lista s ornamentom.png

POHRONIE - KOSTOL SVÄTEJ ALŽBETY ZVOLEN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Kostol svätej Alžbety Zvolen Pohronie
Kostol svätej Alžbety Zvolen Pohronie

Kostol svätej Alžbety Zvolen Pohronie
Kostol svätej Alžbety Zvolen Pohronie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KOSTOL SVÄTEJ ALŽBETY - prekrásny gotický Kostol, jedna z dominánt Zvolena, je najstarším sakrálnym objektom v meste a je pýchou najväčšieho námestia na Slovensku. Rímskokatolícky kostol sv. Alžbety vo Zvolene je národná kultúrna pamiatka.

REGIÓN: ► TEKOV a POHRONIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

297 mnm

ZVOLEN

+421 905 960 645

icon_HOME.png

SK.09.04.04

KOSTOL SVÄTEJ ALŽBETY ZVOLEN

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.09.04.04
POHRONIE - KOSTOL SVÄTEJ ALŽBETY ZVOLEN
Kostol svätej Alžbety Zvolen Pohronie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

20. mája 2021, 22:37:28

OTVÁRACIE DOBY

Jún - September

Pondelok - Piatok 

Sobota - Nedeľa

Október - November

December - Február

Marec - Apríl


10:00 - 17:00

10:00 - 18:00

dohodou

zatvorené

dohodou

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

1, 00 €

dospelí

deti, študenti

seniori, ZŤP

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Kostol sv. Alžbety nachádzajúci sa v historickom centre mesta. podľa mnohých údajov stojí na najväčšom námestí na Slovensku a dominuje mu baroková veža s výškou 49 metrov.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Kostol sv. Alžbety stojí na námestí. Podľa vykonaných výskumov kostol bol postavený v neskororománskom a skorogotickom slohu, v 14. storočí bol prestavaný. Z južnej strany kostola je pristavená baroková kaplnka z roku 1650, v ktorej sa nachádza rokokový oltár Sedembolestnej Panny Márie z druhej polovice 18. storočia a bočné oltáre s obrazmi Panny Márie a sv. Jozefa.

Na veži kostola uvidíte štyri balkóny, orientované na všetky svetové strany. Ak sa chcete dostať hore pôjdete točitým kamenným schodiskom, ktoré má 75 schodov. Pokračujte a prekonajte ďalších 230 drevených schodov. Z balkónov je vo výške 21,5 metra nádherný výhľad na mesto Zvolen, Pustý hrad, ale aj hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Nízkych Tatier. Vo veži kostola sa nachádza 2 a pol tonový zvon z roku 1822. Zvon je bohato zdobený so štyrmi reliéfmi a citátmi zo Starého zákona.


Zvolenský zámok - dominantou mesta z konca 14. storočia je Zvolenský zámok, ktorý sa nachádza priamo v strede mesta. V priestoroch zámku sú inštalované expozície Slovesnskej národnej galérie Bratislava. Počas celého roka je zámok dejiskom viacerých zaujímavých kultúrnych podujatí


Pustý hrad - zrúcaniny Starého hradu, od 19. storočia známeho ako Pustý hrad, sa nachádzajú nad sútokom Hrona a Slatiny, 2 km juhozápadne od Zvolena. Pustý hrad vznikol na mieste staršieho slovanského hradiska. Svojou rozlohou sa hrad radí medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe.


Pancierový vlak - v parku Štefana Višňovského pod zvolenským zámkom sa nachádza maketa pancierového vlaku Hurban. Originálny pancierový vlak Hurban bol postavený počas Slovenského národného povstania vo zvolenských železničných dielňach. Okrem Hurbana boli vyhotovené i pancierové vlaky Štefánik a Masaryk.


Pltníci na Hrone - splavovanie Hrona na pltiach pod názvom Tancujúce plte na Hrone. Tancujúce plte na Hrone sú rekreačno-poznávacou atrakciou, turistom sú k dispozícii 12 miestne plte špeciálne upravené na turistické plavby. Pltníci v krojoch cestujúcich informujú o zaujímavostiach okolia. Hlavná trasa trvá dve hodiny a vedie zo Zvolena do Vodáckeho tábora v obci Budča.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png