lista s ornamentom.png

TATRY - KAŠTIEĽ BATIZOVCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.17.00.01

KAŠTIEĽ BATIZOVCE

REGIÓN: ► TATRY 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

752 mnm

-

+421 52 77 568 42

icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ BATIZOVCE - krásny barokový kaštieľ z roku 1756, ktorý patril rodine Mariássyovcov. Dnes v ňom sídli Centrum sociálnych služieb Domov pod Tatrami.

Kaštieľ Batizovce
Kaštieľ Batizovce

Kaštieľ Batizovce
Kaštieľ Batizovce

1/1
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.17.00.01
TATRY - KAŠTIEĽ BATIZOVCE
Kaštieľ Batizovce
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 8:45:41

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti

neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti

neprístupný

1/28

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Batizovce ležia na rovine, ktorá sa rozprestiera na južnom úpätí Vysokých Tatier. Cez obec tečie Batizovský potok. Pri obecnom úrade stojí Kostol Všetkých Božích Svätých. Od neho východne len okolo 100 metrov nájdeme bývalý  kaštieľ, dnes DDS.


Trochu z histórie


Doklady osídlenia oblasti okolo Batizoviec sú už zo staršej doby kamennej, paleolitu. Prvá historická zmienka o Batizovciach pochádza z polovice 13. storočia, keď sa tu nachádzalo pôvodné keltské sídlo. Obec neskôr patrila rodine Mariášiovcov, ktorí dali v 16. storočí postaviť renesančný kaštieľ, ktorý neskôr v 18. storočí prestavili.


Posledný z rodu Mariássyovcov Edmund odpredal v roku 1905 celý majetok batizovského kaštieľa kniežaťu Hohenlohe, zmenil viac majiteľov až ho v roku 1917 kúpila grófka Berta Dessewffy. Po jej smrti pripadol kaštieľ s príslušenstvom sestrám Rádu uršulínok z Cífera, stal sa kláštorom a uršulínky v ňom bývali až do roku 1950, kedy boli z neho násilne vysťahované. V kaštieli sa zriadila Základná politická škola socialistická pre zamestnancov podnikov vo Svite, ktorú neskôr v roku 1951 zrušili. Po čase ju používalo JRD ako sklady, bola v ňom poradňa pre matky s deťmi, Zväzarm a slúžil ako ubytovňa. Dňa 1. augusta 1959 v kaštieli zriadili Domov dôchodcov a stal sa zariadením sociálnej starostlivosti.


Pár tipov pre turistov v okolí


Veľká Studená dolina -  7 km dlhá, turisticky príťažlivá dolina. Ukrýva najväčší počet plies zo všetkých tatranských dolín. Studený potok preteká cez obrovské terénne zlomy a vytvára prekrásne kaskády obzvlášť pekné pri jarnom roztápaní snehu. Dolina ponúka nespočetné množstvo turistických, horolezeckých, skialpinistických a prírodovedeckých aktivít.


Vodopády a kaskády Studeného potoka - úsek Studeného potoka od sútoku Veľkého Studeného potoka z Veľkej Studenej doliny a Malého Studeného potoka z Malej Studenej doliny v tesnej blízkosti bývalej chaty Kamzík, až pod Bilíkovu chatu, kde sa vodopády končia. Vodopády sú vyhľadávaným turistickým miestom.

Ďalšie vodopády a kaskády Studeného potoka môžu turisti obdivovať po trase z Hrebienka, okolo Bilíkovej chaty až na Rainerovu chatu.


Kriváň - s vrcholom 2494 je jeden z najvyšších vrchov Slovenska. Od 19. storočia je neoficiálnym symbolom slobody Slovákov a slovanskej súdržnosti.


Rysy - s vrcholom 2503 m sú jedným z najpopulárnejších vyhliadkových štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Nachádzajú sa medzi Žabím sedlom a Váhou na slovensko-poľskej hranici.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png