top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

2422 mnm

-

+421 52 442 34 40

.satan je najvyšší vrch Hrebeňa bášt vo Vysokých Tatrách. Vďaka názvu je opradený mnohými legendami. Chodník na vrchol nie je značený aj napriek tomu je to veľmi lákavá trasa na bežne nedostupný vrchol Vysokých Tatier. Bez horského vodcu sa neodporúča trasu absolvovať.

.otváracie doby

16. jún - 31. október

1.november - 15. jún

voľne prístupné

uzavreté

.poplatok za vstup

voľne prístupné

satan

icon_hist_ZRÚCANINA.png
satan
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.sprievodca


Samotný vrch Satana má výšku 2 421,5 m n.m. a patrí medzi najvyššie vrchy Vysokých Tatier. Začiatok aj koniec tejto vysokohorskej túry je na Štrbskom plese. Je potrebné ísť v sprievode vysokohorského vodcu. Po ceste sa nachádza Vodopád Skok, Pleso nad Skokom, Capie či Kozie pleso v Mlynickej doline. Počas celého výstupu je výhľad na Štrbský štít, ktorý uzatvára dolinu. Na vrchole sa naskytnú výhľady na Kriváň, Veľké Solisko, Furkotský štít, Mengusovskú dolinu, Hincové plesá, Gerlach či Lomnický štít. Pomerne dobre viditeľná je aj Chata pod Rysmi. Po úbočiach sa tiahnu hlboké lavínové ryhy. Pod Satanom sa nachádzajú Satanie plieska a nad ním je už len Malé a Veľké Hincovo pleso.


Názov štítu ako aj názov susednej Diabloviny, Diablovho sedla, Pekelníkovej štrbiny, Statanovho sedla či Pekelníká, sú dôvodom, že o nich koluje množstvo legiend. Podľa jednej z nich ma vrch meno Satan, lebo si tam stráži svoje ukryté poklady samotný Satan. Hovorí sa, že na odvážlivcov, ktorí sa ho pokúšajú odhaliť  Satan zhadzuje kamene. Ďalšia legenda hovorí, že počas svätojánskej noci sa tu schádzajú čerti.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:13:00

bottom of page