top of page

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

204 mnm

hanušovce nad topľou

+421 57 445 2371

.kaštieľ hanušovceje renesančno-barokový kaštieľ rodiny Dežöfiovcov postavený na prelome 17. a 18. storočia. Charakteristická je jeho bohatá štuková výzdoba a to ako fasády tak aj interiérov. Kaštieľ je v súčasnosti sídlom miestneho Vlastivedného múzea.

.otváracie doby

máj - september

pondelok - piatok

sobota - nedeľa

október - apríl

pondelok - piatok

sobota - nedeľa


08:00 - 18:00

08:00 - 14:00


08:00 - 16:00

zatvorené

.poplatok za vstup

5,00 €

9,00 €

dospelí

rodinná vstupenka

kaštieľ hanušovce

kaštieľ hanušovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


mesto Hanušovce nad Topľou leží na hlavnom ťahu medzi Prešovom a Vranovom nad Topľou. Kaštieľ stojí uprostred mesta na malom vŕšku, je z centra pekne viditeľný. Pri kaštieli je parkovisko zdarma, v prípade ak by bolo plné, pohodlne sa dá zaparkovať kdekoľvek.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


v priestoroch kaštieľa v súčasnosti sídli Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou, ktorého súčasťou je niekoľko zaujímavých zbierok. Jedna z nich je zbierka prírodného bohatstva vranovského regiónu. Môžete si pozrieť vystavené vypreparované zvieratá ako vtáky, jelenia zver, vlci, líšky a diviaky. Ďalšia zbierka je určená pre milovníkov druhohôr a treťohôr, čakajú ich skameneliny morských živočíchov. Pre miestnych je lákadlom zbierka o Histórii vranovského regiónu. V tej sú umiestnené archeologické nálezy, ukážky ľudových remesiel a náboženské predmety. Pre milovníkov 1. a 2. svetovej vojny sú pripravené vojnové pamiatky a dokumenty.


uprostred mesta, tesne pred prechodom cez Hanušovský potok, môžete uvidieť kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý stojí v dominantnej polohe medzi dvoma kaštieľmi, kaštieľom Hanušovce a Malým Šošovským kaštieľom neďaleko od hlavnej cesty v smere od Prešova. Juhozápadne asi 150 metrov leží Archeopark Hanušovce, ktorý vznikol v roku 2014 a ponúka návštevníkom jedinečnú možnosť vidieť obydlia ľudí z praveku a raného stredoveku na vlastné oči.

Zaujímavé sú aj štyri viadukty nazývané Hanušovské, na trati smerom na Kapušany. Boli postavené v rokoch 1939 až 1943. Z nich najväčší sa klenie priamo nad Hanušovcami, ktorý v čase svojho vzniku patril k najväčším v strednej Európe.


trochu z histórie


história kaštieľa siaha do 17. storočia, kedy bol postavený v renesančnom slohu. Z tohto obdobia sa zachovali renesančné klenby, blokový pôdorys a štyri nárožné veže. S príchodom 18. storočia ho majitelia zmodernizovali a to v novom, vtedy modernom barokovom štýle.


okolo kaštieľa sa nachádzal rozsiahly park s mnohými okrasnými drevinami, dnes je však z veľkej časti už len spomienkou. V roku 1970 kaštieľ prešiel celkovou rekonštrukciou, po ktorej sa do jeho priestorov presťahovalo okresné múzeum. Nejaký čas predtým tam sídlila meštianska škola aj velenie pracovného tábora pre neprispôsobivé živly počas vojny. Kaštieľ si toho zažil dosť a aj dnes má čím zaujať, hlavne archeoparkom.


pár tipov pre turistov v okolí


kostol nanebovzatia panny márie – kostol z druhej polovice 13. storočia stojí v meste na vyvýšenej polohe medzi dvoma kaštieľmi. Spolu s nimi vytvára jedinečný areál svedčiaci o význame mesta v minulosti.


zrúcanina hradu čičva - ruiny gotického hradu tvoria dominantu obce Podčičva vzdialenej okolo 35 km. Prvé písomné zmienky o malej strážnej pevnosti v priesmyku Poľská brána, sú už z roku 1270. Hrad bol po Thökölyho a po Rákocziho povstaní a po obsadení cisárskymi vojskami v roku 1711 zničený.


zrúcanina kapušiansky hrad - zrúcanina hradu nad obcou Kapušany, nad cestou do Bardejova, na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Je to necelých 16 km západne od Hanušoviec. Na pomerne strmom kopci, na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


vodná nádrž veľká domaša - sa nachádza 28 km severovýchodne od mesta.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. marca 2023, 13:10:42

bottom of page