top of page

región: tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1960 mnm

-

+421 903 638 000

.zbojnícka chata – táto vysokohorská chata sa nachádza v Tatrách, v hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom. Je turistickým cieľom alebo iba medzizastávkou pri výstupe do sedla Prielom, či pri zostupe z Priečneho sedla.

.otváracie doby

celoročne


voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

zbojnícka chata

icon_hist_ZRÚCANINA.png
zbojnícka chata
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


zbojnícka chata sa nachádza vo Veľkej Studenej doline, ktorá je jedna z najkrajších dolín vo Vysokých Tatrách. V doline nájdete až 26 plies, čím sa nemôže pochváliť žiadna iná dolina v tomto Národnom parku. Môžete sa kochať výhľadmi na okolité štíty a keď budete mať šťastie, uvidíte kamzíka či svišťa.


ako sa tam dostanete?


zo Starého Smokovca, po zelenej značke na Hrebienok (tu sa môžete vyviesť aj lanovkou). Odtiaľ sa napojíte na červenú značku k Rainerovej chate a následne po modrej až k chate. Výstup je náročnejší a trvá cca 3 hod. 15 min.


zo sedla Poľského hrebeňa po zelenej značke, cez sedlo Prielom po modrej značke.


z Téryho chaty cez sedlo Priečne, po zelenej a žltej značke.


okolie


ak sa na Zbojnícku chatu vyberiete z Hrebienka, po ceste uvidíte Vodopády Studeného potoka, Dlhé pleso či Vareškové pleso.


z chaty si môžete predĺžiť túru po modrej značke do sedla Prielom a z neho sa dostanete na Poľský hrebeň. Spod tohto hrebeňa sa môžete vybrať do Bielovodskej doliny smerom na Lysú poľanu. Z hrebeňa môžete ísť aj na vrchol Východnej Vysokej alebo po zelenej do Velickej doliny k horskému hotelu Sliezky dom.


v okolí si určite prídu na svoje nielen turisti ale i horolezci a lyžiari.


história


chata dostala názov po Zbojníckych plesách, ktoré sa v doline nachádzajú. V minulosti sa tu zdržiavali pytliaci, odtiaľ pramení pomenovanie „Zbojnícke“.


v roku 1907, keď sa stal majiteľom doliny Uhorský lesný erár, bola na mieste dnešnej Zbojníckej chaty postavená malá poľovnícka chatka. Tá začala o tri roky neskôr slúžiť verejnosti ako turistická ubytovňa a o ďalších pár rokov bola prestavaná a rozšírená. V chate bolo dosť chladno, preto bola otvorená iba v lete. S celoročnou prevádzkou sa začalo až v rokoch 1932-1933, vďaka rozmachu horolezectva a lyžovania. Dnešnú podobu získala v roku 1983. V júni roku 1998 ju úplne zničil požiar, postavili tu iba provizórny bufet, stanicu horskej služby a nocľaháreň pre brigádnikov. 


hneď sa však začalo s rekonštrukciou, ktorá bola dokončená v roku 2001.

Do roku 2015 bol chatárom Edo Záhor a v roku 2015 prevzala chatárčenie Dominika Dejczöová.


súčasnosť


príjemnú atmosféru chaty vytvára drevený interiér a samozrejme okolitá príroda. Poskytuje miesto pre ubytovanie 16 osôb a občerstvenie vo veľkej svetlej jedálni s krbom. Z vonkajšej terasy je nádherný výhľad do doliny. K dispozícii je malá kuchynka s plynovým varičom, úžitková voda a sušiareň. WC je vo forme latrín a je umiestnené mimo chaty.


prevádzka je celoročná a zásobovanie je realizované vysokohorskými nosičmi, čo má vplyv na ceny. Sídli tu stanica Horskej záchrannej služby.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. marca 2023, 10:13:00

bottom of page