lista s ornamentom.png

POHRONIE - DREVENÝ KOSTOL V HRONSEKU

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Drevený kostol v Hronseku Pohronie
Drevený kostol v Hronseku Pohronie

Drevený kostol v Hronseku Pohronie
Drevený kostol v Hronseku Pohronie

1/1
icon_STARS 5.0.png

DREVENÝ KOSTOLÍK V HRONSEKU - patrí medzi evanjelické artikulárne kostoly. Nachádza sa neďaleko Banskej Bystrice v čarovnej dedinke Hronsek. Sakrálna drevená pamiatka je skvostom ľudovej kultúry, zapísaná v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

REGIÓN: ► TEKOV a POHRONIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

307 mnm

-

+ 421 48 418 8165

icon_HOME.png

SK.09.00.19

DREVENÝ KOSTOL V HRONSEKU

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.09.00.19
POHRONIE - DREVENÝ KOSTOL V HRONSEKU
Drevený kostol v Hronseku Pohronie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

20. mája 2021, 22:36:35

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

denne


10:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

SPRIEVODCA


Aby mohol byť kostol postevený musel splniť 5 podmienok


Traduje sa, že na Slovensku bolo viac ako 300 drevených kostolov. Zachovalo sa ich asi 50 a sú prevažne zo 16. – 18.storočia. Evanjelických artikulárnych kostolov je len 5. Tento postavili na základe uznesenia Šopronského snemu, ktorý vydal cisár Leopold II., podľa ktorého mohli evanjelici postaviť len dva kostoly v každej stolici. Podľa 25. a 26. šopronského článku, kostol musel byť celý z dreva, bez použitia železného klinca, museli ho postaviť počas jedného roka, musel byť bez hlavného vchodu do dediny a bez veže.

Kostolík v Hronseku stojí na bývalom hronovisku. Bol postavený v roku 1725. Zaujímavosťou je hrazdená drevená konštrukcia a použitie drevených dubových kolíkov. Svetlo v interiéri je riešené 30 oknami z fúkaného skla v tvare šesťuholníkov. Pôdorys je do tvaru kríža. Kostol je 8 metrov vysoký, 26 metrov dlhý a 11 metrov široký. Má päť vchodov, postavených oproti sebe. Klenba pripomína prevrátenú loď. Zaujímavý je aj hlavný luster, bol pozlátený a daroval ho richtár Martin Hudec z Veľkej Lúky.


Čo môžete vidieť v kostole?


Spája sa tu viac stavebných prvkov, ktoré pochádzajú zo škandinávskej, nemeckej a slovanskej architektúry, ktorú charakterizujú lipové listy. Tieto stavby sa vyznačujú veľkou originalitou a jedinečným umeleckým riešením. V kostole je umiestnený barokový oltár, ktorý je vyplnený šiestimi olejomaľbami christologického cyklu, obrazy sa vymieňajú podľa aktuálnej liturgie. Nachádza sa tam aj barokový organ z roku 1764 a 1100 miest na sedenie na laviciach a chóroch a z každého miesta pekne vidieť na oltár. Stále sa tam konajú evanjelické služby Božie.

V okolí sú vysadené chránené 300 ročné lipy malolisté a neďaleko kostolíka stojí drevená zvonica z 18. storočia, spolu s ktorou bol zapísaný do zoznamu Unesco. V kostole je dobrá akustika, preto sa tu každoročne konajú koncerty pre verejnosť.

O jediný drevený kostol svojho druhu na Horehroní, sa s podporou cirkevného zboru stará farárka Anna Jakušová, ktorá sprevádza aj turistov pri prehliadke jeho históriou.


Zaujímavosť na záver


Svadbu mal v ňom aj Andrej Sládkovič s Júliou Senkovičovou, ktorá pochádzala z Hronseka.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png