top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

2499 mnm

-

+421 911 333 466

.rysy – ktorých hrebeň je prirodzenou hranicou medzi Slovenskom a Poľskom. V Poľsku sú so svojou výškou 2499 m n. m. najvyšším vrchom tejto krajiny. Počas návštevy Vysokých Tatier patrí výstup na Rysy ku klasikám turistiky. Ak ste tam ešte neboli, využite najbližšiu príležitosť. Je to síce náročnejšia túra, ale odmenou vám budú neopísateľné výhľady na okolitú krajinu.

.otváracie doby

16. jún - 31. október

1.november - 15. jún

voľne prístupné

uzavreté

.poplatok za vstup

voľne prístupné

rysy

icon_hist_ZRÚCANINA.png
rysy
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


táto hora má rovnaký názov v Poľsku aj na Slovensku. Názov pochádza z goralského rysy, teda čiara, ryha či štrbina, ktoré môžeme vidieť pri pohľade zo severu na vrch Rysov a tiež na severné steny Mengusovských štítov. Tieto žľaby bývajú často zasnežené aj v lete, vtedy sa krásne vynímajú.

Rysy tvoria tri vrcholy:

  • prostredný (hlavný) (2 503,0 m n. m.)

  • severozápadný (2 498,7 m n. m.) – najvyšší bod Poľska

  • juhovýchodný (2 473 m n. m.)

na slovenskej strane sa nachádzajú tri malé karovo-morénové jazerá – Žabie plesá (Veľké, Malé a Vyšné) a na Poľskej strane sú dve plesá, Czarny Staw pod Rysami a najväčšie tatranské pleso - Morskie Oko.


výstup na Rysy


ak sa rozhodnete podniknúť túto nádhernú i keď náročnú túru, máte možnosť vyraziť zo Slovenskej alebo z Poľskej strany.


na slovenskej strane začína trasa po modrej značke od Popradského plesa, Mengusovskou dolinou cez rázcestie Nad Žabím potokom, odtiaľ sa vydajte po červenej značke okolo žabích plies a Chaty pod Rysmi cez sedlo Váha. Výstup trvá cca 3:30 h a dole zídete po tej istej trase asi za 2:45 h.


z Poľskej strany sa vydajte po červenej značke od Morskiego Oka okolo Czarneho Stawu pod Rysami. Táto trasa je o niečo dlhšia a aj náročnejšia, výstup Vám zaberie 4:00 h a zostup 3:00 h.


zaujímavosti


prvý známy letný výstup sa konal v roku 1840. Uskutočnili ho Eduard Blasy so svojimi priateľmi a sprievodcom Jánom Rumanom-Driečnym st. V zime prvýkrát vystúpili na Rysy Theodor Wundt a Jakub Horvay v roku 1884.


v roku 1899 navštívila Rysy aj poľsko-francúzska vedkyňa Marie Curiová so svojim manželom Pierrom. V roku 1913 tu bol zas neskorší vodca ruskej revolúcie, Vladimír Iľjič Lenin. Na jeho počesť sa za socializmu v Česko-Slovensku konali pravidelné výstupy na Rysy. Toto turistické podujatie veľmi rýchlo nabralo obrovské rozmery a na vrchole Rysov sa za víkend vystriedali tisícky návštevníkov.


18. augusta 1939 tu spáchal samovraždu pedagóg, básnik a kritik Adam Prochal zo zakopaného. Nemohol zniesť politické napätie spojené s pripravovanou hitlerovskou agresiou do Poľska.


rysy sú najvyšším vrcholom v Tatrách na ktorý vedie turistický chodník. Pre turistov je prístupný počas letnej sezóny. Od 1. novembra do 15. júna zatvorený, kvôli ochrane fauny a flóry.


Na úbočí Rysov sa nachádza aj najvyššie položená chata v Tatrách i na Slovensku, Chata pod Rysmi. Je postavená vo výške 2 250 m n.m. Je to malá, útulná chata s nádherným výhľadom na okolité štíty. Výhľad si môžete dokonca vychutnať aj z miestnej panoramatickej latríny, ktorá má prednú stenu celú zo skla. Zaručujeme že na toalete s tak exkluzívnym výhľadom ste ešte nesedeli.


v roku 1886 bol upravený chodník od Morského oka, na najnáročnejších úsekoch boli namontované reťaze. V roku 2012 sa z poľskej strany zrútila skalná lavína a poškodila reťaze na asi 200 m úseku a chodník nad Czarnym Stawom.


v roku 2016 boli v závere turistického chodníka na Chatu pod Rysmi umiestnené nové technické pomôcky, ktoré majú uľahčiť výstup turistom i vysokohorským nosičom.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:11:47

bottom of page