lista s ornamentom.png

TATRANSKÉ HORSKÉ CHATY - ZBOJNÍCKA CHATA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.17.00.51

ZBOJNÍCKA CHATA

REGIÓN: ► TATRY 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1960 mnm

-

+421 903 638 000

icon_STARS 5.0.png

ZBOJNÍCKA CHATA – táto vysokohorská chata sa nachádza v Tatrách, v hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom. Je turistickým cieľom alebo iba medzizastávkou pri výstupe do sedla Prielom, či pri zostupe z Priečneho sedla.

Zbojnícka chata
Zbojnícka chata

Zbojnícka chata
Zbojnícka chata

1/1
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.17.00.51
TATRANSKÉ HORSKÉ CHATY - ZBOJNÍCKA CHATA
Zbojnícka chata
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 9:10:57

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

Vstup

bezplatný

1/28

SPRIEVODCA


Zbojnícka chata sa nachádza vo Veľkej Studenej doline, ktorá je jedna z najkrajších dolín vo Vysokých Tatrách. V doline nájdete až 26 plies, čím sa nemôže pochváliť žiadna iná dolina v tomto Národnom parku. Môžete sa kochať výhľadmi na okolité štíty a keď budete mať šťastie, uvidíte kamzíka či svišťa.


Ako sa tam dostanete?


Zo Starého Smokovca, po zelenej značke na Hrebienok (tu sa môžete vyviesť aj lanovkou). Odtiaľ sa napojíte na červenú značku k Rainerovej chate a následne po modrej až k chate. Výstup je náročnejší a trvá cca 3 hod. 15 min.

Zo sedla Poľského hrebeňa po zelenej značke, cez sedlo Prielom po modrej značke.

Z Téryho chaty cez sedlo Priečne, po zelenej a žltej značke.


Okolie


Ak sa na Zbojnícku chatu vyberiete z Hrebienka, po ceste uvidíte Vodopády Studeného potoka, Dlhé pleso či Vareškové pleso.

Z chaty si môžete predĺžiť túru po modrej značke do sedla Prielom a z neho sa dostanete na Poľský hrebeň. Spod tohto hrebeňa sa môžete vybrať do Bielovodskej doliny smerom na Lysú poľanu. Z hrebeňa môžete ísť aj na vrchol Východnej Vysokej alebo po zelenej do Velickej doliny k horskému hotelu Sliezky dom.

V okolí si určite prídu na svoje nielen turisti ale i horolezci a lyžiari.


História


Chata dostala názov po Zbojníckych plesách, ktoré sa v doline nachádzajú. V minulosti sa tu zdržiavali pytliaci, odtiaľ pramení pomenovanie „Zbojnícke“.


V roku 1907, keď sa stal majiteľom doliny Uhorský lesný erár, bola na mieste dnešnej Zbojníckej chaty postavená malá poľovnícka chatka. Tá začala o tri roky neskôr slúžiť verejnosti ako turistická ubytovňa a o ďalších pár rokov bola prestavaná a rozšírená. V chate bolo dosť chladno, preto bola otvorená iba v lete. S celoročnou prevádzkou sa začalo až v rokoch 1932-1933, vďaka rozmachu horolezectva a lyžovania. Dnešnú podobu získala v roku 1983. V júni roku 1998 ju úplne zničil požiar, postavili tu iba provizórny bufet, stanicu horskej služby a nocľaháreň pre brigádnikov. 


Hneď sa však začalo s rekonštrukciou, ktorá bola dokončená v roku 2001.

Do roku 2015 bol chatárom Edo Záhor a v roku 2015 prevzala chatárčenie Dominika Dejczöová.


Súčasnosť


Príjemnú atmosféru chaty vytvára drevený interiér a samozrejme okolitá príroda. Poskytuje miesto pre ubytovanie 16 osôb a občerstvenie vo veľkej svetlej jedálni s krbom. Z vonkajšej terasy je nádherný výhľad do doliny. K dispozícii je malá kuchynka s plynovým varičom, úžitková voda a sušiareň. WC je vo forme latrín a je umiestnené mimo chaty.

Prevádzka je celoročná a zásobovanie je realizované vysokohorskými nosičmi, čo má vplyv na ceny. Sídli tu stanica Horskej záchrannej služby.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png