top of page

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

186 mnm

-

+421 905 212 421

.vyhliadková veža tokaj - uprostred tokajských viníc, v malebnej obci Malá Tŕňa sa nachádza nová zaujímavosť v podobe turistickej rozhľadne. Hneď na prvý pohľad upúta architektúrou. Má tvar obrovského vínneho suda. Vyrástla v roku 2015 je 12 metrov vysoká a už stihla získať nevšedné ocenenia - nomináciu Stavba roka 2015, Cenu Vydavateľstva EUROSTAV a Cenu verejnosti. Ponúka zaujímavé pohľady na Tokajskú vinohradnícku oblasť.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

vyhliadková veža tokaj

vyhliadková veža tokaj

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodcamalá tŕňa


obec Malá Tŕňa sa nachádza na východnom Slovensku, v trebišovskom okrese, na juhozápadnom úpätí Zemplínskych vrchov. Označuje sa za srdce a vstupnú bránu do Tokajskej vinohradníckej oblasti. Zaujme hlavne vinohradníctvom a dlhotradujúcim remeslom pestovania viniča a výroby kvalitného vínneho moku. Z turistického hľadiska však ponúka aj prehliadku pamätihodností akými sú renesančný kostol či kaštieľ z 18. storočia. Avšak najväčšiu pozornosť púta nová turistická dominanta, dvanásť metrov vysoká vyhliadková veža.


prístup k veži


turistická rozhľadňa, veža, pozorovňa, už z diaľky zaujme svojím nevšedným tvarom. Vyhliadková veža poskytuje krásne pohľady na tokajský región, ktorý patrí síce medzi najmenšie ale o to viac významnejšie vinárske oblasti Slovenska.


návštevníkom je k dispozícii aj ďalekohľad a informačné tabule s popismi panorámy, vďaka ktorým sa presne vie, kde čo môžeme vidieť.


dostať sa k vyhliadkovej veže je naozaj veľmi jednoduché, nachádza sa vedľa cesty. K veži vedie asfaltová cesta, ktorá ide z Malej Tŕnej do Černochova. Môžete prísť autom alebo bicyklom.


o vyhliadkovej veži


stavba je postavená z oceľovej konštrukcie, ktorú dotvárajú drevené lamely. Celková výška veže je 13 metrov, ale úroveň vyhliadky dosahuje 12 metrov. Stojí na betónovom základe a tvorí ju vyše 900 spojov a 1800 matíc. Na samý vrchol sa človek dostane pomocou schodiska ukrytého v strede celej veže.  Táto jedinečná, architektonická, pozoruhodná stavba je vybavená aj nočným osvetlením, vďaka ktorému ponúka návštevníkom nezabudnuteľný zážitok v podobe vychutnávania večerného čara Tokaja priamo pod hviezdami. Nočné osvetlenie len a len zvýrazní krásu a čaro veže.


vyhliadková veža Tokaj vznikla vďaka projektu Tokaj je len jeden, ktorý finančne podporil Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce. Vežu v tvare dreveného suda postavili pri Malej Tŕni, kde ju 30.5.2015, počas osláv sv. Urbana slávnostne otvorili a rozsvietili. Poďakovanie patrí autorovi architektonického riešenia a projektantom vyhliadkovej veže - Michalovi Mihaľákovi a Jánovi Kanóczovi. Hlavným cieľom projektu Tokaj je len jeden je zachovanie značky kvalitného vína, ktoré sa tu pestuje a jeho prenos na tradičné i netradičné produkty, ktoré sa s vínom spájajú a tým sa rozšírila ponuka pre návštevníkov tohto kraja.


odborná porota udelila cenu za vysokú kvalitu architektonického riešenia veže. Prihliadla aj na celkovú filozofiu, architektonický koncept, a esteticky výborne zvládnuté riešenie nosného systému konštrukcie, a v prvom rade na kvalitnú stavbu. Cenu získali aj za samotný návrh a riešenie osvetlenia stavby, pri ktorých nezabudli na uplatnenie moderných technológií. Samotný prínos pre rozvoj cestovného ruchu v regióne hrá veľmi dôležitú rolu. 


cieľom regiónu je rozšírenie a zlepšenie služieb. Aby návštevníci, ktorí sa už dostali do toho čarokrásneho regiónu, po kúpe alebo ochutnávke vín hneď neodchádzali, ale ostali, objavovali, precítili atmosféru regiónu, spoznávali kultúrne, prírodné a historické bohatstvo Tokaja.


turisti tak môžu vidieť aj tradičné pečenie chleba, prípravu výrobkov z včelích produktov či viničného prútia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

18. marca 2023, 14:24:06

bottom of page