z najťažších turistických chodníkov. Očarí vás nádherný výhľad na okolité štíty, ktorý si môžete dokonca vychutnať aj z miestnej panoramatickej latríny, ktorá má prednú stenu celú zo skla. Zaručujeme že na toalete s tak exkluzívnym výhľadom ste ešte nesedeli.

.otváracie doby

jún - október

v prevádzke

.poplatok za vstup

nocľah

24,00 €

chata pod rysmi

icon_hist_ZRÚCANINA.png
chata pod rysmi
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.naša nová krásna kniha

xplór-turistický sprievodca #srdcomposlovensku,

321 najkrajších miest na Slovensku

v knižnej podobe.

kniha_xplór-turistický-sprievodca_srdcomposlovensku1.png

.kniha xplór-turistický sprievodca                          #srdcomposlovensku

 


.sprievodca


prístup


k chate pod Rysmi sa dostanete z dvoch miest:

  • Zo Štrbského plesa na Popradské pleso po červenej značke a odtiaľ na rozcestník Nad Žabím potokom po modrej a opäť po červenej až k chate. (3:30 h)

  • Od Morského oka cez Rysy po červenej značke. (3:50 h)


okolie


chata pod Rysmi je ideálne východisko pre horolezecké výstupy v Bielovodskej doline (Ťažká-Česká dolina, Galéria Ganku, Rysy a iné) ale aj v hornej časti Mengusovskej doliny a Zlomísk. Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy čo je asi najpopulárnejší výstup vo Vysokých Tatrách, ďalej s prechodom na Morské oko.


história


chata pod Rysmi bola postavená 17. septembra 1932 firmou staviteľa Jozefa Šašinku. Materiál bol dovážaný vicinálnou železnicou a v doline ho prenášali vojaci. Stavali ju 93 dní a robotníci tu riskovali svoje životy v snehových víchriciach. Je postavená z kameňa a má plechovú strechu. Prvými nájomcami boli Václav Fiška a Otakar Štáfl z Chaty pri Popradskom plese. V roku 1977 ju rozšírili o jedno poschodie. Počas svojej existencie bola viackrát poškodená lavínou. Kvôli tomu sa začali robiť prieskumy a realizovať návrhy na postavenie novej chaty, ktorú by lavíny tak veľmi neohrozovali. Neboli však realizované.


súčasnosť


chata pod Rysmi je v prevádzke iba v letnej sezóne a to od 15. júna do 31. októbra. Už desaťročia je jej majiteľom Viktor Beránek, ktorý utiekol do tunajších hôr pred komunistickým režimom a žije tu dodnes. Podľa jeho slov svoj spôsob života miluje a nevymenil by ho za nič na svete.


zásobovanie je realizované vysokohorskými nosičmi, ktorý obyčajne nosia na 4,5 km dlhej trase s prevýšením 750m od 60 až do 90 kg nákladu, výnimočne vynesú aj viac ako 100 kg. Súčasný chatár Viktor Beránek dokonca prekonal rekord a v roku 2003 vyniesol na chatu až 122,5 kg nákladu.


na chate je k dispozícií nocľah pre 20 ľudí, budete však potrebovať spací vak. Dôležité je aj zásobiť sa vodou, nakoľko tu nie je prameň.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

6. decembra 2022, 0:39:23

bottom of page