top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1018 mnm

-

+421 52 44 99 104

.kostol svätej Anny stojaci na okraji malebnej tatranskej dedinky Tatranská Javorina, patrí medzi unikáty Slovenskej republiky. Na začiatku 20. storočia ho dal postaviť bohatý knieža Hohenlohe. Nachádza sa v lone krásnej prírody s úchvatným výhľadom na Belianske Tatry. Pastvou pre oči je aj interiér, ktorý sa ukáže v plnej kráse, keď doň cez okná prenikajú lúče slnka.

.otváracie doby

celoročne


voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

kostol svätej anny tatranská javorina

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kostol svätej anny tatranská javorina
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png.sprievodca


drevený kostol dal postaviť na začiatku 20. storočia knieža Kristián Kraft Hohenlohe. Patril medzi najbohatších nemeckých šľachticov vlastniacich rozsiahle územia v Tatrách, v Sliezku a v Maďarsku. Okrem toho dal postaviť aj lovecký zámoček, dnes známy ako prezidentský zámoček Hohenlohe. Bol vášnivý poľovník a ochranca prírody. Zomrel v roku 1926. Veľmi sa mu páčil kostol v Dolnom Smokovci, a preto zadal objednávku staviteľovi Janovi Blizsnerovi, aby mu postavil kostol v podobnom duchu. Hoci sa mu návrh veľmi páčil, bol až priveľmi podobný s kostolom v Dolnom Smokovci. Preto návrh trochu pozmenil a kostolík dal postaviť s prvkami švédskeho štýlu, aby zapadol do tunajšieho horského prostredia. Na zariadení interiéru si dal tiež veľmi záležať. Kostolík bol slávnostne posvätený 23. Augusta 1903 a zasvätený je sv. Anne, patrónke lesnej práce. Na počesť kniežaťa Hohenhole je na čestnom mieste osadený erb jeho rodu.


patrónkou kostola sa stala svätá Anna, matka Panny Márie. Vysvätil ho vikár Spišskej Kapituly Ferdinand Ferečka. Zaujímavosťou je, že aj napriek tomu že bol knieža Hohenlohe protestant, financoval stavbu katolíckeho kostola. Kostol spolu s drevenou márnicou, priľahlým malým cintorínom na ktorom nájdeš aj hrobku kniežaťa Hohenlohe a jeho manželky, sa stali národnými kultúrnymi pamiatkami.


kostol v starom smokovci – Starý Smokovec je najstaršou tatranskou osadou. V roku 1888 tu bol postavený kostol biskupom Jurajom Császkom. Kostol patrí medzi najkrajšie stavby v okolí, má alpský štýl a dokonale zapadá do prostredia Tatier.


pozemná lanovka starý smokovec – hrebienok – táto lanovka uľahčuje dopravu zo Starého Smokovca na Hrebienok od roku 2007. Na Hrebienok, ktorý je v nadmorskej výške 1200 m sa dostanete za cca 10 minút. Lanovka premáva každú pol hodinu.


vodopády studeného potoka – vodopády tvoria Malý, Skrytý a Dlhý vodopád a nájdete ich pri vyústení Malej a Veľkej Studenej doliny. Vedú k nim značené turistické chodníky z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice a Starého Smokovce.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:13:28

bottom of page