top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

denne


10:00 - 17:00

dobrovoľné

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

307 mnm

-

+ 421 48 418 8165

.drevený kostol v hronseku - patrí medzi evanjelické artikulárne kostoly. Nachádza sa neďaleko Banskej Bystrice v čarovnej dedinke Hronsek. Sakrálna drevená pamiatka je skvostom ľudovej kultúry, zapísaná v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

drevený kostol v hronseku

icon_hist_ZRÚCANINA.png
drevený kostol v hronseku
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


aby mohol byť kostol postevený musel splniť 5 podmienok


traduje sa, že na Slovensku bolo viac ako 300 drevených kostolov. Zachovalo sa ich asi 50 a sú prevažne zo 16. – 18.storočia. Evanjelických artikulárnych kostolov je len 5. Tento postavili na základe uznesenia Šopronského snemu, ktorý vydal cisár Leopold II., podľa ktorého mohli evanjelici postaviť len dva kostoly v každej stolici. Podľa 25. a 26. šopronského článku, kostol musel byť celý z dreva, bez použitia železného klinca, museli ho postaviť počas jedného roka, musel byť bez hlavného vchodu do dediny a bez veže.


kostolík v Hronseku stojí na bývalom hronovisku. Bol postavený v roku 1725. Zaujímavosťou je hrazdená drevená konštrukcia a použitie drevených dubových kolíkov. Svetlo v interiéri je riešené 30 oknami z fúkaného skla v tvare šesťuholníkov. Pôdorys je do tvaru kríža. Kostol je 8 metrov vysoký, 26 metrov dlhý a 11 metrov široký. Má päť vchodov, postavených oproti sebe. Klenba pripomína prevrátenú loď. Zaujímavý je aj hlavný luster, bol pozlátený a daroval ho richtár Martin Hudec z Veľkej Lúky.


čo môžete vidieť v kostole?


spája sa tu viac stavebných prvkov, ktoré pochádzajú zo škandinávskej, nemeckej a slovanskej architektúry, ktorú charakterizujú lipové listy. Tieto stavby sa vyznačujú veľkou originalitou a jedinečným umeleckým riešením. V kostole je umiestnený barokový oltár, ktorý je vyplnený šiestimi olejomaľbami christologického cyklu, obrazy sa vymieňajú podľa aktuálnej liturgie. Nachádza sa tam aj barokový organ z roku 1764 a 1100 miest na sedenie na laviciach a chóroch a z každého miesta pekne vidieť na oltár. Stále sa tam konajú evanjelické služby Božie.


v okolí sú vysadené chránené 300 ročné lipy malolisté a neďaleko kostolíka stojí drevená zvonica z 18. storočia, spolu s ktorou bol zapísaný do zoznamu Unesco. V kostole je dobrá akustika, preto sa tu každoročne konajú koncerty pre verejnosť.


O jediný drevený kostol svojho druhu na Horehroní, sa s podporou cirkevného zboru stará farárka Anna Jakušová, ktorá sprevádza aj turistov pri prehliadke jeho históriou.


zaujímavosť na záver


svadbu mal v ňom aj Andrej Sládkovič s Júliou Senkovičovou, ktorá pochádzala z Hronseka.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:48:37

bottom of page