top of page

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

164 mnm

humenné

+421 57 775 2240

.kaštieľ humenné - prekrásny renesančný kaštieľ impozantných rozmerov. Reprezentatívna budova dnes slúži ako Vihorlatské múzeum. Pri kaštieli sa rozprestiera anglický park s rybníkom a za ním nádherný skanzen Vihorlatského múzea s expozíciou ľudovej architektúry.

.otváracie doby

máj - október

pondelok-piatok

sobota-nedeľa

november - Apríl

pondelok-piatok09:00 - 18:00

10:00 - 18:00


09:00 - 15:00

.poplatok za vstup

3,00 €

1,50 €

2,00 €

dospelí

deti

seniori

kaštieľ humenné

kaštieľ humenné

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kaštieľ nájdete v centre mesta Humenné. Je obkolesený úchvatným parkom a vstup strážia majestátne levy. Ak ste do mesta Humenné zavítali autom môžete ho odstaviť na parkovisku na Mierovej ulici, kde sa nachádza parkovisko, ktoré je blízkosti kaštieľa. Z autobusovej stanice to zvládnete ani nie za 10 minút, kaštieľ je vzdialený len 700 metrov. Z vlakovej stanice je to trošku viac a to 1,5 km, ale tiež to zvládnete do 20 minút.


história


kaštieľ sa prvýkrát spomína v roku 1449 ešte ako kúria. Pravdepodobne na prelome 13. A 14. storočia už tu stál vodný hrad. Bol sídlom bohatých zemepánov Drugethovcov, ktorí vlastnili Humenné, jeho okolie i neďaleké hrady. V roku 1619 mesto a okolie dobyl Gabriel Bethlen. V tomto sa začalo nové stavebné obdobie. Hrad totiž do základov vyhorel a na jeho mieste sa postavil nový a veľký reprezentačný kaštieľ. Kaštieľ stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov.Výstavba trvala niekoľko rokov. Postupne sa vybudovala veľká stavba štvorcového pôdorysu s ústredným dvorom a mohutnými štvorcovými nárožnými vežami. Pozostatky stredovekého hradu zakomponovali do nového a to padacím mostom pri vstupe do kaštieľa. Strecha bola ukončená atikou, a to signalizovalo dokončenie stavby. Kaštieľ bol reálne dokončený na prelome 16. a 17. storočia, čím sa zaradil medzi renesančné stavby na Slovensku.


po smrti Žigmunda Drugetha si kaštieľ rozdelili jeho dve dcéry, Juliana Terézia a Klára. Nastala rekonštrukcia kaštieľa, kedy jeho polovicu prebudovali a zakryli kopulovitou strechou. Neskôr to boli Csákyovci, ktorí sa zaslúžili o prestavbu západnej časti kaštieľa. Po Csákyovcoch prišli Andrássyovci, ktorí boli milovníkom francúzskeho baroka, a tak začali prerábať kaštieľ v duchu francúzskeho baroka. Alexander Andrássy dal postaviť park, v ktorom sa nachádza aj pekný rybník. Po druhej svetovej vojne v roku 1946 zhorela strecha na kaštieli. V roku 1948 bol znárodnený, po ktorom kaštieľ len schátral. S rekonštrukčnými prácami sa začalo v roku 1964 a do používania bol kaštieľ odovzdaný v roku 1972. Okolie kaštieľa si zachovalo svoju podobu dodnes.


kaštieľ v súčasnosti


kaštieľ je dnes sídlom Vihorlatského múzea. Návštevníci si môžu pozrieť v jeho priestoroch umelecko-historickú expozíciu bývania šľachty od renesancie po začiatok 20. storočia, prírodovednú expozíciu, príležitostné výstavy poriadané v priestoroch galérie. Prezentuje aj stálu výstavu, ako jedinú na Slovensku venovanú dejinám Rómov na Slovensku.


humenský zámok bol nedopatrením a neprávom za posledných 50 rokov označovaný ako kaštieľ. V skutočnosti je prekrásnym zámkom, a to dokonca jediným v Prešovskom kraji.


tento kaštieľ má všetky parametre zámku, preto sa pamiatkári usilujú o zmenu terminológie na - Renesančný drugethovský zámok v Humennom.


zaujímavosť a povesť


drugethovci vraj pre svoju záchranu dali vykopať z hradu Jasenov do kaštieľa v Humennom podzemnú tajnú chodbu dlhú asi 3 km. Pri prieskumoch za prvej Československej republiky naozaj sa našli podzemné chodby v kaštieli. Tie ukazovali smer k Jasenovskému hradu, ale po 50 m bol prechod zasypaný.


hovorí sa, že Valentín Drugeth, z rodu Drugethovcov raz v hneve vypálil miestny baziliánsky kláštor, z ktorého sa akoby zázrakom zachránila nepoškodená ikona Božej rodičky. Ikona zakrátko začala roniť slzy. Valentín podivne ochorel, a ikona ronila slzy dovtedy, kým sa nekajal a nedal baziliánom stavať nový kláštor.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. marca 2023, 12:26:21

bottom of page