top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

165 mnm

levice

+421 903 237 037

.levický hrad - je dominantou mesta Levice, v súčasnosti sú to ruiny kedysi významnej a neohrozenej pevnosti. Počas storočí menil svojich vlastníkov, ale aj svoju podobu. Hrad zažil veľa bojov, niekoľko požiarov a nájazdov vojsk. Bol súčasťou siete vojenských strategických pevností, ktoré sa budovali v 13. storočí na obranu pred Tatármi. Postavili ho na skalnom výbežku, okolo ktorého bolo močarisko.

levický hrad

icon_hist_ZRÚCANINA.png
levický hrad
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


levický hrad nájdete na okraji mesta Levice. Auto môžete zaparkovať pri parku pri Levickom hrade. Tu sa nachádza menšie parkovisko a odtiaľ je to na hrad už len kúsok.


trochu histórie


prvá písomná zbierka je z roku 1318, vtedy sa tam uvádza ako kastelán Július z Topoľčianok. Neskôr sa stal hrad kráľovským majetkom a kráľ ho dal manželke. Kedysi tam bývali aj tzv. Palatínske schôdze a hrad sa stal protitureckou pevnosťou. V 16. storočí pristavili k hradu renesančný kaštieľ s nárožnými baštami. Neskôr vybudovali delové bašty a padací most a opevnenie napojili na mestské hradby. Kapitán Gašpar vydal hrad Turkom bez boja, lebo ich bola veľká prevaha, no o rok boli Turci v bitke pri Leviciach porazení.


o Turkoch je aj povesť o bielych husiach a hovorí o tom, ako si Turci chceli hrad prerobiť po svojom, keď ho dobyli a ich paša si chcel urobiť hárem, a tak odkázal pánom, aby mu poslali najkrajšie devy z mesta, ktoré majú so sebou priniesť jedlo pre posádku. Tak hradní páni vymysleli, že každé dievča ponesie bielu hus a pod krídlo si schová dýku na obranu. Lenže paša bol veľmi skúpy, myslel si, že vojaci si vyberú najkrajšie dievčatá, a tak ich poslal rabovať po okolí a na hrade zostal len s trochou vojakov. Keď dievčatá došli na hrad, paša si začal z nich vyberať do háremu a tak ho zabili a aj ostatných vojakov. Chlapom z dediny otvorili vstupnú bránu a vojaci, keď sa vracali, videli, že na hrade už nie je ich zástava, ale sú tam dedinčania. Takto sa dostali spod ťažkého jarma.


počas veľkého požiaru mesta bol hrad poškodený. Vojenská posádka ho opustila a tým stratil aj svoj význam. Neskôr ho obsadili kurucké oddiely a po nich Ján Bottyán. Ten ho v roku 1709 dal zbúrať.


bašta a Dobóovský kaštieľ sa zachovali a opravili. Tento kaštieľ bol pomenovaný podľa svojho majiteľa Štefana Dobóa, ktorý sa preslávil v bojoch proti Turkom. V súčasnosti sa v hradnom areáli nachádza Tekovské múzeum, kde sa nachádzajú historické a archeologické zbierky zo širokého okolia.


zaujímavosti a povesť


v hradnom areáli sa organizujú rôzne podujatia ako Levické hradné slávnosti, vybudovaný je tam aj amfiteáter. Nachádza sa tam aj čajovňa a je umiestnená v jednej zo stredovekých bášt a ponúka čaje z celého sveta.


o hrade koluje niekoľko povestí, najznámejšia je Levická biela pani, ktorá tam údajne straší od 14. storočia. Tá biela pani je Šeba, dcéra dvorana Zacha, ktorý chcel zabiť kráľa, pretože brat kráľovnej zneuctil jeho dcéru Kláru. Lenže Zacha skôr, ako to spravil rozsekala stráž a kráľ dal vyvraždiť celú jeho rodinu. Kláre odťali 4 prsty na každej ruke aj uši a pery a priviazali ju ku koňovi, ktorý ju vláčil po dedine, jej brata dal roztrhať psom a Šebu dal sťať, jej muža hodil do hladomorne a deti chcel predať do otroctva, ale zachránili ich križiaci. Odvtedy vraj blúdi po hrade a hľadá svojich blízkych.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:53:15

bottom of page