top of page

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

109 mnm

-

+421 56 686 4105

.zemplínska šírava– bezpochyby patrí medzi hlavné turistické lákadlá východného Slovenska. Patrí jej druhá priečka najväčšej vodnej nádrže na Slovensku, po Oravskej priehrade. Zažila už svoje vrcholy aj pády, napriek tomu patrí medzi turistické ciele, ktoré sa oplatí navštíviť. Môže sa pýšiť najväčším počtom slnečných dní v roku.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

zemplínska šírava

zemplínska šírava

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kde zemplínsku šíravu nájdete?


zemplínska šírava je vodná nádrž nachádzajúca sa na východnom Slovensku, v povodí Bodrogu pod kopcami Vihorlatských vrchov. Z Michaloviec je to na skok. Autom sa môžete doviesť do ktoréhokoľvek strediska alebo využiť autobusovú dopravu. Autobusom alebo vlakom sa môžete dopraviť do Michaloviec a odtiaľ pokračovať buď pešo alebo sa nechať odviesť autobusom do dedín, ktoré sú okolo Zemplínskej Šíravy.


v celom okolí Šíravy sa nachádza množstvo ubytovacích zariadení, ale ak ste skôr dobrodruh môžete zvoliť kempovanie alebo si vychutnať teplú letnu noc pod holým nebom. Zemplínska Šírava slúži nielen na rekreáciu, ale hlavne na ochranu pred povodňami, a pre poľnohospodársky a vodný priemysel.


čo všetko môžete na Zemplínskej Šírave robiť?


ak máte radi potápanie a rybolov tak Zemplínska Šírava môže byť pre vás zaujímavá lebo je bohatá na podvodný život. Rozvíja sa tu rybolov. Ale čo je zaujímavé, že v rekreačnom stredisku Medvedia hora, sa nachádza budova starého kameňolomu pod vodou. Ide o poschodovú budovu s výškou 12 metrov. Potápať sa tam dá len na vlastnú zodpovednosť.


šírava bola v minulosti nazývaná Zemplínska Sĺňava, preto ju môžeme na starých pohľadniciach nájsť podľa tohto názvu.


šíravu poznajú ako najteplejšiu oblasť na Slovensku, kde slniečko svieti neskutočných 2200 hodín ročne. Má veľmi priaznivé klimatické podmienky na kúpanie, vodné športy, rybolov, cykloturistiku či pešiu turistiku v okolitých Vihorlatských vrchoch. Medvedia hora má ako jediné stredisko na Šírave štrkový vstup do vody, čím má oproti ostatným strediskám výhodu. Možno aj preto patrí k najnavštevovanejším.


dedinka pri Šírave Klokočov, sa radí medzi významné pútnické miesta na Slovensku. Každoročne sa veriaci i z ďalekých kútov Slovenska stretávajú na mieste zasvätenom Panne Márii.


história


pred výstavbou vodnej nádrže sa na jej ploche nenachádzala nijaká obec. Počas 2. svetovej vojny tu pristávali nemecké lietadlá. Tie sa na Slovensku pripravovali zaútočiť na Poľsko. Letisko postavili v lete 1939. Šírava bola postavená v rokoch 1961 – 1965. Prvotným účelom výstavby priehrady mala byť ochrana pred záplavami a zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy. S rekreáciou sa rátalo iba okrajovo v troch strediskách cestovného ruchu. Hneď po prvej sezóne, v roku 1966 počet rekreantov všetkých prekvapil. O dva roky neskôr sa návštevnosť dostala za hranicu pol milióna ľudí, a o pár rokov presiahla jeden milión. Tento neočakávaný záujem mal vplyv na rozvoj stredísk a nadmernú, neorganizovanú výstavbu turistických zariadení. Šírava má svoje slávne časy už dávno za sebou. Pádom socializmu a možnosťou cestovať už aj do zahraničia, začali slovenskí dovolenkári viac cestovať po svete. Išli za ozajstným morom. No a dnešné čísla nie sú ani desatina z toho, čo vodná plocha prilákala kedysi.

Vodná plocha má rozlohu 33 km². Je 11 km dlhá, 3,5 km široká, s hĺbkou maximálne 14,7 m. Nádrž je vytvorená 6 až 8 metrovými hrádzami dlhými 7 346 m. Do vodnej nádrže tečie rieka Laborec prostredníctvom prívodného Šíravského kanála, vodu zasa odvádza Zalužický kanál a rieka Čierna voda.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

18. marca 2023, 14:41:13

bottom of page