top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1494 mnm

-

+421 908 761403

.horský hotel popradské pleso – v minulosti známa aj pod názvom Chata kpt. Morávku je vysokohorská tatranská chata ukrytá v malebnej Mengusovskej doline, na severnom brehu Popradského plesa v nadmorskej výške 1 494 m n. m.. Prechádzka k nej je pohodová s miernym stúpaním a je východiskovým bodom obľúbených tatranských výstupov napr. na Rysy či Kôprovský štít.

.otváracie doby

celoročne


voľne prístupné

.poplatok za vstup

cenník ubytovania

oficiálna stránka hotela

horský hotel popradské pleso

icon_hist_ZRÚCANINA.png
horský hotel popradské pleso
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.sprievodca


prístup


dostať sa k Chate pri Popradskom plese nie je žiadna náročná túra. Vedie k nej chodník s miernym stúpaním Tatranskou magistrálou. Zo Štrbského plesa po červenej značke trvá túra približne 3 hodiny už aj s cestou späť. V zimnom období je trasa od rázcestia “zimná” cesta len po zelenej turistickej značke.

Alebo môžete ísť aj zo zastávky Tatranskej elektrickej železnice – zastávka Popradské pleso po modrej značke, odtiaľto vedie aj cyklotrasa. K chate dostanete za cca 1 hodinu.

Ďalšie prístupové body vedú:

  • Magistrálou zo Sliezskeho domu po červenej turistickej značke

  • Z Troch Studničiek cez Vyšné Kôprovské sedlo, po modrej značke


okolie


chata Popradské pleso leží na severnom brehu Popradského plesa, jedného z najväčších a najznámejších slovenských plies. Okolo neho sa môžete poprechádzať a obdivovať nádherné tatranské štíty.


ak ste niekedy rozmýšľali nad tým aké je to byť vysokohorským nosičom, môžete si to vyskúšať. Tesne pred Popradským plesom pri odbočke na Rysy zvyknú byť položené nosičské krosná so zásobami (minerálka, plynová bomba, uhlie a iné), ktoré treba vyniesť. Ak sa vám podarí tento náklad dopraviť až na Chatu pod Rysmi, miestny chatár Viktor Beránek vás odmení šálkou čaju, niekedy pridá aj rum, to už však záleží na množstve ktoré vynesiete.ný cieľ alebo len medzizastávkou na dlhšej trase.


zaujímavosť


ak ste niekedy rozmýšľali nad tým aké je to byť vysokohorským nosičom, môžete si to vyskúšať. Tesne pred Popradským plesom pri odbočke na Rysy zvyknú byť položené nosičské krosná so zásobami (minerálka, plynová bomba, uhlie a iné), ktoré treba vyniesť. Ak sa vám podarí tento náklad dopraviť až na Chatu pod Rysmi, miestny chatár Viktor Beránek vás odmení šálkou čaju, niekedy pridá aj rum, to už však záleží na množstve ktoré vynesiete.


história


drevená chatka bola postavená v roku 1879. Dlho však nevydržala a už o rok neskôr vyhorela. Mali to vraj na svedomí bylinkári, ktorým prekážali ľudia a takto ich chceli vyhnať zo svojho „kráľovstva“ byliniek. Na jej mieste postavili kamennú budovu, ktorú čakal rovnaký osud. V poradí tretiu chatu postavili v roku 1892 a tú neskôr rozšírili o turistickú ubytovňu. Tunajšie pozemky však odkúpil pruské knieža Kristián Kraft von Hohenlohe, ktorý chcel dať chatu zbúrať aby tak znížil počet návštevníkov. Tlak turistov mu to nedovolil a v roku 1899 chatu obnovil, tá slúžila verejnosti dlhých 60 rokov. Neskôr ju z časti zničil sneh a dielo skazy dokonal požiar v roku 1964. Od roku 1971 tu bol iba malý bufet. No v lete roku 2006 sa chata opäť začala obnovovať a skolaudovaná bola 30.12.2010.


súčasnosť


dnešná Chata pri Popradskom plese je postavená tak, že takmer splýva s okolitou prírodou a nijako nenarušuje toto nádherné prostredie.


je z dreva a prízemie z kameňa. Nesie prvky ľudovej architektúry a je poznačená socialistickým realizmom, v ktorom vznikla. Má dve poschodia vybavenosti a dve poschodia ubytovania kde sa nachádza až 165 lôžok. Izby sú prispôsobené rôznej klientele, na svoje si prídu nároční i menej náročnejší turisti Vybavenie je typické skôr pre horský hotel ako pre chatu. Okrem ubytovania sa tu nachádza aj reštaurácia, slovenská izba, fínska sauna, wellness kaďa, recepcia kde si môžete kúpiť suvenír či požičať horolezecké potreby, lyžiareň, sušiareň, biliard a terasa. Prevádzka je celoročná.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:12:24

bottom of page