lista s ornamentom.png

ZEMPLÍN - VYHLIADKOVÁ VEŽA TOKAJ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Rozhľadňa Tokaj
Rozhľadňa Tokaj

Rozhľadňa Tokaj
Rozhľadňa Tokaj

1/1
icon_STARS 5.0.png

VYHLIADKOVÁ VEŽA TOKAJ, MALÁ TŔŇA - uprostred tokajských viníc, v malebnej obci Malá Tŕňa sa nachádza nová zaujímavosť v podobe turistickej rozhľadne. Hneď na prvý pohľad upúta architektúrou. Má tvar obrovského vínneho suda. Vyrástla v roku 2015 je 12 metrov vysoká a už stihla získať nevšedné ocenenia - nomináciu Stavba roka 2015, Cenu Vydavateľstva EUROSTAV a Cenu verejnosti. Ponúka zaujímavé pohľady na Tokajskú vinohradnícku oblasť.

REGIÓN: ► ZEMPLÍN a VIHORLAT

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

186 mnm

-

+421 905 212 421

icon_HOME.png

SK.21.00.25

VÝHLIADKOVÁ VEŽA TOKAJ

icon_sport_VODNÁ_PLOCHA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.21.00.25
ZEMPLÍN - VYHLIADKOVÁ VEŽA TOKAJ
Rozhľadňa Tokaj
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti voľne prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti voľne prístupná

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:08:48

SPRIEVODCA


Malá Tŕňa


Obec Malá Tŕňa sa nachádza na východnom Slovensku, v trebišovskom okrese, na juhozápadnom úpätí Zemplínskych vrchov. Označuje sa za srdce a vstupnú bránu do Tokajskej vinohradníckej oblasti. Zaujme hlavne vinohradníctvom a dlhotradujúcim remeslom pestovania viniča a výroby kvalitného vínneho moku. Z turistického hľadiska však ponúka aj prehliadku pamätihodností akými sú renesančný kostol či kaštieľ z 18. storočia. Avšak najväčšiu pozornosť púta nová turistická dominanta, dvanásť metrov vysoká vyhliadková veža.


Prístup k veži


Turistická rozhľadňa, veža, pozorovňa, už z diaľky zaujme svojím nevšedným tvarom. Vyhliadková veža poskytuje krásne pohľady na tokajský región, ktorý patrí síce medzi najmenšie ale o to viac významnejšie vinárske oblasti Slovenska.

Návštevníkom je k dispozícii aj ďalekohľad a informačné tabule s popismi panorámy, vďaka ktorým sa presne vie, kde čo môžeme vidieť.

Dostať sa k vyhliadkovej veže je naozaj veľmi jednoduché, nachádza sa vedľa cesty. K veži vedie asfaltová cesta, ktorá ide z Malej Tŕnej do Černochova. Môžete prísť autom alebo bicyklom.


O vyhliadkovej veži


Stavba je postavená z oceľovej konštrukcie, ktorú dotvárajú drevené lamely. Celková výška veže je 13 metrov, ale úroveň vyhliadky dosahuje 12 metrov. Stojí na betónovom základe a tvorí ju vyše 900 spojov a 1800 matíc. Na samý vrchol sa človek dostane pomocou schodiska ukrytého v strede celej veže.  Táto jedinečná, architektonická, pozoruhodná stavba je vybavená aj nočným osvetlením, vďaka ktorému ponúka návštevníkom nezabudnuteľný zážitok v podobe vychutnávania večerného čara Tokaja priamo pod hviezdami. Nočné osvetlenie len a len zvýrazní krásu a čaro veže.


Vyhliadková veža Tokaj vznikla vďaka projektu Tokaj je len jeden, ktorý finančne podporil Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce. Vežu v tvare dreveného suda postavili pri Malej Tŕni, kde ju 30.5.2015, počas osláv sv. Urbana slávnostne otvorili a rozsvietili. Poďakovanie patrí autorovi architektonického riešenia a projektantom vyhliadkovej veže - Michalovi Mihaľákovi a Jánovi Kanóczovi. Hlavným cieľom projektu Tokaj je len jeden je zachovanie značky kvalitného vína, ktoré sa tu pestuje a jeho prenos na tradičné i netradičné produkty, ktoré sa s vínom spájajú a tým sa rozšírila ponuka pre návštevníkov tohto kraja.


Odborná porota udelila cenu za vysokú kvalitu architektonického riešenia veže. Prihliadla aj na celkovú filozofiu, architektonický koncept, a esteticky výborne zvládnuté riešenie nosného systému konštrukcie, a v prvom rade na kvalitnú stavbu. Cenu získali aj za samotný návrh a riešenie osvetlenia stavby, pri ktorých nezabudli na uplatnenie moderných technológií. Samotný prínos pre rozvoj cestovného ruchu v regióne hrá veľmi dôležitú rolu. 


Cieľom regiónu je rozšírenie a zlepšenie služieb. Aby návštevníci, ktorí sa už dostali do toho čarokrásneho regiónu, po kúpe alebo ochutnávke vín hneď neodchádzali, ale ostali, objavovali, precítili atmosféru regiónu, spoznávali kultúrne, prírodné a historické bohatstvo Tokaja.

Turisti tak môžu vidieť aj tradičné pečenie chleba, prípravu výrobkov z včelích produktov či viničného prútia.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png