top of page
lista s ornamentom.png

zemplín - hrad jasenov

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.21.00.11

hrad-jasenov

icon_STARS 5.0.png
.hrad jasenov
.hrad jasenov

press to zoom
.hrad jasenov
.hrad jasenov

press to zoom
1/1
icon_sport_VODNÁ_PLOCHA.png

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

399 mnm

-

+421 917 819 787

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.21.00.11
zemplín - hrad jasenov
.hrad jasenov

.hrad jasenov  - majestátna zrúcanina hradu v nádhernom lesnom prostredí Humennských vrchov. Hrad strážil prístupovú cestu z južného Slovenska smerom na Humenné a na sever. Disponoval kvalitným obranným systémom. Vyznamenal sa ale na tú dobu celkom nevšedným umením, falšovaniu grošov.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


prístup na hrad


jasenovský hrad je prístupný po modrom značenom turistickom chodníku z obce Jasenov. Trasu zvládnete za 45 minút. Hrad Jasenov sa nachádza len 4 km od Humenného a zo železničnej stanice vedie turistický chodník na hrad, ktorý zvládnete za hodinu a pol.


zo stredovekého hradu sa dodnes zachovali len murivá paláca, veže a renesančných klenieb. Z pôvodnej architektúry sa zachovalo gotické kruhové okienko. V súčasnosti je hrad veľmi zarastený stromami a zeleňou. To veľmi intenzívne prispieva k erózii muriva a komplikuje pohyb po areáli. Od roku 2011 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu.


história


prvé písomné zmienky o Jasenovskom hrade pochádzajú z roku 1328 kde sa spomína ešte ako castrum Jezenew. Horný hrad, ktorý pozostával z paláca, štvorhrannej veže a kamenných hradieb postavili v 14. storočí. V 15. storočí hrad opevnili. Pre dlhotrvajúce sa turecké nebezpečenstvo, bol hrad koncom 15. a začiatkom 16.storočia rekonštruovaný. Dostavalo sa niekoľko delových bášt so strieľňami, zo západnej a juhozápadnej strany. Vstupná brána bola tiež posilnená delovou baštou, a tým bolo aj vstupné nádvorie hradu chránené.


dôvod výstavby hradu je doteraz nejasný. Pravdepodobne vznikol už v 13. storočí po vpáde Tatárov. Jeho úlohou bolo strážiť prístupovú cestu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. Prvý známy šľachtic na hrade Peter z Bačkova, sa pokúsil zabiť Karola Róberta. Tento pokus bol neúspešný, a kráľ ho potrestal odobratím hradu a všetkého majetku v okolí. Tie kráľ daroval Filipovi Drugethovi. Drugethovci vládli na hrade až do polovice 17. storočia, kedy boli napadnutí Jurajom Rákocim. Hrad po napadnutí ostal vážne poškodený. Neskôr hrad spravovali Csákyovci a Andrássyovci, ktorí sa snažili hrad zakonzervovať a zrekonštruovať. V tejto snahe im zabránila prvá svetová vojna.


k najdôležitejším vlastníkom Jasenova patrili Drugethovci, ktorí v 16. storočí preslávili hrad nezvyčajným spôsobom. Hrad sa neslávne prezentoval razbou falošných grošov. Za tento čin bol majster dielne Mikuláš, v roku 1551 popravený v Prešove. Záhadou hradu je asi 15 metrov dlhá chodba vytesaná do skaly pod hradom. Nie je presne jasné na aký účel bol vytesaný, či išlo o plánovanú únikovú cestu alebo o nevydarený pokus o dobytie hradu.


legenda


jasenovský hrad plnil od svojho začiatku funkciu 

rezidencie majiteľa. Využíval sa aj na skrýšu svetských a cirkevných pokladov pred Turkami.


legenda hovorí o údajnom falšovaní mincí na hrade. Tento hrad je známy tým, že sa tu v 16. storočí vo veľkom razili falošné peniaze. Pred rokmi pri archeologických vykopávkach objavili artefakty, ktoré to potvrdzujú. Majster Mikuláš, ktorý zabezpečoval výrobu falošných mincí pre Gabriela Drugetha, bol nakoniec za túto činnosť popravený na námestí v Prešove. Gabriela Drugetha trest obišiel, buď z politických dôvodov alebo aj preto, že zakrátko zomrel.


v ruinách Jasenovského hradu sa stále nachádza tajná miestnosť, ktorá pravdepodobne slúžila na razenie falošných mincí z olova a pozláteného plechu.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 12:16:45

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page