top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

752 mnm

-

+421 52 77 568 42

.kaštieľ batizovce - krásny barokový kaštieľ z roku 1756, ktorý patril rodine Mariássyovcov. Dnes v ňom sídli Centrum sociálnych služieb Domov pod Tatrami.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné

kaštieľ batizovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kaštieľ batizovce
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


batizovce ležia na rovine, ktorá sa rozprestiera na južnom úpätí Vysokých Tatier. Cez obec tečie Batizovský potok. Pri obecnom úrade stojí Kostol Všetkých Božích Svätých. Od neho východne len okolo 100 metrov nájdeme bývalý  kaštieľ, dnes DDS.


trochu z histórie


doklady osídlenia oblasti okolo Batizoviec sú už zo staršej doby kamennej, paleolitu. Prvá historická zmienka o Batizovciach pochádza z polovice 13. storočia, keď sa tu nachádzalo pôvodné keltské sídlo. Obec neskôr patrila rodine Mariášiovcov, ktorí dali v 16. storočí postaviť renesančný kaštieľ, ktorý neskôr v 18. storočí prestavili.


posledný z rodu Mariássyovcov Edmund odpredal v roku 1905 celý majetok batizovského kaštieľa kniežaťu Hohenlohe, zmenil viac majiteľov až ho v roku 1917 kúpila grófka Berta Dessewffy. Po jej smrti pripadol kaštieľ s príslušenstvom sestrám Rádu uršulínok z Cífera, stal sa kláštorom a uršulínky v ňom bývali až do roku 1950, kedy boli z neho násilne vysťahované. V kaštieli sa zriadila Základná politická škola socialistická pre zamestnancov podnikov vo Svite, ktorú neskôr v roku 1951 zrušili. Po čase ju používalo JRD ako sklady, bola v ňom poradňa pre matky s deťmi, Zväzarm a slúžil ako ubytovňa. Dňa 1. augusta 1959 v kaštieli zriadili Domov dôchodcov a stal sa zariadením sociálnej starostlivosti.


pár tipov pre turistov v okolí


veľká Studená dolina -  7 km dlhá, turisticky príťažlivá dolina. Ukrýva najväčší počet plies zo všetkých tatranských dolín. Studený potok preteká cez obrovské terénne zlomy a vytvára prekrásne kaskády obzvlášť pekné pri jarnom roztápaní snehu. Dolina ponúka nespočetné množstvo turistických, horolezeckých, skialpinistických a prírodovedeckých aktivít.


vodopády a kaskády studeného potoka - úsek Studeného potoka od sútoku Veľkého Studeného potoka z Veľkej Studenej doliny a Malého Studeného potoka z Malej Studenej doliny v tesnej blízkosti bývalej chaty Kamzík, až pod Bilíkovu chatu, kde sa vodopády končia. Vodopády sú vyhľadávaným turistickým miestom.

Ďalšie vodopády a kaskády Studeného potoka môžu turisti obdivovať po trase z Hrebienka, okolo Bilíkovej chaty až na Rainerovu chatu.


kriváň - s vrcholom 2494 je jeden z najvyšších vrchov Slovenska. Od 19. storočia je neoficiálnym symbolom slobody Slovákov a slovanskej súdržnosti.


rysy - s vrcholom 2503 m sú jedným z najpopulárnejších vyhliadkových štítov hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Nachádzajú sa medzi Žabím sedlom a Váhou na slovensko-poľskej hranici.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:13:00

bottom of page