lista s ornamentom.png

POHRONIE - ROMÁNSKY KOSTOL KALINČIAKOVO LEVICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

ROMÁNSKY KOSTOL KALINČIAKOVO - starobylý kostolík z polovice 12. storočia, románska sakrálna stavba považovaná za jednu z tých najkrajších na Slovensku. Kostol patrí Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku.

REGIÓN: ► TEKOV a POHRONIE 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

158 mnm

LEVICE

+421 903 237 037

map texture

GoogleEarth

icon_HOME.png

SK.10.01.05

ROMÁNSKY KOSTOL KALINČIAKOVO LEVICE

1/8

XPLÓR eSHOP

icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

na objednávku

Vstup 

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Nachádza sa pri hlavnej ceste Z Levíc smerom na Santovku, v mestskej časti Kalinčiakovo po pravej strane.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Kostolík je jednou z najkrajších a najautentickejšie vyzerajúcich sakrálnych pamiatok z románskeho obdobia na Slovensku. Podlahu v lodi tvorí udupaná hlina. Kostol prešiel viacerými rekonštrukciami i opravami. V 19. storočí postihol kostol požiar. Pri odstraňovaní jeho následkov boli odkryté nástenné maľby, znázorňujúce nebeské telesá a zvieratá. K jeho vnútornej výbave patrí klasicistický organ a bohoslužobné nádoby zo 17. až 19. storočia.

Pôvodne bol kostolík obohnaný pevnostným múrom, do dnešných čias sa z neho zachovali už len nepatrné zvyšky. Traduje sa, že kostolík mal byť spojený podzemnou chodbou s Levickým hradom.


Pár tipov pre turistov v okolí. -


Levický hrad - tvoria zakonzervované zrúcaniny gotického hradu nachádzajúce sa neďaleko centra okresného mesta Levice. Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia s cieľom brániť južný prístup k stredoslovenským banským mestám.


Rozhľadňa Šiklóš Mýtne Ludany - 2 km juhozápadne od Kalinčiakova, 5 km juhovýchodne od Levíc. Bola postavená z betónu na vrchu Vápnik v roku 1961 ako symbol štábnej pozorovateľne 2. ukrajinského frontu a jeho veliteľa, maršala R. J. Malinovského z rokov 1944-1945, ktorý z nej riadil boje pri oslobodení Levíc a okolia a pri tzv. Bratislavsko-Brnenskej operácii, ktorá priniesla slobodu veľkej časti Slovenska vrátane hlavného mesta Bratislavy

Rozhľadňa je vysoká 9 m a na vyhliadkovú plošinu vedie 41 schodov. Z rozhľadne sa vám naskytne krásny výhľad na mesto Levice a Levický hrad, na vyhliadku na Levickej Kalvárii, Štiavnické vrchy s vrchmi Sitno a Priesel, rieku Hron, atómovú elektráreň v Mochovciach, Pohronský Inovec, Tríbeč a tiež maďarské pohorie Novohradské vrchy Börzsöny.


Vodný mlyn Mýtne Ludany - 4 km južne od Kalinčiakova. Ide o vodný mlyn pri potoku Perec, ktorý tvorí kamenná dvojpodlažná dvojtraktová stavba na pôdoryse štvorca, pravdepodobne z obdobia okolo roku 1715. V súčasnosti je pamiatka opustená a chátra.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR