lista s ornamentom.png

pohronie - kostol svätej alžbety zvolen

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.09.04.04

kostol-svatej-alzbety-zvolen

.kostol svätej alžbety zvolen
.kostol svätej alžbety zvolen

press to zoom
.kostol svätej alžbety zvolen
.kostol svätej alžbety zvolen

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

297 mnm

zvolen

+421 905 960 645

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.09.04.04
pohronie - kostol svätej alžbety zvolen
.kostol svätej alžbety zvolen
.kostol svätej alžbety zvolen
icon_STARS 5.0.png

.kostol svätej alžbety zvolen - prekrásny gotický Kostol, jedna z dominánt Zvolena, je najstarším sakrálnym objektom v meste a je pýchou najväčšieho námestia na Slovensku. Rímskokatolícky kostol sv. Alžbety vo Zvolene je národná kultúrna pamiatka.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

jún - sep

pondelok - piatok 

sobota - nedeľa

okt - nov

dec - feb

marec - apríl


10:00 - 17:00

10:00 - 18:00

dohodou

zatvorené

dohodou

2,00 €

1,00 €

1,00 €

dospelí

deti, študenti

seniori, zťp00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol sv. Alžbety nachádzajúci sa v historickom centre mesta. podľa mnohých údajov stojí na najväčšom námestí na Slovensku a dominuje mu baroková veža s výškou 49 metrov.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


kostol sv. Alžbety stojí na námestí. Podľa vykonaných výskumov kostol bol postavený v neskororománskom a skorogotickom slohu, v 14. storočí bol prestavaný. Z južnej strany kostola je pristavená baroková kaplnka z roku 1650, v ktorej sa nachádza rokokový oltár Sedembolestnej Panny Márie z druhej polovice 18. storočia a bočné oltáre s obrazmi Panny Márie a sv. Jozefa.


na veži kostola uvidíte štyri balkóny, orientované na všetky svetové strany. Ak sa chcete dostať hore pôjdete točitým kamenným schodiskom, ktoré má 75 schodov. Pokračujte a prekonajte ďalších 230 drevených schodov. Z balkónov je vo výške 21,5 metra nádherný výhľad na mesto Zvolen, Pustý hrad, ale aj hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Nízkych Tatier. Vo veži kostola sa nachádza 2 a pol tonový zvon z roku 1822. Zvon je bohato zdobený so štyrmi reliéfmi a citátmi zo Starého zákona.


zvolenský zámok - dominantou mesta z konca 14. storočia je Zvolenský zámok, ktorý sa nachádza priamo v strede mesta. V priestoroch zámku sú inštalované expozície Slovesnskej národnej galérie Bratislava. Počas celého roka je zámok dejiskom viacerých zaujímavých kultúrnych podujatí


pustý hrad - zrúcaniny Starého hradu, od 19. storočia známeho ako Pustý hrad, sa nachádzajú nad sútokom Hrona a Slatiny, 2 km juhozápadne od Zvolena. Pustý hrad vznikol na mieste staršieho slovanského hradiska. Svojou rozlohou sa hrad radí medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe.


pancierový vlak - v parku Štefana Višňovského pod zvolenským zámkom sa nachádza maketa pancierového vlaku Hurban. Originálny pancierový vlak Hurban bol postavený počas Slovenského národného povstania vo zvolenských železničných dielňach. Okrem Hurbana boli vyhotovené i pancierové vlaky Štefánik a Masaryk.


pltníci na hrone - splavovanie Hrona na pltiach pod názvom Tancujúce plte na Hrone. Tancujúce plte na Hrone sú rekreačno-poznávacou atrakciou, turistom sú k dispozícii 12 miestne plte špeciálne upravené na turistické plavby. Pltníci v krojoch cestujúcich informujú o zaujímavostiach okolia. Hlavná trasa trvá dve hodiny a vedie zo Zvolena do Vodáckeho tábora v obci Budča.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. apríla 2022, 13:20:43

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór