top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

máj, jún, september

denne

júl - aug

denne

piatok 

október - apríl

pondelok - piatok

sobota - nedeľa
11:00 - 17:00


10:00 - 19:00

10:00 - 21:00


09:00 - 16:00

11:00 - 17:00


2,00 €

1,00 €

zadarmo

dospelí

študenti, seniori

deti 0-6r, zťp

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

367 mnm

banská bystrica

+421 907 846 555

.šikmá hodinová veža v banskej bystrici – pýcha mesta, týčiaca sa tichá stráž na Námestí SNP. Štíhla, krásna, obľúbená. Hodinová veža patrí medzi dominanty historického jadra. Dnes je turistickou atrakciou, v minulosti slúžila aj ako väznica či mučiareň. Večerná panoráma námestia priamo z veže je pôsobivá. V jeho dlažbe sa rozsvietia desiatky svetiel. Tie symbolizujú kahance permoníkov - baníckych škriatkov z ríše pokladov.

šikmá hodinová veža banská bystrica

icon_hist_ZRÚCANINA.png
šikmá hodinová veža banská bystrica
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


história


hodinová veža bola vybudovaná v roku 1552, hlavne ako strážna veža, na pozorovanie prípadného nebezpečenstva alebo požiaru. Vežu v minulosti poznali aj pod inými názvami. Napríklad to bola Väznicová, keďže sa v jej pivnici nachádzala mučiareň, Vážnicová, lebo stála blízko budovy mestskej váhy, a Zelená, kvôli sfarbeniu jej medenej strechy. Najdlhšie slúžila ako strážna veža, komunikovala napriklad s vežou na Vartovke a Šachtičkách. Dnes slúži len ako výhľadňa. Hodiny, ktoré boli na nej od roku 1552 slúžili takmer 200 rokov. Dnešné hodiny na veži sú z roku 1765.


najväčšou zaujímavosťou je, že od svojej osi je vychýlená o 68 centimetrov. Práve pre tento fakt dostala aj pomenovanie „šikmá”. Prvýkrát sa o vychýlení veže hovorilo v roku 1920, kedy sa na vedľajšom dome našli trhliny. Mesto skonštatovalo, že prasklina nesúvisí s klesaním veže. V roku 1956 však odchýlka bola už jasne viditeľná. Predpokladalo sa, že výchylky spôsobil zvýšený stav spodnej vody alebo existenciu zamurovanej pivnice pod vežou, ktorú nemohli preskúmať. Výchylka však pramenila z demontáže susediacej budovy v 60.rokoch. Dnes je veža vychýlená až o 68 centimetrov, meria 34 metrov a na vyhliadku je možné sa dostať po 101 schodoch.


veža bola po prvý raz stavebne upravená v roku 1567 majstrom Gestelom Stainmetzom. Zaujímavosťou je, že sa o údržbu staral správca hodín, ktorý za ich stráženie dostával týždenný plat.


veža počas svojej histórie vyhorela až štyrikrát. Prvý bol v roku 1653, kedy nielen ju, ale aj celé horné námestie zachvátil požiar. Druhýkrát vyhorela v roku 1723. Roku 1761 takmer celú Banskú Bystricu zničiť požiar. Naposledy veža vyhorela v roku 1782.


počas obnovy historického centra zrekonštruovali aj Hodinovú vežu. Vylepčila sa stabilita veže, zmenil sa vstup a pôvodné schodisko nahradili novým, so 101 schodmi s miernejším sklonom.


legenda


podľa jednej pradávnej legendy vežu naklonili anjeli, ktorí sa zrazili a zachytili o jej vrchol, keď v noci leteli nad jej strechou.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

3. februára 2023, 12:58:04

bottom of page