lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

malé karpaty - zámok smolenice

icon_HOME.png

sk.02.00.09

zamok-smolenice

icon_STARS 5.0.png
.zámok smolenice
.zámok smolenice

press to zoom
.zámok smolenice
.zámok smolenice

press to zoom
1/1
icon_hist_ZÁMOK.png

región: malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

296 mnm

-

+421 33 558 6191

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.02.00.09
malé karpaty - zámok smolenice
.zámok smolenice

.zámok smolenice – ak sa chcete na malokarpatskú prírodu pozrieť z vtáčej perspektívy, mali by ste navštíviť Smolenice. Je jedným z najmladších zámkov na Slovensku a vyšliapať desiatky schodov na vyhliadkovú vežu, ktorá je dominantou zámku, sa určite oplatí.

Vybudovali ho v 20. storočí na pozostatkoch starého hradu, ktorý v 15. storočí plnil úlohu strážneho hradu.

,otváracie hodiny

jún-september

    iba v nedeľu

júl-august


13:00 - 17:00

10:00 - 18:00

.poplatok za vstup

2,50 €

1,50 €

dospelí

deti, študenti, seniori

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodcaod vstupnej brány až po vežu zdoláte 156 schodov. Prehliadka zámku sa začína na dolnom nádvorí a trvá približne 35 minút. Na nádvorí sa nachádza 60 metrov hlboká studňa. Je hlavným zdrojom vody pre zámok. Prehliadka končí výstupom po 99 schodoch na vyhliadkovú vežu, ktorá je vysoká 33 metrov. Z nej na jednej strane vidno rovnú Trnavskú tabuľu a na druhej strane kopce Malých Karpát.


k zámku po vlastných


ak ste do Smoleníc zavítali autom, nechajte ho zaparkované v obci za kostolom, odtiaľ vás už navedú značky k samotnému hradu. Priamo k zámku je vjazd autom zakázaný, ak tam nie ste ubytovaní.


vo vnútri zámku môžete vidieť červený, žltý i modrý salónik, zasadaciu sieň či poľovnícky salónik. Sprievodcovia vám ukážu, kde v roku 1961 spal najmocnejší muž Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov. Ubytovaní tam boli prezidenti Michal Kováč a Václav Havel, ale aj premiéri krajín V4.


história zámku


smolenický zámok je najmladším zámkom na Slovensku. Vybudovali ho  v 20. storočí na pozostatkoch starého hradu, ktorý v 15. storočí plnil úlohu strážneho hradu. Patril kráľovi a bolo tu ubytované vojsko. Začiatkom 16. storočia sa majiteľmi Smoleníc stali Országhovci. Život na hrade sa začal rozvíjať až za Erdődyovcov, ktorí sa pánmi Smoleníc stali koncom 16. storočia. Na začiatku 18. storočia, keď František Rákoczi povstal proti cisárovi a chcel vydobyť Uhorsku samostatnosť, sa Smolenický hrad stal dejiskom bojov medzi kurucmi a cisárskym vojskom. Za napoleonských vojen hrad vyhorel.


súčasný Smolenický zámok začal budovať majiteľ Jozef Pálffy, ktorý sa inšpiroval zámkami vo Francúzsku. Dal ho postaviť podľa projektu architekta Jozefa Huberta. V roku 1945 sa majiteľom zámku stal štát, prevzala ho Slovenská národná rada a zvolila si ho za svoje letné sídlo. V roku 1953 bol odovzdaný Slovenskej akadémii vied, aby sa stal reprezentačným miestom pre stretnutia vedcov z celého sveta. Počas roka sa v ňom konajú mnohé vedecké i spoločenské podujatia.


na zámku ani v okolí sa nudiť nebudete


priamo pod zámkom sa nachádza udržiavaný a rozľahlý anglický park s lúkami, ktorý je ako stvorený na pekné prechádzky. Počas krásnych dní ho vyhľadávajú predovšetkým rodiny s deťmi. Zámocký park je ideálnym miestom na piknik.


okolie zámku ponúka pešie turistické výlety na malokarpatské kopce, do jaskyne Driny, na praveké hradisko Molpír. V obci Smolenice je pamätná izba a hrob vynálezcu padáka Štefana Baniča, múzeum Molpír, ako aj hrobka posledných vlastníkov zámku rodiny Pálffyovcov. Sú tu vytvorené ideálne podmienky na cykloturistiku. V blízkosti vedie Malokarpatská magistrála, ktorá sa vinie pod úpätím Malých Karpát. V okolí zámku sú vyznačené aj kratšie cyklocesty.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. novembra 2021, 16:37:19

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór