lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - KAŠTIEĽ CHTELNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Chtelnica Malé Karpaty
Kaštieľ Chtelnica Malé Karpaty

press to zoom
Kaštieľ Chtelnica Malé Karpaty
Kaštieľ Chtelnica Malé Karpaty

press to zoom
1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

212 mnm

-

+421 903 919 220

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.00.20

KAŠTIEĽ CHTELNICA

KAŠTIEĽ CHTELNICA - dominanta a pýcha obce z konca 16. storočia. Kaštieľ bol vo vlastníctve významných šľachtických rodov Erdődyovcov a neskôr Pálffyovcov. Je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok. Za kaštieľom sa nachádza rozsiahly park s rybníkom. V zrekonštruovaných častiach kaštieľa sa nachádzajú reprezentačné priestory regionálneho múzea a galérie.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.00.20
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 11:13:39

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

Utorok

Štvrtok

Sobota

Nedeľa


13:00 - 17:00

13:00 - 17:00

10:00 - 17:00

10:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné 

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ sa nachádza na ľavej strane cesty z Chtelnice smerom do Trstína. Ak prídete autobusom tak vystúpte na námestí a už ste blízko kaštieľa. Ak prídete autom, parkovisko je hneď pri námestí. Kto má záujem o históriu, architektúru alebo umenie by nemal vynechať návštevu kaštieľa v Chtelnici. Tento kaštieľ v minulosti očaril aj Máriu Teréziu.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Celý objekt sa skladá z centrálne umiestnenej hlavnej budovy kaštieľa, ktorá je obklopená štyrmi pavilónmi. Zrekonštruované pavilóny patriace k hlavnej budove ponúkajú bohaté využitie svojich priestorov. V pivničných priestoroch, v ktorých sa v minulosti skladovalo veľké množstvo vína, sa nachádza regionálne múzeum, ktoré spravuje viaceré zbierky. Činnosť múzea je zameraná na dokumentovanie a prezentovanie dejín bývalého mestečka Chtelnica a jeho okolia. Vo východnom pavilóne sa nachádza Kaplnka Ukrižovania, ktorú dal v roku 1769 postaviť gróf Erdődy. Nad kaplnkou je umiestnená expozícia liturgických odevov a kresťanských kníh. V severnom pavilóne vznikla Malokarpatská galéria. Kaštieľ sa stal kultúrnym priestorom obce.


Trochu z histórie


V kaštieli počas 2. svetovej vojny sídlila škola Hlinkovej mládeže. Po 2.svetovej vojne kaštieľ získal štát a postupom času začal chátrať. V roku 2012 sa však obec rozhodla zmeniť stav už schátraného kaštieľa a začala s jeho renováciou, ktorá pokračuje dodnes.


Pár tipov pre turistov v okolí


Čachtický hrad – tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


Hrad Beckov – Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


Smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


Molpír - archeologické nálezisko pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.


Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej - zrúcanina pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png