lista s ornamentom.png

MALÉ KARPATY - KAŠTIEĽ CHTELNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Chtelnica Malé Karpaty
Kaštieľ Chtelnica Malé Karpaty

Kaštieľ Chtelnica Malé Karpaty
Kaštieľ Chtelnica Malé Karpaty

1/1

REGIÓN: ► MALÉ KARPATY a TRNAVA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

212 mnm

-

+421 903 919 220

icon_STARS 5.0.png
icon_HOME.png

SK.02.00.20

KAŠTIEĽ CHTELNICA

KAŠTIEĽ CHTELNICA - dominanta a pýcha obce z konca 16. storočia. Kaštieľ bol vo vlastníctve významných šľachtických rodov Erdődyovcov a neskôr Pálffyovcov. Je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok. Za kaštieľom sa nachádza rozsiahly park s rybníkom. V zrekonštruovaných častiach kaštieľa sa nachádzajú reprezentačné priestory regionálneho múzea a galérie.

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZÁMOK.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.02.00.20
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 11:13:39

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

Utorok

Štvrtok

Sobota

Nedeľa


13:00 - 17:00

13:00 - 17:00

10:00 - 17:00

10:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné 

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ sa nachádza na ľavej strane cesty z Chtelnice smerom do Trstína. Ak prídete autobusom tak vystúpte na námestí a už ste blízko kaštieľa. Ak prídete autom, parkovisko je hneď pri námestí. Kto má záujem o históriu, architektúru alebo umenie by nemal vynechať návštevu kaštieľa v Chtelnici. Tento kaštieľ v minulosti očaril aj Máriu Teréziu.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Celý objekt sa skladá z centrálne umiestnenej hlavnej budovy kaštieľa, ktorá je obklopená štyrmi pavilónmi. Zrekonštruované pavilóny patriace k hlavnej budove ponúkajú bohaté využitie svojich priestorov. V pivničných priestoroch, v ktorých sa v minulosti skladovalo veľké množstvo vína, sa nachádza regionálne múzeum, ktoré spravuje viaceré zbierky. Činnosť múzea je zameraná na dokumentovanie a prezentovanie dejín bývalého mestečka Chtelnica a jeho okolia. Vo východnom pavilóne sa nachádza Kaplnka Ukrižovania, ktorú dal v roku 1769 postaviť gróf Erdődy. Nad kaplnkou je umiestnená expozícia liturgických odevov a kresťanských kníh. V severnom pavilóne vznikla Malokarpatská galéria. Kaštieľ sa stal kultúrnym priestorom obce.


Trochu z histórie


V kaštieli počas 2. svetovej vojny sídlila škola Hlinkovej mládeže. Po 2.svetovej vojne kaštieľ získal štát a postupom času začal chátrať. V roku 2012 sa však obec rozhodla zmeniť stav už schátraného kaštieľa a začala s jeho renováciou, ktorá pokračuje dodnes.


Pár tipov pre turistov v okolí


Čachtický hrad – tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


Hrad Beckov – Hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


Smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


Molpír - archeologické nálezisko pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.


Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej - zrúcanina pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png