top of page
kaštieľ chtelnica

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

212 mnm

-

+421 903 919 220

.kaštieľ chtelnica  - dominanta a pýcha obce z konca 16. storočia. Kaštieľ bol vo vlastníctve významných šľachtických rodov Erdődyovcov a neskôr Pálffyovcov. Je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok. Za kaštieľom sa nachádza rozsiahly park s rybníkom. V zrekonštruovaných častiach kaštieľa sa nachádzajú reprezentačné priestory regionálneho múzea a galérie.

kaštieľ chtelnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie hodiny

celoročne

utorok

štvrtok

sobota

nedeľa

13:00 - 17:00

13:00 - 17:00

10:00 - 17:00

10:00 - 17:00

.poplatok za vstup

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ sa nachádza na ľavej strane cesty z Chtelnice smerom do Trstína. Ak prídete autobusom tak vystúpte na námestí a už ste blízko kaštieľa. Ak prídete autom, parkovisko je hneď pri námestí. Kto má záujem o históriu, architektúru alebo umenie by nemal vynechať návštevu kaštieľa v Chtelnici. Tento kaštieľ v minulosti očaril aj Máriu Teréziu.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


celý objekt sa skladá z centrálne umiestnenej hlavnej budovy kaštieľa, ktorá je obklopená štyrmi pavilónmi. Zrekonštruované pavilóny patriace k hlavnej budove ponúkajú bohaté využitie svojich priestorov. V pivničných priestoroch, v ktorých sa v minulosti skladovalo veľké množstvo vína, sa nachádza regionálne múzeum, ktoré spravuje viaceré zbierky. Činnosť múzea je zameraná na dokumentovanie a prezentovanie dejín bývalého mestečka Chtelnica a jeho okolia. Vo východnom pavilóne sa nachádza Kaplnka Ukrižovania, ktorú dal v roku 1769 postaviť gróf Erdődy. Nad kaplnkou je umiestnená expozícia liturgických odevov a kresťanských kníh. V severnom pavilóne vznikla Malokarpatská galéria. Kaštieľ sa stal kultúrnym priestorom obce.


trochu z histórie


v kaštieli počas 2. svetovej vojny sídlila škola Hlinkovej mládeže. Po 2.svetovej vojne kaštieľ získal štát a postupom času začal chátrať. V roku 2012 sa však obec rozhodla zmeniť stav už schátraného kaštieľa a začala s jeho renováciou, ktorá pokračuje dodnes.


pár tipov pre turistov v okolí


čachtický hrad – tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


hrad beckov – Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


molpír - archeologické nálezisko pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.


kostol a kláštor svätej kataríny alexandrijskej - zrúcanina pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:23:21

bottom of page