lista s ornamentom.png

ZEMPLÍN - KAŠTIEĽ HUMENNÉ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Humenné
Kaštieľ Humenné

press to zoom
Kaštieľ Humenné
Kaštieľ Humenné

press to zoom
1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ V HUMENNOM - prekrásny renesančný kaštieľ impozantných rozmerov. Reprezentatívna budova dnes slúži ako Vihorlatské múzeum. Pri kaštieli sa rozprestiera anglický park s rybníkom a za ním nádherný skanzen Vihorlatského múzea s expozíciou ľudovej architektúry.

REGIÓN: ► ZEMPLÍN a VIHORLAT

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

164 mnm

HUMENNÉ

+421 57 775 2240

icon_sport_VODNÁ_PLOCHA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.21.02.02
ZEMPLÍN - KAŠTIEĽ HUMENNÉ
Kaštieľ Humenné
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Máj - Október

pondelok-piatok

sobota-nedeľa

November - Apríl

pondelok-piatok09:00 - 18:00

10:00 - 18:00


09:00 - 15:00

POPLATOK ZA VSTUP

3,00€

1,50€

2,00€

Dospelí

Deti

Seniori

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:09:30

SPRIEVODCA


Kaštieľ nájdete v centre mesta Humenné. Je obkolesený úchvatným parkom a vstup strážia majestátne levy. Ak ste do mesta Humenné zavítali autom môžete ho odstaviť na parkovisku na Mierovej ulici, kde sa nachádza parkovisko, ktoré je blízkosti kaštieľa. Z autobusovej stanice to zvládnete ani nie za 10 minút, kaštieľ je vzdialený len 700 metrov. Z vlakovej stanice je to trošku viac a to 1,5 km, ale tiež to zvládnete do 20 minút.


História


Kaštieľ sa prvýkrát spomína v roku 1449 ešte ako kúria. Pravdepodobne na prelome 13. A 14. storočia už tu stál vodný hrad. Bol sídlom bohatých zemepánov Drugethovcov, ktorí vlastnili Humenné, jeho okolie i neďaleké hrady. V roku 1619 mesto a okolie dobyl Gabriel Bethlen. V tomto sa začalo nové stavebné obdobie. Hrad totiž do základov vyhorel a na jeho mieste sa postavil nový a veľký reprezentačný kaštieľ. Kaštieľ stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov.Výstavba trvala niekoľko rokov. Postupne sa vybudovala veľká stavba štvorcového pôdorysu s ústredným dvorom a mohutnými štvorcovými nárožnými vežami. Pozostatky stredovekého hradu zakomponovali do nového a to padacím mostom pri vstupe do kaštieľa. Strecha bola ukončená atikou, a to signalizovalo dokončenie stavby. Kaštieľ bol reálne dokončený na prelome 16. a 17. storočia, čím sa zaradil medzi renesančné stavby na Slovensku.

Po smrti Žigmunda Drugetha si kaštieľ rozdelili jeho dve dcéry, Juliana Terézia a Klára. Nastala rekonštrukcia kaštieľa, kedy jeho polovicu prebudovali a zakryli kopulovitou strechou. Neskôr to boli Csákyovci, ktorí sa zaslúžili o prestavbu západnej časti kaštieľa. Po Csákyovcoch prišli Andrássyovci, ktorí boli milovníkom francúzskeho baroka, a tak začali prerábať kaštieľ v duchu francúzskeho baroka. Alexander Andrássy dal postaviť park, v ktorom sa nachádza aj pekný rybník. Po druhej svetovej vojne v roku 1946 zhorela strecha na kaštieli. V roku 1948 bol znárodnený, po ktorom kaštieľ len schátral. S rekonštrukčnými prácami sa začalo v roku 1964 a do používania bol kaštieľ odovzdaný v roku 1972. Okolie kaštieľa si zachovalo svoju podobu dodnes.


Kaštieľ v súčasnosti


Kaštieľ je dnes sídlom Vihorlatského múzea. Návštevníci si môžu pozrieť v jeho priestoroch umelecko-historickú expozíciu bývania šľachty od renesancie po začiatok 20. storočia, prírodovednú expozíciu, príležitostné výstavy poriadané v priestoroch galérie. Prezentuje aj stálu výstavu, ako jedinú na Slovensku venovanú dejinám Rómov na Slovensku.

Humenský zámok bol nedopatrením a neprávom za posledných 50 rokov označovaný ako kaštieľ. V skutočnosti je prekrásnym zámkom, a to dokonca jediným v Prešovskom kraji.

Tento kaštieľ má všetky parametre zámku, preto sa pamiatkári usilujú o zmenu terminológie na - Renesančný drugethovský zámok v Humennom.


Zaujímavosť a povesť


Drugethovci vraj pre svoju záchranu dali vykopať z hradu Jasenov do kaštieľa v Humennom podzemnú tajnú chodbu dlhú asi 3 km. Pri prieskumoch za prvej Československej republiky naozaj sa našli podzemné chodby v kaštieli. Tie ukazovali smer k Jasenovskému hradu, ale po 50 m bol prechod zasypaný.

Hovorí sa, že Valentín Drugeth, z rodu Drugethovcov raz v hneve vypálil miestny baziliánsky kláštor, z ktorého sa akoby zázrakom zachránila nepoškodená ikona Božej rodičky. Ikona zakrátko začala roniť slzy. Valentín podivne ochorel, a ikona ronila slzy dovtedy, kým sa nekajal a nedal baziliánom stavať nový kláštor.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png