top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti nesprístupnené

na objednávku

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

158 mnm

levice

+421 903 237 037

.románsky kostol kalinčiakovo levice - starobylý kostolík z polovice 12. storočia, románska sakrálna stavba považovaná za jednu z tých najkrajších na Slovensku. Kostol patrí Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku.

románsky kostol kalinčiakovo levice

icon_hist_ZRÚCANINA.png
románsky kostol kalinčiakovo levice
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


nachádza sa pri hlavnej ceste Z Levíc smerom na Santovku, v mestskej časti Kalinčiakovo po pravej strane.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


kostolík je jednou z najkrajších a najautentickejšie vyzerajúcich sakrálnych pamiatok z románskeho obdobia na Slovensku. Podlahu v lodi tvorí udupaná hlina. Kostol prešiel viacerými rekonštrukciami i opravami. V 19. storočí postihol kostol požiar. Pri odstraňovaní jeho následkov boli odkryté nástenné maľby, znázorňujúce nebeské telesá a zvieratá. K jeho vnútornej výbave patrí klasicistický organ a bohoslužobné nádoby zo 17. až 19. storočia.


pôvodne bol kostolík obohnaný pevnostným múrom, do dnešných čias sa z neho zachovali už len nepatrné zvyšky. Traduje sa, že kostolík mal byť spojený podzemnou chodbou s Levickým hradom.


pár tipov pre turistov v okolí. -


levický hrad - tvoria zakonzervované zrúcaniny gotického hradu nachádzajúce sa neďaleko centra okresného mesta Levice. Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia s cieľom brániť južný prístup k stredoslovenským banským mestám.


rozhľadňa šiklóš mýtne ludany - 2 km juhozápadne od Kalinčiakova, 5 km juhovýchodne od Levíc. Bola postavená z betónu na vrchu Vápnik v roku 1961 ako symbol štábnej pozorovateľne 2. ukrajinského frontu a jeho veliteľa, maršala R. J. Malinovského z rokov 1944-1945, ktorý z nej riadil boje pri oslobodení Levíc a okolia a pri tzv. Bratislavsko-Brnenskej operácii, ktorá priniesla slobodu veľkej časti Slovenska vrátane hlavného mesta Bratislavy


rozhľadňa je vysoká 9 m a na vyhliadkovú plošinu vedie 41 schodov. Z rozhľadne sa vám naskytne krásny výhľad na mesto Levice a Levický hrad, na vyhliadku na Levickej Kalvárii, Štiavnické vrchy s vrchmi Sitno a Priesel, rieku Hron, atómovú elektráreň v Mochovciach, Pohronský Inovec, Tríbeč a tiež maďarské pohorie Novohradské vrchy Börzsöny.


vodný mlyn mýtne ludany - 4 km južne od Kalinčiakova. Ide o vodný mlyn pri potoku Perec, ktorý tvorí kamenná dvojpodlažná dvojtraktová stavba na pôdoryse štvorca, pravdepodobne z obdobia okolo roku 1715. V súčasnosti je pamiatka opustená a chátra.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:53:45

bottom of page