lista s ornamentom.png

pohronie - rozhľadňa krahulský vrch

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.09.00.27

rozhladna-krahulsky-vrch

.rozhľadňa krahulský vrch
.rozhľadňa krahulský vrch

press to zoom
.rozhľadňa krahulský vrch
.rozhľadňa krahulský vrch

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

959 mnm

-

+421 45 6743659

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.09.00.27
pohronie - rozhľadňa krahulský vrch
.rozhľadňa krahulský vrch
.rozhľadňa krahulský vrch
icon_STARS 5.0.png

.rozhľadňa krahulský vrch - na Slovensku je momentálne okolo 150 verejne prístupných rozhľadní. Viacero je ich už zaniknutých, viaceré sú naplánované, alebo už je rozbehnutá výstavba nových. Každá rozhľadňa ponúka pohľady na svoje okolie, takže ak chcete spoznať Slovensko, treba sa z nich postupne naň pozrieť zo všetkých.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku rozhľadni dostať ?


na krahulský vrch možno vystúpiť z Kremnice alebo z obce Krahule. Ak idete s deťmi je vhodnejšia cesta z Krahúl, kde zaparkujete pred Obecným úradom a vydáte sa „hore dedinou“ po modrej značke. Za necelú hodinu ste na rozhľadni.


čo všetko môžete na rozhľadni a jej okolí vidieť ?


trojposchodová rozhľadňa z roku 2013 na Krahulskom štíte je vysoká 13 metrov a stojí vo výške 959 m n. m.. Zaujímavá je už na prvý pohľad svojim originálnym šesťbokým pôdorysom. Ponúka ako na dlani výhľad na Kremnicu. Z jej najvyššieho poschodia vo výške 9 metrov, na ktoré sa dostanete po točitom schodišti, možno pozorovať nielen blízke Kremnické a Štiavnické vrchy. Za veľmi dobrej viditeľnosti môžete v diaľke vidieť aj obrysy Malej Fatry.


pár tipov pre turistov v okolí.


mestské opevnenie kremnica - historické jadro mesta Kremnica ohraničuje mohutný 5 až 7 metrov vysoký kamenný múr. Ide o opevnenie ktoré je prepojené s opevnením mestského hradu. Mestský fortifikačný systém Kremnice sa zachoval takmer v pôvodnom stave. Z pôvodných 3 brán opevnenia zostala však už len 1.


mestský hrad v kremnici - tvorí súbor stavieb zo 14. a 15. storočia chránený dvojitým opevnením, na ktorý sa napája mestské opevnenie. Dominantou areálu je kostol sv. Kataríny. Nájdete tu múzeum mincí a medailí, ktoré patrí pod národnú banku Slovenska.


mincovňa kremnica - ktorá vznikla po udelení privilégií mestu Kremnica v roku 1328, je jedným z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete. Pýši sa nepretržitou 700 ročnou výrobou. Expozícia Mincovne Kremnica ponúka turistom možnosť prezrieť si nielen zaujímavé exponáty v novo rekonštruovaných priestoroch historickej budovy, ale tiež jedinečnú prehliadku starej raziarne mincí.


na úpätí vrchu Šturc na svahu priklonenom ku Kremnici, sa nachádza kalvária, ktorá spolu s Areálom Mestského hradu tvorí hlavné dominanty mesta Kremnica. Krížovú cestu tvorí 14 kaplniek spolu s kostolom sv. Kríža. Vyhliadka na Kalvárii ponúka krásne pohľady na okolité vrchy a historické mesto.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. februára 2022, 14:23:20

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór