lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

malé karpaty - hrad dobrá voda

icon_HOME.png

sk.02.00.19

hrad-dobra-voda

.hrad dobrá voda
.hrad dobrá voda

press to zoom
.hrad dobrá voda
.hrad dobrá voda

press to zoom
1/1
icon_hist_ZÁMOK.png

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

360 mnm

-

+421 33 557 5004

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.02.00.19
malé karpaty - hrad dobrá voda
.hrad dobrá voda
.hrad dobrá voda


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.hrad dobrá voda - rozsiahla zrúcanina gotického hradu, ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda. Leží vo výške 320 m n. m. Dobrá Voda láka návštevníkov aj prírodnými pamiatkami. Môžete tu obdivovať krásy prírodnej rezervácie Slopy v ktorej sa hrad nachádza. Dobrá Voda a blízke okolie ponúka ideálne podmienky pre cykloturistiku i pešiu turistiku.

.otváracie hodiny

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

.sprievodcaako sa dá ku hradu dostať ?


hrad Dobrá Voda je rozsiahla a čarovná ruina dobre ukrytá v lese. Vychádzku na hrad je najlepšie začať pri kostole v strede obce Dobrá Voda, kde môžeme aj prípadne zaparkovať auto. Vedľa kostola sa nachádza významná križovatka turistických trás, na ktorej si zvolíme červenú značku. Cesta vedie okolo cintorína, ku hradu to trvá okolo 30 minút.


trochu z histórie


koncom 13. storočia dal na mieste zaniknutého staroslovanského hradiska prívrženec Matúša Čáka Trenčianskeho, magister Aba Veľký postaviť hrad. Strážil tzv. Českú cestu vedúcu cez hrebeň Malých Karpát, ktorá vychádzala z Dechtíc, prechádzala cez Dobrú Vodu a horským priesmykom ďalej na západ. Hrad tvorila podlhovastá stavba s palácom po oboch stranách s hranolovými vežami. K palácu sa pripájala ďalšia časť, zakončená kaplnkou na skalnom výbežku. Na niekoľko mesiacov sa stal majiteľom Matúš Čák Trenčiansky, avšak o niekoľko mesiacov zomrel na Trenčianskom hrade, a hrad sa stal kráľovským majetkom. Z tohto obdobia pochádza prvá písomná zmienka o hrade. Koncom 16. storočia vtedajší majitelia Orsághovci hrad zabezpečili predbraním a prestavali aj dolné nádvorie, ktoré doplnili niekoľkými baštami v hradobnom múre. Neskôr sa prostredníctvom hrdinu proti tureckých bojov

Tomáša Erdődyho, hradné panstvo dostalo do rúk tohto významného rodu Erdődyovcov.


koncom 17. storočia už Erdődyovci obývali mnohé kaštiele i paláce v mestách a hrad Dobrá Voda začal pustnúť. V roku 1767 prevzal Dobrú Vodu Jozef Erdödy. Hrad bol už skoro neobývaný, bol tu len kastelán a niekoľko hajdúchov, slúžil ako väzenie pre poddaných. Hrad postupne upadal. Prispeli k tomu i vojnové udalosti počas Rákócziho povstania na začiatku 18. storočia no i požiar, ktorý tu vypukol v roku 1792 po zásahu bleskom. V roku 1855 sa stal majiteľom hradu a panstva gróf Jozef Pálffy. Pálffyovci vlastnili Dobrú vodu až do polovice 20. storočia ale o hrad sa už nestarali.


čo všetko môžete na hrade vidieť ?


hrad postavili na mieste staršieho hradiska v 13. storočí, v hornatom teréne na skalnom výbežku, na jednej z ciest prechádzajúcich hrebeňom Malých Karpát. Jeho poloha ho predurčovala do úlohy strážneho hradu. Názov hradu je odvodený od početných vodných prameňov v jeho okolí.


za povstania Františka II. Rákócziho v roku 1703, bol hrad veľmi poškodený ale následne bol opravený. V 18. storočí však hrad zachvátil požiar a nepodarilo sa ho už obnoviť. Podobne ako množstvo iných ruín v Malých Karpatoch sa pomaly rozpadáva. Zachovala sa ešte časť muriva s opevnením a zvyšky niekoľkých stavieb. Priestory hradu sú prerastené množstvom náletovej zelene, ktorá celým objektom prerastá. Napriek tomu jeho ruiny sú malebným doplnkom tejto časti malokarpatskej krajiny.


pár tipov pre turistov v okolí


z obce vedie južným smerom modro značkovaná trasa k romantickej zrúcanine Kostola a kláštora sv. Kataríny, u miestnych obyvateľov známej ako Katarínka. Dal ho v roku 1618 postaviť Krištof Erdődy a zasvätil ho sv. Kataríne, ktorá sa podľa legendy na tomto mieste zjavovala mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu.


v blízkosti zrúcanín kláštora sa nachádza zaujímavý poľovnícky kaštieľ Planinka. V roku 1808 tu na poľovačku zavítal aj cisár František II. spolu s manželkou.


povesti


za temných nocí vídať na hradbách bludné zjavenie rytiera, ako krajine i nebesám hrozí plamenným mečom. Má to byť duch niekdajšieho majiteľa Dobrej Vody, ktorého kráľ pre napáchané zbojstvá prikázal vsadiť do temnice hradu a on tam v útrapách našiel smrť.


1/41
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. apríla 2022, 16:21:54

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór